Már nem csak a potenciális hallgatók körében népszerű a CodeCool. A Portfolion Regionális Magántőke Alap, amely elsősorban néhány éves múlttal már rendelkező, stabil működést és reális üzleti terveket felmutatni képes, ígéretes, nemzetközi növekedési potenciállal rendelkező magyar középvállalatokba fektet, 2 millió euróval szállt be a CodeCoolba, amely jelenleg Miskolcon, Budapesten és Krakkóban szervez képzéseket.
Az okatatási cég alapítóinak a kezdetektől az volt a célja, hogy meglovagolva a globális munkaerőpiacon is tapasztalható informatikushiányt, nemzetközi hálózatot építsen ki. Erről az egyik alapító, Vinnai Balázs is beszélt lapunknak egy korábbi interjújában. (A CodeCool oktatási és finanszírozási modelljét, az általuk alkalmazott "diákhitel" konstrukciót itt mutattuk be részletesen.)
A piaci igények ösztönözték a befektetőt
A PortfoLion befektetési partnere, Simó György három tényezőt emelt ki, ami a tőkealapot befektetésre ösztönözte. A Codecool alapítása után nagyon gyorsan bizonyította életképességét a magyar piacon, majd a krakkói iskola létrehozásával azt is, hogy az oktatási program nemzetközi szinten is versenyképes, és rugalmasan adaptálható más országok igényeihez. A harmadik tényező pedig a CoceCool által kielégített igények jól érzékelhető meglépte az európai piacon.
Vinnai Balázs alapító (b), Boda József, a CodeCool ügyvezetője, és Simó György, a PortFolion partnere (j)
Az elsősorban a 18 és 40 év közötti korosztálynak képzést és átképzést kínáló cég sikeréhez sajátos üzleti modellje is hozzájárult. A hallgatóknak lényegében meghitelezik a képzés költségét, amit munkába állása után kell visszafizetnie ugyanannyi idő alatt, amennyi ideig a képzés tartott. Az iskola állást is ígér a kurzusait elvégzőknek, és ha mégsem tudna valaki elhelyezkedni, akkor a képzését sem kell visszafizetnie.
Az induló befektetés arra volt elég, nyilatkozta Vinnai, hogy kialakítsák a minőségi oktatási hátteret, és biztosítsák az utófinanszírozású képzéssel cash-flow igényét. A nemzetközi növekedéshez azonban további tőkére volt szükség, ez indokolta a tőkebevonást.
A cég Közép-európában kíván terjeszkedni, a rendelkezésre álló tőkéből a következő 12 hónapban két új iskolát nyitnak külföldön, és így évente mintegy ezer junior programozót tudnak képezni. A következő céldátum 2022. lesz, akkorra az alapítók tervei szerint Európa 24 városában működik majd CodeCool iskola.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak