Egy új, az ENSZ által is támogatott összefogás üzleti, kormányzati és tudományos döntéshozók számára fejlesztene a járványhoz kapcsolódó, megbízható döntéstámogató eszközöket.

A koronavírus felbukkanásával sorra alakulnak azok az együttműködések, amelyek célja, hogy döntéstámogató megoldásokat hozzanak létre a járvánnyal összefüggő problémákra. Erre példa az IBM által vezetett szuperszámítógépes konzorcium, amely a szükséges kapacitásokkal támogatja az ígéretes kutatási projekteket, vagy az Open COVID Pledge nevű kezdeményezés, amelynek keretei között a csatlakozó szervezetek ajánlják fel szellemi tulajdonukat a járvány elleni küzdelemhez.

Az Xprize non-profit szervezet a Pandemic Alliance koalíció felállításával ugyancsak a koronavírus megjelenésével összefüggő megoldások fejlesztését gyorsítaná fel, a Rolls-Royce (R2 Data Labs) egyik kezdeményezése pedig olyan eljárásokat fejleszt partnereivel közösen, amelyek az adatgyűjtés és adatelemzés eszközeivel segítené a kormányzati vagy piaci szereplőket az új kihívások közepette. A sor valósszínűleg még hosszan folytatható lenne, a lényeg azonban minden esetben az adatokhoz és a szakértelemhez való hozzáférés biztosítása.

Ahogy korábban írtuk, a világjárvány kitörése azt is megmutatta, hogy az előre meghatározott környezeti modellekkel dolgozó MI-k előrejelései mennyire bizonytalanná válnak, ha váratlanul megváltoznak a körülmények. Korábbi koronavírus-járványokról értelemszerűen nem állnak rendelkezésre adatok, és e lfogynak azok a minták is, amelyekre a predikciókat fel lehetne építeni. A friss, megfelelő mennyiségű és releváns információ összegyűjtése viszont egyáltalán nem egyszerű feladat.

A legújabb kezdeményezés ezen a területen a CAIAC (Collective and Augmented Intelligence Against COVID-19) néven létrehozott együttműködés, amely a törvényhozók, egészségügyi döntéshozók vagy tudósok számára fejlesztene a mesterséges intelligenciára épülő járványügyi döntéstámogató eszközöket. Az ENSZ (UNESCO), a The Future Society think-tank, a Stanford Egyetemand és a Patrick J. McGovern Alapítvány által életre keltett CAIAC techológiai partnereivel együtt kezdett a szükséges egészségügyi, társadalmi és gazdasági adatkészlet összeállításába.

Tiszta vizet öntenének az összes pohárba

A kutatóintézetek, üzleti vállalkozások vagy NGO-k már a járvány felbukkanása óta igyekeznek elemzéseket és modelleket készíteni a rendelkezésükre álló információ alapján, ez azonban nem volt kifejezetten eredményes a redundáns, hiányos vagy egymásnak ellentmondó adatok, rosszabb esetben pedig a félretájékoztatás miatt. A CAIAC éppen ezért az ENSZ megfelelő szervezetevel közösen olyan irányítási keretrendszereket állít fel, amelyek hasonlóak a klímaváltozás vagy akár a digitális szakadék vizsgálatának alkalmazásaihoz.

A szervezet kiemelte, hogy a világjárvánnyal kapcsolatosan sem az a probléma, hogy ne gyűlt volna össze rövid idő alatt rengeteg adat, hanem hogy az eltérő megközelítések, a minimális szintű tudásmegosztás és a globális koordináció hiánya miatt ezeket nem lehet hatékonyan kiaknázni. A CAIAC most az elkövetkező hat-nyolc hétben egy olyan "közös minimumra" hozott platformot teremtene meg, amely tiszta képet fest a piaci, kormányzati vagy az ENSZ-hez hasonló globális szervezetek döntéshozói számára.

Ehhez első körben a három legfontosabb területre koncentrálnak, ami meghatározásuk szerint a kontaktkövetés, az infodémia (vagyis a túlzott mennyiségű, nem kis részben hamis információ ártalmas hatásainak kiküszöbölése) és az adatokhoz való hozzáférés kiterjesztése. Ebben a CAIAC tagjai technikai, tudományos és civil társadalmi partnerekkel dolgoznak együtt annak érdekében, hogy azonosítsák azokat a területeket, amelyeken a járvánnyal összefüggő, megbízható információra a legnagyobb szükség lenne.

A CAIAC platform online elérhetősége a tervek szerint az őszre valósul meg, az ENSZ közgyűlésének szeptemberi ülésszakára időzítve. A hozzáférést legelőször az ENSZ-szel együttműködő szervezetek, nem sokkal később pedig a kormányzatok is megkapják világszerte. A rendszer egy nagy csomó statisztika szakterületekre és felhasználási esetekre bontott megjelenítését biztosítja majd, amelyek között a felhasználók az egyes országokból származó publikációkra vagy szakértői véleményekre is kereshetnek.

Cloud & big data

Kódolni a börtönben is érdemes

Egy több éve futó amerikai kezdeményezés megmutatta, hogy az elítéltekre nagyon jó hatással van az informatikai képzés. A programozói alaptudás önbecsülést ad, ami csökkenti a visszaesés esélyét.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.