Az MIT kutatói szerint nagyban javíthatja az együttműködés hatékonyságát, ha a egy hibrid megoldással új alapokra helyezzük a két fél közti kommunikációt.

Bár a kommunikáció kulcsfontosságú dolog bármilyen fajta együttműködés szempontjából, a túlzásba vitt vagy egyoldalú közlések károsan is befolyásolhatják a teljesítményt. Ez különösen igaz az ember-gép interakcióra, amelyeket a Massachusetts Institute of Technology (MIT) kutatói most egy új számítási keretrendszer felállításával próbálnak új szintre emelni, irányítva az ilyen kommunikáció feltételeit, időzítését és tárgyát is.

A CommPlan néven hivatkozott modell az interakcióval összefüggő adatok gyűjtésére egy hibrid megoldást javasol, amelyet egyrészt manuális specifikációra, másrészt az adatokra épülő tanulási folyamatra alapoznának. Ennek alapján a robotok döntéshozatalát meghatározó számítások nem csak az interakció során alakulnak, de részben a másik oldalon álló emberek mentális állapotának megfigyelésére épülnek.

A március legvégén közzétett anyagban a CommPlan implementációját egy megosztott munkahelyi feadaton keresztül mutatják be, amelynek során a robotnak többféle kommunikációs lehetőség is a rendelkezésére áll, és döntéseit nagyon rövid idő alatt kell indokolnia. Az emberi tesztalanyokkal végzett kísérletek során a CommPlan állítólag a lehetőségek hatékony kihasználását, ezen keresztül pedig a kollaboráció javulását eredményezte.

A feladatot sem szabad szem elől téveszteni

A folyamat meghatározó eleme a csapatmunkára támaszkodó megközelítés, vagyis a résztvevők egymást támogatják a feladatok elvégzésében. A rendszer a gépi tanulás (machine learning, ML) megerősítéses tanulás (reinforcement learning, RL) nevű módszerét alkalmazza, ami tulajdonképpen kísérletek útján keresi és tanulja meg a legjobb gyakorlatokat. Erről nemrégiben egy olyan tesztkörnyezetet kapcsán írtunk, ami az összetett manipulációs feladatok hatékonyságának mérésére és felgyorsítására szolgál, de a Google DeepMind részlege is ilyen megoldást használt az emberi sakkozókat és gójátékosokat túlhaladó MI fejlesztésében.

A nyilvánvaló különbséget itt a robotok verbális megnyilatkozásainak lehetőségei adják, amennyiben a kísérletekben szereplő robotkart irányító számítógép hangszórókon keresztül, egy kereskedelmi forgalomban elérhető text-to-speech program segítségével tud beszélni az emberekhez. Képes ezen keresztül megkérdőjelezni a döntéseket, vagy ő maga is megkérheti valamire a humán partnereket.

A leírásban egy közösen használt konyhai munkaasztal szerepel, ahol értelemszerűen össze kell hangolni a feladatokat, mivel a szendvicseket készítő ember és a gyümölcslevet töltögető robotkar ugyanazt a teret használja. Itt a hatékonyság feltétele a folyamatos egyeztetés, ha nem akarnak rendszeresen összeütközni, a csapat teljesítményét a RL jutalmazási rendszere alapján értékelik.

Ez a robot programozásának szempontjából azt jelenti, hogy a gép a saját műveleteit illetően maximális hatékonyságra törekszik annak függvényében, hogy a vele szemben álló ember milyen döntéseket hoz, vagyis figyelembe kell vennie a vele való interakciót. A kutatók szerint eddig nem állt elő senki olyan modellel, amely többféle (akár verbális) kommunikációs csatorna felhasználására építette a döntéshozatalt, miközben tekintettel volt a partner viselkedésére és közvetett szándékaira is. A kutatások ugyanis jellemzően úgy fókuszálnak az ember-robot kommunikációra, hogy magát az elvégzendő feladatot kihagyják az egyenletből.

Kimondatlan célok és összetett utasítások

Az egész elképzelés természetesen felveti azt a kérdést is, hogy az ilyen együttműködéek során ki lenne a főnök, hiszen egy közösen végzett művelet még egyenrangú felek részvételével is akkor lesz hatékony, ha egyikük aktulisan vezető szerepet kap. Éppen ezért fontos az alá- és fölérendeltség határainak pontos meghatározása, tekintettel az olyan jelenségekre is, mint például hogy a határozott elképzeléssel rendelkező emberek hajlamosak megtagadni a gép kéréseit, míg az éppen tanácstalanok nagyon is szívesen támaszkodnak az MI inputjára.
 

Kimondatlan kérdések: példa a hatékony és a kevésbé hatékony kommunikációra

forrás: interactive.mit.edu


A rendszer hangolásában így nagy jelentőséget kap, hogy bizonyos fokig érzékelni kell az emberi partnerek igényeit, erre pedig a CommPlan részben már képes is, és a tanuló komponensen keresztül egyre jobb lehet benne. A lényeg mindenesetre az, hogy ha az ember megtagadja a robot kérését, akkor az újratervezi az akcióit annak érdekében, hogy adaptálódjon az új helyzethez. Mivel az semmiképpen sem cél, hogy az emberek úgy érezzék, egy gép akar nekik dirigálni, a kutatók hangsúlyt helyeznek az ember világosan ki nem fejezett, mégis meglévő szándékainak érzékelésére.

Az MIT-nél mindebben nagy lehetőségeket látnak az olyan területeken, mint mondjuk az összetett instrukciók feldolgozása, szemben a felügyelt tanulási technikákra (supervised learning) jellmző egyszerű utasításokkal. A mai robotok hiába automatizáltak, a szabadságuk foka meglehetősen alacsony, és általában a legegyszerűbb, ismétlődő rutinok végrehajtására alkalmasak. Az egyre szofisztikáltabb gépekkel azonban az egyre összetettebb kommunikációra is szükség lesz, és a kutatók szerint nem árt, ha a csapatmunka és az együttműködés kereteit már azok megjelenése előtt lefektetjük.

A kutatásról részleteiért az MIT publikációjában vagy a ZDnet riportjában is érdemes körülnézni.

Cloud & big data

Lehet, hogy éppen most tesszük tönkre a Föld mágneses mezejét

A műholdcsordákat tenyésztő űrvállalkozók eddig is sikeresen kiakasztották néhány tudományterület képviselőit, de úgy tűnik, hogy a sornak még messze nincs vége.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.