2020-ban a törvénytelen tevékenységekhez köthető kriptopénzes tranzakciók aránya az összes ügylet 0,34 százalékát tette ki, ami jelentős visszalépést jelent a 2019-es csúcshoz képest. A teljes forgalomhoz viszonyítva egy évvel korábban még 2,1 százalék körüli rátáról volt szó, ami nominálisan valamivel több mint kétszerese volt a vonatkozó tranzakciók tavalyi értékének. Vagyis az aktuális bitcoinos ügyletekhez viszonyítva a hatodára esett vissza az ilyen típusú aktvitás, ami a piac rohamos növekedésével is fele akkora (10 milliárd dolláros nagyságrendű) összeget jelentett – derül ki a Chainalysis nemrég kiadott elemzéséből.
A blokklánc-technológiákra szakosodott piackutató becslése szerint azonban van egy olyan terület, ahol az általános visszaesés helyett durva felfutás tapasztalható. A zsarolóprogramokhoz (vagyis praktikusan a ransomware-támadások nyomán fizetett váltságdíjakhoz) kapcsolódó ügyekben 311 százalékos éves növekedést mértek, így ez a terület az előző évben már a bűnözőkhöz áramló kriptopénzek 7 százalékát tette ki, jellemzően a bitcoin formájában.
forrás: blog.chainalysis.com
Ahogy az mára alapvetéssé vált, a zsarolóprogramok a legnagyobb károkat okozó és az üzletmenet-folytonosságot is legjobban veszélyeztető fenyegetések közé fejlődtek, amit egyes felmérásek szerint a kiberbiztonsági vezetők is a 2021-es év legnagyobb kihívásának tartanak. Az érintett szervezetek gyakran fizetik ki a váltságdíjakat, ha ez tűnik a legegyszerűbb és legygyorsabb megoldásnak, az ilyen megfontolások azonban a zsarolóvírusok bevetését is egyre csábítóbbá és kifizetődőbbé teszik – különösen, hogy egyes területeken az informatikai biztonság alacsony szintje mellett lehet aránytalanul nagy károkat okozni a fájlrendszerek tönkretételével.
A távmunka csak ront a helyzeten
A ransomware ezzel mint külön kategória is szemmel láthatóvá vált az illicit tevékenységeket támogató bitcoin-tranzakciók között, amelyek gyorsaságuk és kvázi-anonimitásuk miatt egyre népszerűbbek a bűnözők körében. A zsarolóprogramoknál kl kisebb mértékben, bár így is jelentősen bővölt a darknetes üzletelés, ahol a Chainalysis adatai alapján tavaly már 1,7 milliárd dollár forgott kriptovalutában, 30 százalékkal haladva meg a 2019-es forgalmat. Az összes tranzakció nagyjából fele most is és egy évvel korábban is a különféle csalásokhoz volt köthető.
Ahogy arra a Chainalysis riportja is felhívja a figyelmet, valószínű, hogy a benne szereplő számok mindegyike elmarad a valóságos összegektől: egyrészt az ilyen ügyeket korántsem jelentik be minden esetben, másrészt a fogadó címek köre is bővül. Egyes becslések szerint maguk a zsarolóprogramok is már 20 milliárd dollár körüli kárt okozhattak világszerte a 2020-as év egészét tekintve, a távmunkára vagy távoktatásra átálló tömegek pedig újabb kockázati tényezőt jelentenek a cégek és szervezetek belső biztonságában is.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak