A néhány héten belül startoló pekingi téli olimpiai játékokon indulók számára kötelező a MY2022 alkalmazás használata, ám úgy tűnik, az érzékeny adatok továbbításánál akad némi probléma vele.
Hirdetés
 

Nem elég az omikron variáns terjedése, vagy éppen a tavaly különös körülmények között elhallgató kínai teniszező miatt kibontakozó nyugati diplomáciai bojkott, a február 4-én startoló 2022-es téli olimpia szervezőinek további gondokat okozhat egy frissen nyilvánosságra hozott biztonsági jelentés.

A problémát a MY2022 elnevezésű alkalmazás jelenti, amelynek használatát a helyi hatóságok elsősorban a koronavírus-járvány szükséges monitorozás miatt teszik kötelezővé a sporteseményen résztvevők (sportolók, edzők, újságírók stb.) számára. Az utazási információkat, egészségügyi dokumentációt és egyéb érzékeny személyes adatokat egyaránt kezelő app kódját még tavaly alaposan átvizsgálták a Torontói Egyetemhez tartozó kiberbiztonsági központ, a Citizen Lab szakértői.

Kiderült, a szoftver több szempontból sem felel meg sem a nagy alkalmazásáruházak szabályzatának, sem a Kínában érvényes jogszabályoknak. Az adattovábbítás ugyanis számos érzékeny adat esetben hiányos titkosítási protokollal, vagy éppen a titkosítás teljes mellőzésével történik, ami értelemszerűen nagyon megkönnyíti az ezekre az információkra esetlegesen pályázók dolgát. Az már szinte csak hab a tortán, hogy a program tartalmaz egy cenzúrázandó kifejezéseket tartalmazó állományt is (a Tienanmen tértől a dalai lámáig). Igaz, a jelek szerint ez a funkció nincs élesítve.

A feltárt problémákról a Citizen Lab még december elején értesítette a pekingi szervezőbizottságot, ám onnan azóta sem kaptak semmiféle visszajelzést. A MY2022 app közben januárban frissült, ugyanakkor a feltárt hiányosságok ebben az új verzióban továbbra is tetten érhetők. 

Kérdés, mi következik most, hogy a problémákat nyilvánosságra hozta a kanadai szervezet. Azok ugyanis nem csupán az Apple App Store és a Google Play Áruház alkalmazásokra vonatkozó biztonsági előírásait sértik, de az érvényben lévő helyi rendelkezésekkel is szembe mennek.

A kutatók egyébként úgy tippelik, ezúttal inkább hanyagságról, mint tudatos akcióról van szó. A kínai államapparátust gyakran éri külföldről az a vád, hogy jogsértő módon igyekszik minden fellelhető adatmorzsára rátenni a kezét, keletkezzen az házon belül, vagy éppen kívül. Ebben az esetben viszont az érintett adatok alapból a hatóságoknál landolnak, tehát nincs sok értelme a titkosítási eljárások elhanyagolásának.

Volt már máshol is gond

A koronavírus miatt egy sor másik országban is sietve kezdtek bevezetni kontaktkövetést, a járvány megfékezését segítő mobil alkalmazásokat. A gyorsaságnak azonban több esetben oda vezetett, hogy a fejlesztés során háttérbe szorultak a biztonsági kritériumok, illetve a potenciálisan felmerülő jogi következményeket sem mérlegelték kellő alapossággal.

Norvégiában például már 2020 áprilisában elindították a Smittestopp (kb. fertőzésstop) nevű appot, amely a felhasználókat figyelmeztette, amennyiben fertőzött egyénnel találkoztak. Júniusban azonban az adatvédelmi hatóság már arra jutott, hogy az alkalmazás potenciális, nem bizonyított előnyeit messze meghaladják a szoftverhez kötődő, személyiségi jogokkal kapcsolatos aggályok. Mindez pedig egy hónappal később már az app felfüggesztését eredményezte.

Biztonság

Trump a nem létező robothadseregnek is keresztbe tett

Eddig sem volt könnyen hihető, hogy az egyre nagyobb bajban lévő Tesla már az idén ezerszám gyártja majd a humanoid robotokat, de a kínai kereskedelmi korlátozásokkal alapanyag sem feltétlenül lesz a gyártásukhoz.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.