A Zoom a Keybase kriptografikus platformját olvasztja magába, hogy történetének legelső cégfelvásárlásával elfogadható szintre fejlessze a videokonferencia-szolgáltatás biztonsági és adatvédelmi funkcióit.

A Zoom csütörtökön jelentette be a vállalat történetének első cégfelvásárlását. A mindössze 25 alkalmazottat foglalkoztató, biztonságos üzenetküldő és fájlmegosztó szolgáltatást fejlesztő Keybase árát nem hozták nyilvánosságra, erre pedig abból a 43 millió dollár körüli értékelésből sem érdemes következtetni, amelyet a Pitchbook adatai szerint a cég a legutóbbi, 10 millió dolláros befektetési köre jelentett még 2015-ben. A New York-i startup nem egyszerűen csak csatlakozik a Zoom biztonsági csapatához, de annak vezetését is a Keybase egyik alapítója veszi át, a cég technológiái és szakértelme pedig a Zoom alkalmazásának biztonsági funkcióit erősítik majd.

A felvásárlás annak a korábban bejelentett, 90 napos ütemtervnek a része, ami a Zoom működése kapcsán felmerülő problémákat igyekszik kezelni. A videokonferencia-szolgáltatás népszerűsége alaposan felfutott a világjárvány kezdeze óta, ahogy a távmunka terjedésével és az iskolák bezárásával mindenfelé hirtelen felmerülő feladatok elvégzésére alkalmas megoldást kerestek; a cég április végén azt közölte, hogy alig több mint három hét alatt 50 százalékkal növelte felhasználói táborát, így már akkor is több mint 300 millióan léptek be napi szinten a zoomos meetingekre.

A hirtelen jött növekedéssel azonban egyre több biztonsági aggály is felmerült a szolgáltatással kapcsolatban, olyannyira, hogy azt egyre több vállalat és állami szervezet is explicit tiltólistára tette. A felhasználási feltételek (például a kiskorúaknál szükséges beleegyező nyilatkozatok) mellett ilyen kifogás volt, hogy az alkalmazás az ígéretek ellenére csak a szöveges csevegésben használnak végponttól végpontig tartó titkosítást, és a Zoom a megfelelő átláthatósági jelentéseket sem teszi közzé. A kritikák között szerepelt az is, hogy a társaság az adatkommunikáció egy részét kínai szervereken keresztül routolta.

Ez volt az első, de nem az utolsó

A Zoom ez utóbbira egyolyan megoldással adna választ, amely lehetővé teszi, hogy a fiók adminisztrátorok kiválasszák a nekik tetsző adatközponti régiót a videokonferenciák létrehozásakor, ezen felül az app legfrisseb verziójában az eddiginél komolyabb titkosítási funkciók (például 256 bites GCM-titkosítás) jelennek meg. Emellett a társaságnak a nagyon rövid idő alatt megjent nagyon sok új felhasználó kiszolgálására alkalmas technológiai hátteret is meg kellett teremtenie (aktuláisan 7 millió gigabájtnyi informácóról van szó), amire az eddigi vegyes infrastruktúrája már nem volt képes, így a múlt héten az Oracle-lel állapodott meg a zavartalan működéshez szükséges plusz erőforrások biztosításáról.

Visszatérve a Keybase felvásárlásához, a Zoom most eszközöket és szakmbereket is szerzett magának, hogy az end-to-end titkosítást az új nagyságrendben is alkalmazni tudja. Ez a Zoom videokonferenciáinak szolgáltatásai miatt jelent komoly kihívást: igaz, hogy a piacon vannak végponttól végpontig tartó titkosítást alkalmazó megoldások, de ezek nem teljesen ugyanúgy működnek. Az Apple FaceTime például 32 felhasználót tud egy időben kezelni ugyanabban a hívásban, miközben a Zoom programjában akár ezer felhasználó részvételével is létre lehet hozni meetingeket, és 50 ezer fős webináriumokat lehet tartani. Ehhez vegyük hozzá, hogy a zoomos hívásokhoz Zoom-fiók nélkül is lehet csatlakozni, és világossá válik, hogy a teljes körűen titkosított kommunikáció megtervezése ebben a felállásban komoly feladatot jelent.

A felvásárlás kapcsán megszólaló szakértők úgy látják, hogy a Zoom várhatóan több, hasonlóan kis startupot olvaszt majd magába az informatikai biztonság területéről, hogy kielégíthesse az üzleti ügyfelek igényeit. Ezekkel elsősorban nem a cégek termékeinek megszerzése lesz a célja, hanem úgynevezett acqui-hire felvásárlásokról lesz szó, amelyeken keresztül a kiszemelt vállalkozások tudását és tapasztalatát akarja megszerezni az ottani munkaerő átvételével. Az ilyesmihez most a feltételek is adottak, mivel a világjárvány nem csak a Zoom felhasználói táborát duzzasztotta fel, de egy nagy csomó cég árát is leverte.

Biztonság

MI-vel védenék a britek az internetre szabadított óvodásokat

Az illetékes hatóság felmérése szerint egyre több kisgyerek jelenik meg a világhálón, akiknek a szülei is egyre nagyobb szabadságot engednek a digitális térben.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.