Nem csak Magyarországon, az USA-ban és az eurozónában is magas az infláció. Lassulhatnak az IT-beruházások.

Világszerte megugrott az infláció. Az Egyesült Államokban az elmúlt évtizedek legmagasabb inflációját mérték, de az eurózónában és Magyarországon sem sokkal jobb a helyzet (a KSH januárban 7,9 százalékos inflációt mért). Emelkednek a nyersanyag- és energiaárak – és az IT-szállítók árai is lendületesen kúsznak felfelé.

Az összkép azonban árnyaltabb. Mint azt a Gartner kutatási alelnöke, John Lovelock kifejtette a The Registernek, az általános áremelkedés vagy az energiaárak alakulása mellett más tényezők is erőteljesen befolyásolják az IT-eszközök árait. Lovelock szerint fontos tényező, hogy az USA-ban az alkalmazottként dolgozó informatikai szakemberek harmada nyitott a munkahelyváltásra. És ez szerinte nagyobb mértékben befolyásolja például a szoftverlicencek vagy felhős szolgáltatások árát, mint az, hogy mennyibe kerül a benzin.

Az IT-iparban, mindenekelőtt a szoftverfejlesztésben szabályos háború folyik a tehetségekért, bizonyos készségekre sokkal nagyobb a kereslet, mint a piaci kínálat. Ebben a küzdelemben az informatikai vezetők vesztésre állnak a Gartner-alelnök szerint. A hardverek esetében viszont azzal számolnak a kutatók, hogy akár lassulhat is az áremelkedés az inflációhoz képest. Tavaly ugyanis a rendkívüli mértékben megugrott keresletet a gyártók az áraikban is lekövették, hiszen aki venni akart, kevésbé nézte az árcédulát. Az extrém keresletnövekedést Lovelock azzal illusztrálta, hogy tavaly 25 százalékkal több PC-t szállítottak le a gyártók, mint amit korábban az évre a piackutatók előrejeleztek. Ahogy azonban csökken a kereslet és a kínálat közötti szakadék, az árak is normalizálódnak majd.

Ami a munkabéreket illeti, azok általánosságban kisebb mértékben nőnek, mint az infláció. De nem az IT-s munkakörökben! A szektorban ugyanis épp a tehetségekért folyó kiélezett verseny miatt mindig van olyan cég, amely hajlandó magasabb fizetéssel ráígérni a konkurensére. Egy brit fejvadász cég vezetője az mondta a The Registernek, hogy az elmúlt 12 hónapban a szoftvermérnökök és fejlesztők, valamint a big data és analitikai szakemberek esetében az inflációt messze meghaladó mértékben nőttek a bérek.

Az IT-szolgáltatók sem akarnak lemaradni

Az asset managementtel foglalkozó szakembereknek globális tudáscsere platformot biztosító The ITAM Review egyik igazgatója, Rich Gibbons arra számít, hogy a szoftvergyártók is emelik az áraikat függetlenül attól, hogy terméküket szolgáltatásként vagy on-premise módon értékesítik. A Microsoft például kb. 10-25 százalékkal emeli március elsejétől az Office 365 csomagjainak árait (a basic előfizetés pl. havi 5 dollárról 6-ra drágul felhasználónként), de ide sorolhatjuk azt is, hogy a Google kivezeti az ingyenes G Suite-ot. A Microsoft az áremelkedést fokozatosan érvényesíti, azaz az új előfizetőkre és a előfizetésüket március elseje után meghosszabbítókra lesz érvényes az új ár.

Gibbons szerint azonban a vállalatoknak továbbra is van a kezükben eszköz, hogy az áremelkedést mérsékeljék. Egy ilyen trend az IT-eszközkészlet felülvizsgálatára, optimalizálására késztetheti a felhasználókat. Tárgyalásokat is kezdeményezhetnek a szállítókkal pl. az on-premise-ről a felhőre való áttérésre árkedvezménnyel.

A hardverek esetében azonban legfeljebb a Gartner kutatási igazgatója által említett csillapító hatással lehet számolni, már ha lehet. A piaci szereplők szerint ugyanis a hardverellátási láncok esetében továbbra is lesznek bőséggel árnövelő tényezők: például a logisztikai és szállítási költségek brutális emelkedése. A tengeri szállításhoz használt konténerek ára tavaly 5-10-szeresére emelkedett, és mivel csúcsidőszakokban még így is komoly konténerhiány alakul ki, a szállítási határidők is kitolódtak. Ezek a tényezők pedig összeadódnak a végfelhasználó által fizetendő árban. A tier1-es szállítók már léptek, és a láncban mindenki követi őket. A fontosabb hardverszállítóknál a 10 százalékos emelés szinte már általános, mondta a lapnak egy kereskedő.

A piac azzal számol, hogy az áremelkedés le fogja lassítani a piacot, a vállalatok elhalasztják a beszerzéseiket, fejlesztéseiket, és megpróbálják kitolni addig, amíg az árak nem stabilizálódnak vagy csökkennek. Ez feladja a CIO-knak a leckét, akik folyamatosan a költségcsökkentés és a hatékonyságjavítás kettős szorításában élnek.

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.