Közel 740 ezer IP-címet szerezett csalással egy kaliforniai technológiai cég vezére, hogy felárral túladjon rajtuk. Lebukott.

IP-címek megszerzése érdekében csalt egy dél-karolinai technológiai cég vezérigazgatója, de lebukott. Amir Golestan (a fenti képen) a bíróság előtt elismert húszrendbeli csalást, számolt be blogjában Brian Krebs biztonsági szakértő az ügy lezárásáról. A vád szerint Golestan azért hozott létre egy szövevényes, hamis cégekből álló hálózatot, hogy csalással megszerezzen több mint 735 ezer IP-címet.

Aki tilosban jár, jobb, ha nem kiabál

Amir Golestan ellen 2018-ban indult eljárás. Az ARIN (American Registry for Internet Numbers), amely az USA-ban, Kanadában és a Karib-térség egyes részein felügyeli a kiosztott IP-címeket, értesítette a vállalkozó Micfo nevű cégét, hogy visszavonja a cég birtokában lévő 735 ezer címet, mert azokat a vállalat és tulajdonosa csalással szerezte.

A Micfo azonban perre ment, de a felek végül választott bírósági eljárásban rendezték a vitát, a cég pedig visszaadta a még el nem adott IP-címek többségét. A Micfónak, pontosabban Golestannek ugyanis azért kellettek a címek, hogy felárral továbbadja azokat. Ez újabban elég jó biznisz. Mivel fogytán vannak az IPv4-es címek, már 2018-ban, a jogvita elindulása idején is 15 és 25 dollár között lehetett hozzájutni egy címhez. Azaz a Micfo számlájára legrosszabb esetben is 11 millió dollár folyt volna be, ha mindent el tud adni.

Mint később kiderült, a Micfónak végül nagyon nem lett kifizetődő az üzlet. És nem amiatt, mert vissza kellett adnia az ARIN-nek a címeket, hanem mert a jogi huzavonára felfigyelt egy ügyész, aki viszont 2019-ben már büntetőpert akasztott a cég vezetője, azaz Golestan nyakába. Az ügyész szerint a férfi hamis személyazonosságot igazoló iratok segítségével erre a célra alapított céghálózattal érte el, hogy az ARIN-nek ne tűnjön fel, mennyi IP-címet szerzett meg – végső soron a Micfo. Minden céget pontosan lepapíroztak, csak éppen nem létező emberek nevén futottak.

Golestan egy ideig tagadott mindent, aztán végül 20 csalási ügyben bűnösnek vallotta magát, mivel cégének egy alkalmazottja ellene vallott.

A Spamhaus már nyolc éve kiszúrta, hogy valami nem stimmel

Mint Krebs írja, már 2013-ban több Micfo-ügyfél is a Spamhaus látóterébe került, és az antispam szervezet el is kezdte blokkolni a Micfo IP-címtartományait. Utána a Micfo más stratégiát választott, elsősorban VPN-szolgáltatóknak kezdte értékesíteni a birtokában lévő IP-címeket. Egy 2020-as interjújában a vállalkozó egyébként nem tagadta a hamis cégek létrehozását, de azt azzal indokolta, hogy így akarta megakadályozni, hogy a Spamhaushoz hasonló szervezetek tönkretegyék (egyébként Golestan szerint jogtalanul) az üzletét.

A dél-karolinai vállalkozó esete egyébként nem egyedi. Szintén idei történet, hogy az ARIN afrikai megfelelője, az AFRINIC (African Network Information Centre) hatmillió IP-cím miatt keveredett jogvitába egy a Seychelle-szigeteken bejegyzett hasonló céggel, a Cloud Innovationnel.

Az AFRINIC visszavonta a kb. 120 millió dollár értéket képviselő címeket, miután egy vizsgálat megállapította, hogy a legtöbbjüket Afrikán kívül, Kínában és Hongkongban működő különböző szervezetek használták. Az ARIN-hoz hasonlóan ugyanis az AFRINIC is előírja, hogy az általuk kiadott IP-címeket az adott földrajzi régióban működő szervezetek használják.

Tegyük hozzá, Afrikában kicsit másként folytatódik a történet: a Cloud Innovation rágalmazásért és hitelrontásért 80 millió dollárra perli az afrikai szervezetet.

Piaci hírek

Lehet, hogy éppen most tesszük tönkre a Föld mágneses mezejét

A műholdcsordákat tenyésztő űrvállalkozók eddig is sikeresen kiakasztották néhány tudományterület képviselőit, de úgy tűnik, hogy a sornak még messze nincs vége.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.