A generatív mesterséges intelligencia felfutásával egyre több vállalatnál alkalmaznak olyan mérnököket, akik programkódok helyett hétköznapi szövegekkel tesztelik a nagy nyelvi modelleken futó chatbotok hibáit és rejtett erősségeit. A prompt engineering néven jegyzett műszaki pozíciókban az MI-rendszerek változékony kimeneteivel, ezeken keresztül pedig az ember-gép interakciós modellek fejlesztésévelés javításával kísérleteznek. A cél többek között a reprodukálható válaszok kialakítása és a biztonsági protokollok érvényesítése olyan összetett stratégiák kialakításával, amelyek révén az egyszerű bemenetek aztán egyedi eredményekké alakíthatók.
A prompt engineering sokak szerint a jövő szakmája, amelybe az iparági vállalatok igen derekas fizetésekkel csábítják a szakembereket, mások szerint azonban nem jósolható meg, mire mit mondanak majd a robotok: The Washington Post által idézett nyelvészprofesszor szerint például nem nevezhető tudománynak, ha valaki egy medvét bökdös, és felírja, hogy az mikor hogyan üvöltött rá vissza. A Business Insider friss riportja most az OpenAI egyik fejlesztőjének véleményével árnyalja a dolgot, aki úgy látja, hogy az AI-rendszerek megfelelő utasítgatása nem különbözik érdemben attól a képességtől, ami a más emberekkel való kommunikációhoz szükséges.
A soft skillek mindent visznek az MI-korszakban
Ennek alapján akármilyen jól menő szakma lesz 2024-ben a prompt engineering, alapvetően három készségre: az olvasásra, az írásra és a beszédre épül. Ahogy a mesterséges intelligencia folyamatosan fejlődik, ezek a kvalitások jelentik az emberek állandó versenyelőnyét a rendkívül intelligens robotokkal szemben. Aki tehát az emberekkel való hatékony kommunikációhoz szükséges ismeretekre koncentrál, az lehet majd sikeres az általános mesterséges intelligencia (AGI) által meghatározott világban is, amikor az MI már képes lesz összetett kognitív feladatok elvégzésére és egyéni döntéshozatalra. Maga az OpenAI még nem válaszolt a lap ezzel kapcsolatos kérdéseire.
Van, aki úgy gondolja, hogy az MI-rendszerekkel való együttműködés visszafelé is hat, vagyis fejleszti az interperszonális kommunikációt, összességében pedig az MI megszólítása, meggyőzése és a megfelelő tudás kinyerése ugyanolyan fontos és elsajátítható készséggé válik, mint a más emberekkel való azonosulás képessége. A cikkben emlékeztetnek rá, hogy az MI-szakértők szerint már a ChatGPT esetében is úgy érhetők el, ha egy meghatározott szerepet rendelünk hozzá, és udvarias, közvetlen nyelvezetet használunk, ami előrevetíti, hogy a kifejezetten emberi soft skillek (szemben a hard skillekkel) döntő fontosságúak lesznek az mesterséges intelligencia korában.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak