A kínai kormányzat járványügyi korlátozásai miatti iltakozások és zavargások az Apple-t is arra sarkalják, hogy még nagyobb erőfeszítéseket tegyen termelésének más ázsiai országokba, például Indiába és Vietnamba való áthelyezésére, egyben függetlenítse magát egyik vezető beszállítójától és a legnagyobb kínai iPhone-gyár üzemeltetőjétől, a tajvani Foxconntól. Bár hasonló lépések már régóta napirenden vannak, a The Wall Street Journal értesülései szerint a csengcsoui üzem közelmúltbeli történései tényleg cselekvésre késztetik az Apple-t.
Ahogy mi is beszámoltunk róla, a problémákat egyelőre nem sikerült megoldani az iPhone City-nek is nevezett kínai üzemben, ahol az Apple legdrágább okostelefonjai készülnek – ez Bloomberg szerint már most is 6 millió darabos hiányt eredményez az iPhone Pro készülékek szállításában. A Reuters hétfői jelentése szerint a Foxconn arra számít, hogy december végétől január elejéig teljes mértékben sikerül újraindítania a termelést, de a zűrzavarnak mindenképpen olyan hatása lesz az Apple eredményeire, ami sürgőssé teszi a termelés didiverzifikálását.
Megszűntek a kiszámítható folyamatok
Ebben viszont nehézséget jelent, hogy a gazdasági visszaesés és a munkaerőpiaci lassulás a korábbinál is bonyolultabbá teszi a munka kiszervezését és az új beszállítókkal való partnerkapcsolatok kialakítását. A WSJ az Apple korábbi operatív vezetőjét idézi, aki szerint ezt kölönösen problémás olyan nagyságrendben biztosítani, mint amire az Apple-nek szüksége lenne. A lap mindenesetre olyan tervekről ír, hogy a cég az iPhone-ok gyártásának akár 45 százalékában is azokra az indiai üzemekre támaszkodna, ahol ez a ráta jelenleg csak egy számjegyű.
Ezzel párhuzamosan fokoznák más termékek, így a számítógépek, az okosórák és AirPods vezeték nélküli fülhallgatók gyártását Vietnamban. A Business Insider itt az Ives Wedbush Securities elemzőjét is idézi, aki úgy látja, hogy az elmúlt hónap eseményei után a kocka el van vetve, és az Apple jelentős stratégiai változtatásokba fog a számára kulcsfontosságú régióban. A WSJ-nek nyilatkozva a Foxconn volt amerikai ügyvezetője ugyanakkor arról beszélt, hogy régebben senki sem tulajdonított nagy jelentőséget a koncentráció kockázatainak, mivel a szabad kereskedelem volt a norma, és a dolgok kiszámíthatók voltak – ennek a világnak azonban most vége van.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak