Brian Krzanich tavaly november végén értesítette cége OEM partnereit a processzorhibákról, és egyben részvényei felétől is megszabadult.

A francia LeMagIT számolt be arról, hogy a chipgyártó óriás már 2017. november 29-én értesítette gyártópartnereit a processzoraiban felfedezett biztonsági hibákról. Ami igazán megdöbbentővé teszi a helyzetet, hogy ugyanezen a napon döntött úgy Brian Krzanich, a vállalat vezérigazgatója, hogy értékesíti a tulajdonában levő Intel-részvények felét.

Duplán rossz döntés

Állításuk szerint hozzájutottak ahhoz a titkos feljegyzéshez a franciák, amit az Intel küldött ki OEM ügyfeleinek tavaly november végén. A titoktartásra kötelezett gyártók tehát az ügy kipattanása előtt bő egy hónappal tudhattak arról, hogy hardveres hibák vannak az amerikaiak processzoraiban.

Mégsem lehet a szemükre vetni, hogy rengeteg idejük volt felkészülni a helyzet nyilvánossá válására. A Google ugyanis még tavaly június elsején figyelmeztette az Intelt az általa felfedezett biztonsági hiányosságról, mely rengeteg CPU-ban problémát okoz. Az azóta eltelt idő alatt a vállalat CEO-jának egyik legfontosabb dolga lehetett eladni részvényeinek felét, amivel összesen 11 millió dolláros bevételre tett szert.

Nem túl földtől elrugaszkodott feltétlezés, hogy a papírok várható értékvesztése miatt döntött úgy Krzanich, hogy még azelőtt megszabadul javuktól, mielőtt a vihar elérné az Intelt. Ha ez volt a szándéka, elkalkulálta magát. November 29-én ugyanis lokális minimumon jártak a papírok, 44 dollár alá is benézett egy részvény ára. És ugyan valóban megzuhant az árfolyam a január eleji bejelentéseket követően, a januári 42,5 dolláros minimumot azóta nem csak ledolgozta, hanem az ezredfordulón bekövetkezett dotcom válságot közvetlenül megelőző időszakot kivéve minden korábbinál jobb eredményt produkált, 50 dollár fölé küldve a részvények értékét.

Ezzel Krzanich nem csak kevesebbet kapott a birtokában levő papírokért, mintha kivárt volna mostanáig, hanem még bennfentes kereskedésért is előveheti az amerikai tőzsdefelügyelet. A CEO – és vállalata – ugyanakkor váltig állítja, hogy semmilyen hátsó szándék nem állt a háttérben, a részvények eladását már október óta tervezte az igazgató.

Úgy hiányzott ez az információszivárogtatás a chipgyártónak, mint üveges tótnak a hanyattesés, hiszen egyébként is egyre komolyabb vizsgálatok tárgyává válik Washingtonban. A vállalat szemére vetik, hogy habár partnereiket értesítették a helyzetről, az érintett processzorokat továbbra is úgy értékesítették, mintha semmi sem történt volna.

2017 Q4 eredményeit még nem befolyásolták

Az első, Meltdown névre keresztelt hardveres hiba miatt ártó szándékkal összerakott programok a CPU-t tartalmazó eszközön futó operációs rendszer kernelmemóriájának védett területeit is képesek lehetnek kiolvasni. Ezzel pedig az összes érzékeny, védettnek gondolt információ, például jelszavak is kiszivároghatnak. A hozzá készített javítások a felhasználói folyamatokat kerülőútra kényszerítik a kernelmemória elérésekor, ami jelentős teljesítményvesztéssel jár. Becslések szerint valahol 5-30 százalék közötti lassulással kell számolni, az adott feladattól és az érintett processzortól függően.

A Google – pontosabban annak Project Zero csapata – rántotta le a fátylat a második, Spectre nevű sérülékenységről. A cloud üzemeltetőjének infrastruktúrájától függően akár ügyféltől való adatlopást is lehetővé tesz, emellett pedig futó programokból képes jogosulatlan információszerzésre. Ráadásul a Spectre-re alapuló támadások észlelése jelenleg szinte lehetetlen feladatnak bizonyult egy hónapja. Az antivírus megoldások is csak azt a malware-t tudták érzékelni, ami már bejutott a rendszerbe, ez pedig már késő lehet az adatszivárgás megelőzésének szempontjából.

Mindazonáltal a történtek még nem érintették az Intel tavalyi utolsó negyedéves eredményeit. A bevétel éves szinten 8 százalékkal bővült, elérve a 17,1 milliárd dollárt, köszönhetően az adatközponti és az IoT-val foglalkozó részlegek kiemelkedő teljesítményének. Az egyszeri tételektől megtisztított (non-GAAP), egy részvényre jutó eredmény 37 százalékkal nőtt; még úgy is, hogy közben a PC-s szegmensből származó bevételek 2 százalékkal estek. Ezzel egyébként az Intel bevételeinek már közel fele – 47 százalék – származik az adatközpontokba szánt termékek eladásaiból.

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.