Az elmúlt két év során digitális értelemben is átalakult a világ. Alapvetően változott meg az informatika és az informatikai vezetők szerepe a vállalatokon belül. A szervezetek gyors, sokszor improvizatív módon kényszerültek átstrukturálni IT-rendszereiket, és újra kellett értelmezniük olyan, korábban stabil jelentéssel bíró fogalmakat, mint az innováció vagy a digitális transzformáció, de még az emberierőforrás-menedzsment is egészen új jelentésárnyalatokkal gazdagodott. Magyarország legnagyobb szabású, IT-vezetőknek szóló kétnapos eseményén ebben az évben az új világ erővonalait mutattuk be: a változások főbb jellemzőit és továbbgyűrűző hatásait az innovációra vagy a szállítási láncokra éppúgy, mint a belső és külső csapatok dinamikájára, a globalitásra és a lokalitásra, az IT-biztonságra és az informatikát érintő számtalan egyéb területre.
Idei előadásaink az átalakulás olyan aspektusait vizsgálták mélyebben, mint amilyenek a technológiai változások trendjei, azok hatása a belső IT-szervezet működésére, a szükséges kompetenciákra és az informatikai vezetők vállalaton belüli szerepére. Koferenciánkat immár hagyományos módon Fritsch Róbert, a Magyarországi Vezető Informatikusok Szövetségének elnöke, a Fővárosi Vízművek CIO-ja nyitotta meg, aki a pandémiát követő legújabb kori kihívásokról beszélt. Ebben a legfontosabb folyamatokat ismertette, amelyek az elmúlt két évben digitális értelemben is átalakították a világot, alapvetően megváltoztatva az informatika és az informatikai vezetők szerepét.
A különféle tényezők között szó esett például az elektromobilitásról, a globálisan elöregedő társadalomról, a népességcsökkenéssel párhuzamos automatizálásról, a diszruptív technológiák nyomán kialakuó új körülmények és strukturális változásokról, sőt a globális felmelegedés hatásairól is az alkalmazott technológiákra. Ugyanilyen fontos az IoT fejlődése és az a folyamat, ahogy az online világ egyre inkább kiterjed a fizikai térbe: egyre inkább az a rendszer tekinthető biztonságosnak, amelyikben nincsenek felhasználók, a következő évtized pedig az IT-biztonság tekintetében is a bizalmi válságról fog szólni, különösen, hogy a deepfake technológiák még csak ezután indulnak be igazán.
Művészet és/vagy technológia
A 2022-es CIO Hungary első napi keynote előadója Kacsuk Péter, a SZTAKI Párhuzamos és Elosztott Rendszerek tudományos kutatólaboratóriumának vezetője volt, aki nem csak nemzetközileg elismert kutató és oktató, de műgyüjtő is – ebben a minőségében pedig az NFT-k koncepcióját és ökoszisztémáját, az informatika és a művészet találkozását mutatta be és tette érthetővé prezentációjában. Az NFT-t (az úgynevezett nem helyettesíthető tokeneket jelölő rövidítést) a skót Collins szótár szerkesztőitavaly már az év szavának választottak, és mi is egyre gyakrabban foglalkozunk a technológiai, gazdasági és kulturális jelentőséggel rendelkező új területtel.
Ahogy az előadásból is kiderült, a blokklánc-technológia és az NFT-k megjelenése a műtárgykereskedelemben is új korszakot nyitott. A konferencia hallgatói ennek kapcsán betekintést kaptak egy új művészeti ágba, a "kriptoművészet" világába, és gyakorlati példákon keresztül ismerhették meg a különböző szempontokat, amelyek alapján az NFT esetenként felfújt lufi is lehet, de végső soron mégis egy olyan új trendről van szó, amivel tartósan együtt kell élnünk. Kacsuk Péter bemutatta az NFT-ken keresztül demokratizálódó és nemzetközivé váló piac jellemzőit a művészek, a műkereskedelem, a közgyűjtemények vagy a mecenatúra szempontjából, kitérve a terület fejlődésének technikai vagy más jellegű nehézségeire is.
A konferencia első napjának délelőtti szekciója a GLS-ről szóló ESM esettanulmánnyal, a szintlépés és az oda vezető út tanulságait folytatódott: Simon Anita, a TOPdesk sales managere egy rohamosan növekvő globális logisztikai céget mutatott be a pandémia közepén, amelyik kinőtte az addig használt ITSM eszközét. Ezt követően Varga Gábor, a 99999 Informatika nagyvállalati ügyfelekért felelős kereskedelmi igazgatója beszélt az informatikai vezetőkre váró kihívásokról a hibrid IT felépítésében, rendszerintegrátori szemmmel vizsgálva a velük szemben támasztott elvárásokat és a lehetséges megoldásokat a globális csiphiány, az IT-biztonsági kihívások, a munkaerőhiány és más nehézségek közepette.
Beszámolónk itt folytatódik a 2022-es CIO Hungary első napjáról!
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak