Az Apple az elmúlt időszakban az elbocsátások hiányával került (vagy éppen nem került) be a hírekbe, miközben a nagy technológiai vállalatok tízezres leépítéseket jelentettek be a kedvezőtlen gazdasági körülményekre és a működési hatékonyság javítására hivatkozva, egyben pedig elismerve, hogy mennyire nincsenek hosszú távú elképzeléseik a szükséges létszámot illetően. Eddigi ismereteink alapján az Amazon 27 ezer, a Meta 21 ezer, a Google 12 ezer, a Microsoft pedig 10 ezer munkahely megszüntetéséről hozott döntést, de elbocsátási hullám összességében több százezer alkalmazottat érint az iparágon belül.
A Bloomberg és a Business Insider keddi beszámolói alapján azonban az Apple is csak eddig bírta, és elbocsátja néhány dolgozóját. Egyelőre nem világos, hogy hány embert érint majd (valószínűleg egyelőre keveset), és a lapok forrásai szerint a kiskereskedelmi üzletek és egyéb létesítményeinek felépítéséért és karbantartásáért felelős munkatársakra vonatkozik majd világszerte. Bár az intézkedés a fentieknél sokkal kisebb léptékű, akkor is úgy tűnik, hogy az elbocsátások tényleg nem kerülnek el senkit, miután az Apple eddig nem vált meg csoportosan a teljes munkaidős alkalmazottaitól.
Legutóbb a járvány előtt fordult elő ilyesmi
A Bloomberg szerint a társaság akár négyhavi végkielégítést is kínál azoknak, akiket nem tud megtartani más beosztásban. Igaz, hogy a megszorítások kezdete óta az Apple is igyekezett csökkenteni a költségeit, Tim Cook vezérigazgató nemrég úgy nyilatkozott a The Wall Street Journalnak, hogy az elbocsátásokra végső megoldásként tekintenek. A múlt hónapban már arról is lehetett olvasni, hogy a vállalat alvállalkozókat eresztett szélnek, betöltetlenül hagyott újonnan nyitott pozíciókat, lassította a felvételt egyes részlegeinél, csökkentette az utazási kereteket, sőt egyes projekteket is parkolópályára állított.
Az Apple hivatalosan nem kommentálta a lapértesüléseket, de azokból kiderül, hogy a lépést belsőleg a működés ésszerűsítéseként hirdeti: a változtatások célja ezek szerint az üzletek globális karbantartási folyamatainak javítása lett volna, és a cég támogatást ajánlott az érintett munkavállalóknak. Az Apple-nek egyébként tavaly szeptemberben 164 ezer alkalmazottja volt, és a világjárvány idején nem bővítette olyan ütemben a létszámát, mint más technológiai nagyvállalatok; legutóbb még a pandémiát megelőzően küldött el több száz embert az önvezető járműrendszert fejlesztő részlegétől.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak