Hiába a seregnyi szakember és a milliónyi tesztóra, még a legnagyobbakkal is megesik, hogy durván arcra esnek. A nem éppen filléres készülékeiről elhíresült Apple esetében több szempontból is különösen kellemetlen, hogy egy olyan hiba marad bent a végleges szoftverben, mint amilyenre most derült fény.
Halló, ki beszél? És miért?
A videohívásokra kitalált FaceTime egy ideje csoportos beszélgetések lebonyolítására is alkalmas. Éppen ez utóbbival akadtak komoly gondok. Amennyiben a telefonáló a hívás kezdeményezése után saját magát hozzáadja a beszélgetéshez, azonnal hallani lehet a hívott fél telefonja által rögzített hangokat, miközben az még fel sem vette a készüléket. Azon túl, hogy adatbizonsági és adatvédelmi szempontból teljesen tarthatatlan állapotról van szó, azt sem kell túlságosan ecsetelni, egy ilyen hiba milyen kellemetlen esetekhez vezethet.
De a történet gyorsan ennél is cifrább fordulatot vett, mivel kiderült, hogy bizonyos körülmények között nem csak a hangot, de a kamera képét is megkaphatjuk a fel nem vett mobilról, ahogy ez a MacRumors fentebbi videójában is látszik. Ráadásul a probléma platfromfüggetlen, mivel nem csak iPhone-ok egymás közötti kommunikációjánál működik a trükk, hanem például egy Macet hívva is "kémkedhetünk".
Az Apple-nél természetesen nem sok idő volt arra, hogy egy ennyire könnyen kihasználható hiba hírét kommentár nélkül hagyják terjedni a világban. Némi kapkodás látszik is a céges reakciókon, hiszen első körben csak annyit közöltek, hogy dolgoznak a javításon, amit még a héten kiadnak a probléma kezelésére. Ezt követően nem sokkal azonban egy drasztikusabb lépésről is döntöttek: a cég egyszerűen elérhetetlenné tette a csoportos hívások funkciót. Utóbbi egyébként valóban a legegyszerűbb módja annak, hogy biztosak lehessenek benne, senki nem fut rá az aknára, amíg a javított kód nem áll rendelkezésre.
Visszanyalt a fagyi
Az eset önmagában is elég kellemetlen a gyártó számára, de az még pikánsabbá teszi a történteket, hogy az Apple vezetője az utóbbi hónapokban folyamatosan azzal igyekszik jobb fényben feltűntetni vállalatát, hogy - ellentétben a konkurenciával - ők maximálisan tiszteletben tartják a felhasználók magánéletét és személyes információit. Azokkal nem üzletelnek és természetesen megfelelően vigyáznak is rájuk.
A nagy adatvédelmi PR-hadjáratba még egy méretes trollkodás is belefért. A legutóbbi CES helyszínén (ahol az Apple egyébként nem vett részt) egy óriási épületreklám hirdette a látogatóknak, hogy "ami az iPhone-odon történik, az ott is marad". Kivéve persze az olyan eseteket, mint a mostani, mert ilyenkor speciel nem marad ott...
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak