A társaság meghasonlott vezető tudósa állítólag már 2023-ban magától értetődő módon beszélt róla, hogy az AGI kiadása előtt érdemes lesz biztonságba vonulniuk.

Bár sokak szerint még sehol sem tartunk az emberi intellektust nemcsak megközelítő, hanem túl is haladó mesterséges általános intelligencia (AGI) megalkotásában, sőt egyes szakemberek szerint nem leszünk képesek soha ilyesmit építeni, az OpenAI-nál hosszú ideje szükségszerűségként kezelik ezt a lehetőséget. A vállalat vezérigazgatója, Sam Altman számtalanszor beszélt úgy a dologról, hogy már világosan látják az AGI kifejlesztéséhez vezető utat, és a gyakorlati tapasztalatok ugyan még nem sok mindenben támasztották alá a befektetőknek szóló sikerpropagandát, a jelek szerint az OpenAI vezetői tényleg biztosak voltak a szuperintelligencia küszöbön álló megjelenésében.

A The Atlantic újságírója, Karen Hao éppen a társaság 2023 végi felfordulásáról és Altman sikertelen menesztéséről készül megjelentetni új könyvét, amelynek kapcsán a lap részleteket osztott meg az ahhoz készített interjúk felhasználásával. Mint kiderült, az OpenAI alapítója és korábbi vezető tudósa, Ilya Sutskever a hozzá közel álló személyek szerint annyira rácsavarodott az AGI-ra, hogy két évvel ezelőtt magától értetődő módon egy bunker építéséről beszélt, ahova a jelentkezők elvonulhatnak a mesterséges általános intelligencia kiadásakor. Azt jósolta ugyanis, hogy a technológia valamiféle tömeges elragadtatást és egy lehetséges apokaliptikus forgatókönyvet eredményezhet majd.

Lassítani akkor sem fognak

A cikk alapján többen is megerősítették, hogy az OpenAI egyik legfontosabb munkatársa (aki már hónapokkal a ChatGPT 2022-es megjelenése előtt azt állította, hogy egyes MI-modellek "kissé tudatosan" viselkednek) tényleg egy bunkert emlegetett, hozzátéve, hogy Sutskever megszállottsága 2023 nyarát követően új irányt vett. A tudós aggódni kezdett amiatt, ahogy az OpenAI az általa épített technológiát kezeli, és végül a vállalat igazgatótanácsának más tagjaival együtt elérte Altman menesztését. A puccs azonban nem volt hosszú életű, miután az OpenAI dolgozói inkább Altman mögött sorakoztak fel, és Sutskever is visszavonta a vezérigazgató alkalmatlanságáról szóló véleményét.

Ez a beszámolók szerint már csak sikertelen kísérlet volt, hogy mentse a bőrét, és Sutskever lett az, aki elhagyta az OpenAI-t. A tudós azonban maradt a kaptafánál, és továbbra is az AGI létrehozásán fáradozik – bár ezúttal már olyan formában, hogy az ne szabadíthassa ránk a a világvégét. Ehhez már tavaly szeptemberre egymilliárd dollárnyi befektetést szedett össze alig néhány hónapja működő MI-cége, a Safe Superintelligence támogatására. A The Atlantic sztorija mindenesetre ismét rávilágít, hogy jobban járnánk, ha nagyon messze lennénk még az AGI születésétől, mert a fejlesztéseket tényleg olyan emberek erőltetik, akik közben maguk is tartanak pusztító következményektől.

Közösség & HR

Meglepetés! Elhülyít minket a ChatGPT használata

Az MIT tudósainak frissen publikált kutatása megerősíti azokat az aggodalmakat, miszerint annyira nem tesz jót az agyműködésünknek, ha túlzottan a generatív algoritmusokra bízzuk magunkat.
 
Hirdetés

Cyber Threat Intelligence: üzleti előny a sötét adatokból

Egyetlen kompromittált jelszó. Egy belépési pont, amit már nem használnak. Egy korábbi alkalmazott adatszivárgása. Ezek ma már nem csupán technikai hibák, hanem valós üzleti fenyegetések, amelyek a digitális alvilág piacán előbb bukkannak fel, mint ahogy a cég egyáltalán észrevenné.

A digitális támadások célpontjai ma már nem feltétlenül azok a vállalatok, amelyektől a támadók adatokat vagy pénzt akarnak szerezni. Elég, ha a támadás egyik láncszeme nem védett – az elkövetők ezen keresztül lépnek be a rendszerbe. És ez a láncszem gyakran nem is belül van.

a melléklet támogatója a One Solutions

Hirdetés

Miért kell az üzleti intelligenciának megelőznie az MI bevezetését?

A felfokozott várakozásokhoz képest kiábrándító az MI-bevezetések valósága, ebben pedig a fő bűnös a rossz adatminőség és nem megfelelő adatinfrastruktúra.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.