A EU központi bankja a kockázatelemzésre, a szakértelemre és tőkekövetelményekre vonatkozó előírásokat is egységesítené.

Bejelentette az Európai Központi Bank (EKB), hogy EU-s szinten kívánja harmonizálni a bankok kriptoeszközökkel kapcsolatos tevékenységét, írja a Reuters. Az EKB célja az, hogy minden pénzintézet, amely beszáll az ilyen eszközök értékesítésébe, rendelkezzen megfelelő tőkével és szakértelemmel ahhoz, hogy ne veszélyeztesse ügyfelei pénzét.

Több tagállam pénzpiaci felügyelete és/vagy központi bankja engedélyezte kirptovalutával kereskedő cégek (pl. a Binance vagy a Crypto.com) működését. Franciaországban, Görögországban, Németország, Olaszországban és Spanyolországban is kaptak ilyen cégek működési engedélyt, miután teljesítették a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása elleni küzdelemre vonatkozó nemzeti előírásokat.

Az EKB azért tartja fontosnak a piac EU-s szintű harmonizációját például az engedélyezés terén, mert egyre több bank vizsgálja, hogyan szállhatna be erre a piacra. A nemzeti szabályok nagymértékben eltérnek egymástól, miközben ez teljesen globalizált terület. Németországban például bizonyos kriptovalutához kapcsolódó tevékenységet csak banki licenccel lehet űzni. Az EKB elsősorban arra helyezné a hangsúlyt, hogy a kriptotevékenységek összhangban legyenek a bankok kockázati "profiljával", amely meghatározza, hogy mekkora saját tőkével kell rendelkezni.

Ellenőrizné a beszállni kívánó pénzintézet szakértelmét is: képes-e azonosítani és értékelni a kriptoeszközök kockázatait, illetve az igazgatósági tagjai és az informatikai részlege kellően felkészült-e ahhoz, hogy a vállalat a szektorban tevékenykedjen.

Az EU egyébként épp felülvizsgálja a banki tőkekövetelményekről szóló törvényét. Ville Niinisto, a finnek zöldpárti EP-képviselője egy olyan módosítót adott be a törvényhez, amely szerint a bitcoin és más, eszközökkel nem fedezett kriptovaluták banki állománya nem haladhatná meg a bankok alapvető tőkemutatójának az 1 százalékát. A finn képviselő szerint azt is kellene vizsgálniuk a szabályozó hatóságoknak, hogy a blockchain esetében szükség lehet-e egyedi tőkekövetelmények megállapítására.

Törvényileg is szabályozzák

Eközben az EU célegyenesbe jutott egy olyan rendelettel, amely szintén a kriptopiac helyzetét rendezné.  Az Európai Tanács és az Európai Parlament június 30-án ideiglenes megállapodásra jutott egy a kriptoeszközök piacairól szóló rendelettervezetben (Markets in Crypto-Assets, MiCA).

Hatályba lépése után a rendeletnek részben fogyasztóvédelmi (pl. befektetésvédelem, csalás elleni védelem, wallet-védelem), részben környezetvédelmi (kriptoeszközök éghajlati lábnyomának szabályozása), részben piacszabályozási (pénzmosás elleni védelem) szerepe is lesz. A valóságos tárgyakat, például művészeti alkotásokat, zenéket vagy videókat megjelenítő NFT-ket, azaz nem helyettesíthető tokeneket kizárják a MiCA hatálya alól, és amennyiben szükséges, egy önálló törvénnyel kell majd szabályozni. A rendelet szövegére még véglegesen is rá kell bólintania az EP-nek és az Európai Tanácsnak, és utána következhet a hivatalos elfogadási eljárás.

Ha minden gördülékenyen halad, akkor a MiCA mintegy másfél év múlva lép hatályba. Az Európai Unió értékpapír-piaci felügyelete (ESMA) azonnal megkezdte a felkészülést a kripto-tranzakciók fokozott ellenőrzésére.

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.