Tavaly a töredékére olvadt a törvénytelen tevékenységekhez köthető kriptopénzes tranzakciók aránya, a zsarolóprogramokkal összefüggésben viszont látványos felfutást tapasztaltak.

2020-ban a törvénytelen tevékenységekhez köthető kriptopénzes tranzakciók aránya az összes ügylet 0,34 százalékát tette ki, ami jelentős visszalépést jelent a 2019-es csúcshoz képest. A teljes forgalomhoz viszonyítva egy évvel korábban még 2,1 százalék körüli rátáról volt szó, ami nominálisan valamivel több mint kétszerese volt a vonatkozó tranzakciók tavalyi értékének. Vagyis az aktuális bitcoinos ügyletekhez viszonyítva a hatodára esett vissza az ilyen típusú aktvitás, ami a piac rohamos növekedésével is fele akkora (10 milliárd dolláros nagyságrendű) összeget jelentett – derül ki a Chainalysis nemrég kiadott elemzéséből.

A blokklánc-technológiákra szakosodott piackutató becslése szerint azonban van egy olyan terület, ahol az általános visszaesés helyett durva felfutás tapasztalható. A zsarolóprogramokhoz (vagyis praktikusan a ransomware-támadások nyomán fizetett váltságdíjakhoz) kapcsolódó ügyekben 311 százalékos éves növekedést mértek, így ez a terület az előző évben már a bűnözőkhöz áramló kriptopénzek 7 százalékát tette ki, jellemzően a bitcoin formájában.
 

forrás: blog.chainalysis.com


Ahogy az mára alapvetéssé vált, a zsarolóprogramok a legnagyobb károkat okozó és az üzletmenet-folytonosságot is legjobban veszélyeztető fenyegetések közé fejlődtek, amit egyes felmérásek szerint a kiberbiztonsági vezetők is a 2021-es év legnagyobb kihívásának tartanak. Az érintett szervezetek gyakran fizetik ki a váltságdíjakat, ha ez tűnik a legegyszerűbb és legygyorsabb megoldásnak, az ilyen megfontolások azonban a zsarolóvírusok bevetését is egyre csábítóbbá és kifizetődőbbé teszik – különösen, hogy egyes területeken az informatikai biztonság alacsony szintje mellett lehet aránytalanul nagy károkat okozni a fájlrendszerek tönkretételével.

A távmunka csak ront a helyzeten

A ransomware ezzel mint külön kategória is szemmel láthatóvá vált az illicit tevékenységeket támogató bitcoin-tranzakciók között, amelyek gyorsaságuk és kvázi-anonimitásuk miatt egyre népszerűbbek a bűnözők körében. A zsarolóprogramoknál kl kisebb mértékben, bár így is jelentősen bővölt a darknetes üzletelés, ahol a Chainalysis adatai alapján tavaly már 1,7 milliárd dollár forgott kriptovalutában, 30 százalékkal haladva meg a 2019-es forgalmat. Az összes tranzakció nagyjából fele most is és egy évvel korábban is a különféle csalásokhoz volt köthető.

Ahogy arra a Chainalysis riportja is felhívja a figyelmet, valószínű, hogy a benne szereplő számok mindegyike elmarad a valóságos összegektől: egyrészt az ilyen ügyeket korántsem jelentik be minden esetben, másrészt a fogadó címek köre is bővül. Egyes becslések szerint maguk a zsarolóprogramok is már 20 milliárd dollár körüli kárt okozhattak világszerte a 2020-as év egészét tekintve, a távmunkára vagy távoktatásra átálló tömegek pedig újabb kockázati tényezőt jelentenek a cégek és szervezetek belső biztonságában is.

Biztonság

Megerősítette a Fehér Ház, nem elírás a 245 százalékos kínai importvám

A dolog ezen a szinten már régen értelmét vesztette, de az kétségtelen, hogy az értelmetlen rekordok is rekordok.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.