A csipgyártás sose remekelt jobban, a telefonok miatt mégis gondok gyötrik a távol-keletieket.

Itt van, megérkezett: az okostelefon-piac lassulása már kimutathatóan érinti a szegmens szereplőit. Hiába szárnyaltak a Samsung első negyedéves bevételei és nyeresége, a vállalat arra figyelmeztet, hogy rázós időszak előtt áll a telefonok értékesítése. Dél-koreai beszámolók szerint már érezhető az érdeklődés lanyhulása a Galaxy S9 és S9 Plus iránt.

Nagyon kell a memória

Mielőtt kitérnénk a mobilokra, nézzük meg a csipgyártás eredményeit. 20 százalékos bevételnövekedésről és 58 százalékos üzeminyereség-bővülésről adott hírt a Samsung, köszönhetően a memóriacsipek iránti csillapíthatatlan étvágynak. Az okostelefonoktól a szerverekig, gyakorlatilag minden szegmensben folyamatosan nő az igény a lapkák iránt.

Az első negyedévben ebben a szegmensben 43 százalékkal nőtt a bevétel, 16 milliárd dollárnyit fialva a Samsung számára. A vállalat összesített félvezetőipari üzletága 33 százalékos növekedést produkált, megközelítve ezzel a 20 milliárd dolláros eredményt. A dél-koreaiak közlése szerint a grafikus vezérlők nagy szerepet játszottak a növekedésben, amit pedig a kriptovaluták bányászatának mostanáig tartó láza pörget.

Nem alakult ilyen jól a kijelzőgyártással foglalkozó szegmens eredménye, főleg azért, mert az iPhone X eladásai döcögnek az elvárthoz képest. Az Apple okostelefonja a Samsung OLED-panelét tartalmazza, így közvetve a dél-koreaiak is érdekeltek a mobil szegmensben egyébként legnagyobb riválisuknak számító vállalat sikerében. Ezen a téren viszont reménykeltő lesz a második félév, elsősorban az új iPhone-ok őszi megjelenésének köszönhetően.

(Túl)érett a piac?

Jó ideje komoly kihívást jelent az okostelefon-piac szereplőinek a többi gyártótól való megkülönböztethetőség fenntartása, kialakítása. Ki a jobb kamerában, ki az arcfelismerésben, más az integrált digitális személyi asszisztensben, a mesterséges intelligencia alkalmazásában látja a kitörési pontot. Az emberek többsége azonban leszokóban van az évenkénti telefoncseréről, nagyon nagyot kell villantani ahhoz, hogy a felhasználók a korábbi, alig használt modelljüktől megváljanak.

Ez a lassulás nem csak a Samsungot érinti tehát, a Gartner beszámolója szerint a teljes iparágban kifejti hatását. Amint azt fent már jeleztük az OLED-kijelzők kapcsán, az Apple is kénytelen szembenézni azzal, hogy kevesebb iPhone X fogyott a vártnál (jövő héten hivatalos adatokkal is szolgál majd a vállalat).

Emiatt a Samsung a második negyedévre vonatkozóan profitfigyelmeztetést adott ki, vagyis várhatóan csökkenni fog a szegmensből származó nyeresége a korábbi adatokhoz képest. Annak ellenére, hogy a Galaxy okostelefonok kilencedik generációja alig egy hónapja mutatkozott be, tehát még pörgetnie kellene az eladásokat.

Az első negyedév mindazonáltal jól alakult: az értékesítés – 23 százalékos növekedéssel – elérte a 20,8 milliárd dolláros szintet. Ez az eladások első négy hete alatt 8 millió leszállított készüléket jelent, ami megegyezik az eggyel korábbi generáció adataival, viszont némileg elmarad a Galaxy S7 eredményéhez képest.

Jók a számok, de többet vártak

Míg nagy riválisa, az Apple jelentős mértékben függ az okostelefonok értékesítésének eredményeitől – a cég bevételeinek kétharmadát az iPhone-ok adják –, addig a Samsung heterogénebb termékskálával bír. Ennek eredményeként a dél-koreaiak első negyedéves bevételének "mindössze" felét adták az okostelefonok, ráadásul a nyereség zöme (75 százalék) nem itt, hanem a további növekedés előtt álló csipgyártó üzletágban keletkezett.

A vállalat teljes első negyedéves bevétele 50,6 milliárd dollár lett, üzemi nyeresége pedig 14,4 milliárd dollárt tett ki. Ez némileg alacsonyabb a vártnál, hiszen a vállalat egy hónapja még arra számított, hogy ezek az értékek 55 milliárd és 14,7 milliárd dollár körül fognak alakulni.

Mobilitás

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.