Andrej Karpathy új startupja, az Eureka Labs mesterséges intelligenciára épülő asszisztenseket fejleszt a tanárok munkájának támogatására.

A Tesla mesterséges intelligenciáért felelős korábbi igazgatója és az OpenAI egyik társalapítója, Andrej Karpathy új vállalkozásba kezd, és Eureka Labs néven "MI-natív oktatási platformot" fejleszt. Ez elvileg azt jelenti, hogy a vonatkozó szolgáltatásokat már az alapoktól kezdve a mesterséges intelligenciára építik, bár az Eureka Labs kezdetben hagyományosabb megközelítéssel próbálkozik: Karpathy X-bejegyzése alapján olyan digitális asszisztenseket és személyiségeket hozna létre, amelyek a tanárokkal együttműködve segítenének "bárkinek bármit megtanulni".

A június végén Delaware államban bejegyzett cégnek terészetesen még nem volt ideje érdemben kifejleszteni és tesztelni a technológiáját, de a bejelentés (azon túl, hogy az iparág egyik elismert szereplőjétől származik) egy olyan jövőképet vázol fel, ahol a mesterséges intelligencia valódi embereket személyesítene meg – hasonlóan például a Character.ai hírességeket utánzó chatbotjaihoz vagy a kifejezetten MI-személyiségek felépítésére szolgáló többi megoldáshoz. Az eddigiekből persze nem derül ki, hogy robotokkal támogatott online kurzusokról lenne szó, vagy olyan termékről, ami akár a közoktatásban is hasznosítható lehet.

Részletek hamarosan?

Ahogy a TechCrunch riportjából is kiderül, az új vállalkozás első terméke egy egyetemi szintű MI-tanfolyam lesz, ami a saját MI-modellek képzésében segítené a hallgatókat. Karpathy szerint ez annak a mesterséges intelligenciára alapuló tanársegédnek lenne egy szerényebb változata, amit az Eureka Labs akar felépíteni és méretezni. A lap szerint a GitHubon és máshol közzétett anyagok az alapoktól a végpontokig támogatnák egy ChatGPT-hez hasonlóan működő webalkalmazás létrehozását Python, C és CUDA nyelveken, minimális számítástechnikai előképzettséget feltételezve.

Az Eureka Labs terveiről és üzleti modelljéről ennél többet még nem tudni, mint ahogy az sem világos, hogy a Karpathy a saját pénzét égeti vagy befektetői forrásokat használ a startup munkájának finanszírozására. Az MI-guru mindenesetre arról ír az X-en, hogy az Eureka Labs a mesterséges intelligencia és az oktatás iránti szenvedélyének csúcspontját jelenti. A szakember az OpenAI 2015-ös alapításáig a Stanford Egyetemen tanított, de később a Teslánál és az OpenAI-nál töltött második időszaka alatt is dolgozott oktatóként, tavaly óta pedig saját YouTube-csatornáján is rendszeresen közöl előadásokat az Mi-ről és a nagy nyelvi moddellekről (LLM).

A mesterséges intelligencia tantermi alkalmazásáról itt írtunk részletesebben »

Piaci hírek

Linus Torvalds eligazította a generatív mesterséges intelligenciát

Már nagyon hiányzott a megfelelő iránymutatás a linuxos közösségnek.
 
Hirdetés

Rendszerek és emberek: a CIO választásai egy új magyar felmérés tükrében

"Nehéz informatikusnak lenni egy olyan cégben, ahol sok az IT-s" – jegyezte meg egy egészségügyi technológiákat fejlesztő cég informatikai vezetője, amikor megkérdeztük, milyennek látja házon belül az IT és a többi osztály közötti kommunikációt.

Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Hirdetés

Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni

A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.