Az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) csütörtökön egy amerikai művelet feltárásáról számolt be, amelynek során állítólag több ezer iPhone-t támadtak meg kifinomult kémprogramokkal. A Reuters riportja alapján az FSZB szoros együttműködést emleget az Apple és az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) között, bár arra vonatkozóan nem szolgáltatott bizonyítékot, hogy a vállalat tényleg együttműködött volna a hírszerzőkkel, vagy egyáltalán tudomása lett volna róla, az Apple pedig közleményben tagadta, hogy hátsó ajtókat helyezne el termékeiben.
Az FSZB szerint belföldi orosz előfizetők, illetve Oroszországban és volt szovjet országokban tevékenykedő kínai, izraeli vagy NATO-tagországokból delegált diplomatáit eszközeit is kompromittálták. A moszkvai székhelyű Kaspersky vezérigazgatója ezzel párhuzamosan a Twitteren közölte, hogy a biztonsági szállító több tucat felső és középvezetőjének került veszélybe a telefonja egy rendkívül összetett és célzott kibertámadás során, és a jelenleg is zajló támadás legkorábbi nyomai egészen 2019-re vezethetők vissza.
Bár ne lenne annyira menő az iPhone
A társaság ugyanakkor azt is megállapítja, hogy valószínűleg nem ők jelentik a kibertámadás fő célpontját. A hírügynökség a Kaspersky egyik kutatóját idézi, aki nem tudta megerősíteni azt az állítást, hogy bizonyíthatóan az amerikaiak lennének felelősek a hekkelésért, vagy hogy annak több ezer célpontja lett volna. A cégnél szerinte az év elején fedeztek fel rendellenes forgalmat saját Wi-Fi hálózatukon,megállapításaikat pedig csak most juttatták el az orosz hatóságok számítógépes biztonsági eseményeket kezelő csoportjához.
Az orosz külügyminisztérium vonatkozó közleményében a rejtett adatgyűjtés kapcsán arról értekeznek, hogy az amerikai titkosszolgálatok évtizedek óta felhasználnak informatikai vállalatokat, hogy tudtukon kívüli széles körben gyűjtsék az internetezők adatait. Oroszországi tisztségviselők egyébként a Reuters szerint hosszú ideje kérdésesenek tartják az amerikai technológia biztonságát, az év elején a Kreml fel is szólította a 2024-es orosz elnökválasztás előkészületeinek résztvevőit, hogy hagyjanak fel az iPhone-ok használatával, márciusban pedig kiderült, hogy az orosz kormányzat egyáltalán nem szeretne Apple-okostelefonokat látni a minisztériumi tisztségviselők kezében.
Ahogy akkor írtuk, az Apple más nyugati technológiai cégekkel együtt felszámolta hivatalos oroszországi tevékenységét az Ukrajna ellen indított háború nyomán. A helyi független kereskedők azonban a meglévő készleteket továbbra is árulták, sőt az államilag is támogatott szürkeimportnak köszönhetően a legújabb generációs telefonokat sem lehetetlen beszerezni.
Acronis webinárium az AI-vezérelt kibertámadások kivédéséről
Csatlakozzon 2023. szeptember 26-án az Acronis és a RelNet Technológia Kft. közös szervezésű, exkluzív webináriumához, melynek témája a mesterséges intelligencia által vezérelt kibertámadások hatásainak kezelése lesz.
Jön a Clico formabontó cloud meetupja, ahol eloszlatják a viharfelhőket
Merre mennek a bitek a felhőben, ledobja-e szemellenzőjét az IT-biztonságért felelős kolléga, ha felhőt lát, lesz-e két év múlva fejlesztés cloud nélkül? A Clico novemberben fesztelen szakmázásra hívja a szoftverfejlesztőket a müncheni sörkertek vibrálását idéző KEG sörművházba.
Kilátások az Dunától keletre – állás Gyöngyös városában
A munkalehetőségek terén az ország különböző régiói meglehetősen eltérő lehetőségeket kínálnak, mind mennyiségben, mind minőségben. Ebből a szempontból a legtöbb szó a Dunától keletre lévő területekről esik, ám természetesen itt is találhatók kedvező állás opciók.
Miért ne becsüljük le a kisbetűs jelszavakat? 1. rész