A WHO adatai szerint 40 másodpercenként hal meg valaki öngyilkosság következtében, a fiatal (15-29 éves) korosztály körében pedig ez az egyik vezető halálok. A Facebook a könnyen aktivizálható kapcsolati hálók miatt jó platformja lehet az ilyen tragédiák elkerülését célzó törekvéseknek. Sok esetben elég néhány barát, ismerős pozitív megnyilatkozása ahhoz, hogy a nehéz helyzetben lévő személy "visszatáncoljon". A világ legnagyobb közösségi oldala mostantól a mesterséges intelligenciában rejlő lehetőségeket is beveti a kritikus elemek felfedezésére.
Tragédia után segítség élőben
A Facebook számára különösen fontos, hogy aktívnak mutatkozzon, hiszen a jó egy éve bevezetett élő közvetítések nem csupán nagyobb forgalmat hoztak, de nagyon súlyos eseteket is. A tavaly Dallasban történt rendőrgyilkosságok közvetett előzményeként szolgált például egy facebookos élő közvetítés, és sajnos már arra is akad példa, hogy egy 14 éves lány a saját öngyilkosságát közvetítette az oldalon.
A közösségi hálózaton eddig is lehetett bejelentést tenni, ha valaki veszélyesnek ítélt tartalmakra bukkant. Ezt követően a Facebook akár direkt is kapcsolatba lépett a kérdéses személlyel, hogy például erre specializált szervezetek segítségét ajánlja fel. Most viszont új szintre emelik a prevenciót azzal, hogy a cég mesterséges intelligenciával felvértezett algoritumsa is beszáll az elemzésbe.
Az MI olyan mintázatokat keres, amelyek gyakran megtalálhatók öngyilkos hajlamra utaló bejegyzéseknél, megnyilvánulásoknál. Ha a számítógép olyan tartalomra bukkan, amely nagy valószínűséggel kapcsolatba hozhatók öngyilkos gondolatokkal, akkor azt automatikusan továbbítja a vállalat ilyen szituációk kezelésére felállított csoportjához. Ők aztán vagy rokonok, barátok bevonásával, vagy akár közvetlen kapcsolatteremtéssel próbálhatják meg elejét venni a tragédiának.
Bépülnek a videóba is
Az MI mellett más módokon és felületeken szintén igyekeznek erősíteni ezt a témát. Így például az élő közvetítéseknél, sőt a külön életet élő Messenger csevegőalkalmazásnál is lehetőség lesz jelenteni a gyanús eseteket, vagy akár közvetlenül elérni a segítségre szoruló személyt úgy is, hogy például a néző nem közvetlen ismerőse az élőben közvetítőnek. Egy másik út lehet a Facebookkal szövetkező prevenciós szervezetek összekötése akár valós időben az öngyilkosság gondolatával kacérkodó (vagy legalábbis így tűnő) személlyel.
Ami a mesterséges intelligenciát illeti, az egyelőre csak angol nyelven és az Egyesült Államokban áll munkába. A program további (nyelvi és földrajzi) kiterjesztéséről pedig egyelőre nincsenek információk.
Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel
Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak