Nem volt túl termelékeny hetük azoknak a vállalkozásoknak, ahol a Chrome böngésző volt az alapértelmezett munkaeszköz és Windows Server szolgálta ki a vékonyklienseken dolgozni (próbáló) munkatársakat. Egy fejlesztési kísérlet ugyanis katasztrofális következményekkel járt, ami miatt elárasztották a panaszok a Google fórumait.
Két nap a pokolban
Szerdán kezdtek szállingózni az első bejelentések arról, hogy különböző vállalatoknál teljesen ellehetetlenítette a munkát az, hogy a Chrome aktív füle az egyik pillanatról a másikra "fehér halált" produkál, azaz eltűnik minden információ róla és csak az üres felületet bámulhatja a dolgozó. A hiba nem minden Chrome-felhasználót érintett, mivel csak az olyan munkakörnyezeteknél jelentkezett, ahol a háttérben Windows Server szolgálta ki a folyamatokat.
A Chrome támogatói és bugreport oldalait elözönlő bejegyzések alapján kijelenthető, hogy sok ezer embert érintő hibáról van szó. Különösen sok bejelentés érkezett a call centereket üzemeltető vállalkozásoktól, ahol az egész munkanapot a probléma feltárására áldozták - sikertelenül.
A szigorú szabályok között működő szervezeteknél ráadásul egyáltalán nem biztos, hogy a munkatársak egyszerűen átállhatnak egy másik böngészőre. Ez még az adminisztrátoroknak sem triviális és gyors feladat. A problémát tetézte, hogy az sem volt elsőre világos, honnan ered a probléma, így volt olyan eset, ahol teljes biztonsági ellenőrzésre vesztegették az időt, mert vírustámadást sejtettek a háttérben.
Nem várt következmények
Végül persze kiderült, hogy mi okozta a gondot. A Chrome-nál ugyanis a WebContents Occlusion nevű funkciót próbálták meg éles környezetre ültetni. Ez elvileg úgy optimalizálná a rendszer erőforrásigényét, hogy amennyiben egy másik windowsos ablakot húznak a böngésző fölé, utóbbi átvált háttér üzemmódba. A funkció egyébként tesztként már futott a Chrome Canary és Beta kiadásaiban, ám úgy tűnik, nem vot jó ötlet ráereszteni mindezt a Stable változatra.
Az azóta tett Google-nyilatkozatokból kiderült, hogy a kiadásra kísérleti jelleggel került sor, miután ezeken a változatokon is volt 1 százaléknyi felhasználó, akik nagyjából egy hónapig már ezzel a funkcióval együtt használták a böngészőt. Náluk semmi probléma nem merült fel, ám a teljes felhasználói bázisnál már kibukott a hiba. A terminal server beállításokkal használt windowsos rendszerekben ugyanis az algoritmus nem felfüggesztette a Chrome tabot, hanem teljesen leradírozta annak tartalmát és üres képernyőre váltott. Ugyan a felhasználók egy frissítéssel visszakaphatták a korábbi oldalt, de mindez az esetek többségében az adatok elvesztésével járt.
A javítás csak olaj volt a tűzre
A Chrome csapata végül szűk két nap után távolról kikapcsolta a problémás funkciót a cégeknél futó Chrome-változatokban. Azonban a javítás csak még nagyobb felzúdulást váltott ki, mivel sok adminisztrátornál csak ekkor esett le, hogy a Google fejlesztői a kényük-kedvük szerint kapcsolhatnak be és ki kísérleti funkciókat a meglehetősen érzékeny terepnek tekinthető vállalati rendszerekben.
Az informatikusok eléggé el nem ítélhető módon kórusban kezdték kritizálni a Google gyakorlatát, mivel pontosan az ilyen esetek elkerülésére állítottak fel szigorú szabályokat az új funkciók bevezetésére. A sok millió dolláros üzletek gördülékenységéért felelős szakemberek többsége minimum komoly bocsánatkérést követel a cégtől, ám az okozott kellemetlenségek után az sem lenne meglepő, ha kártérítési perek is követnék a Chrome csapatának eddigi legnagyobb baklövését.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak