Hiába jó a cél, súlyos kérdéseket vet fel az Apple gyermekbántalmazás elleni eszköze. És a vállalat egyelőre nem adott rájuk megnyugtató válaszokat.

Ahhoz képest, hogy a céllal mindenki egyetért, elég nagy vihart kavart az Apple múlt héten bejelentett ún. CSAM-ellenes (Child Sexual Abuse Material) megoldása. Hol a határa a megfigyelhetőségnek? Meddig terjed a személyes életünk? És ki ellenőrzi az ellenőröket? Mekkora a lehetősége, hogy a rendszer téved? stb. Az Apple mindezekre a kérdésekre még nem tudott megnyugtató választ adni.

A bejelentés után azonnal megszólalt az Electronic Frontier Foundation, és részletesen elmagyarázta, miért kérdőjelezi meg egy ilyen rendszer a végponttól végpontig tartó (end-to-end) titkosítást. Született egy nyílt levél is, amelyben szervezetek és több ezer magánszemély kéri meg rá az Apple-t, hogy állítsa le a felügyeleti rendszer bevezetését.

Mint azt a Bitport is megírta, az Apple még az idén három CSAM-ellenes újdonságot vezet be iOS és az iPadOS 15-ös, a watchOS 8-as kiadásával, valamint a MacOS Monterey-jel. Ellenőrzi, hogy az iCloud iPhotóba feltöltött privát képek nem egyeznek-e gyermekbántalmazással foglalkozó szervezetek adatbázisában található képekkel. Lesz egy szülői felügyeleti funkció a Messages appban, amely riasztást küld a szülőnek, ha a gyereke érzékeny tartalmakat küld/fogad. Emellett a A Siri és a Search a jövőben megakadályozza a gyerekbántalmazással kapcsolatba hozható anyagokat keresését.

Biztonság vs magánélet

A kritikusoknak a célokkal nincs baja. Csakhogy az Apple azt is állítja, hogy ezek a funkciók nem sértik a végponti titkosítást. Ha ez igaz lenne, akkor az Apple megoldotta volna a titkosítás egyik kurrens problémáját: úgy nyerni ki értékes, vagyis marketingcélokra, profilalkotásra, célzott üzenetek küldésére stb. használható adatokat a titkosított kommunikációból, hogy az elemző a kommunikáció tényleges tartalmához nem fér hozzá. (Többek között a Facebook, a Microsoft, és bizonyára az Apple is dolgozik ezen.)

De valószínűleg nem ez a helyzet. Sokkal inkább igaza lehet a Mozilla technlógiai igazgatójának, Eric Rescorlának, aki elemzésében azt írja, hogy egyedül az Apple jóindulatában bízhatunk, hogy nem olvassa be akár azokat a képeket is, melyek soha nem hagyták el a felhasználó készülékét, tehát nem töltötte fel azokat az iPhotóba.

Szintén komoly veszélyt rejt a felhasználóra nézve a rendszer esetleges fals pozitív riasztása. Erre az Apple-nek az a válasza, hogy az ilyen tévedésre az esély rendkívül kicsi, évente egy az ezermilliárdhoz. Ez az állítás akár igaz is lehet, írta írta a Twitteren Jonathan Mayer jogász-informatikus, a Princeton tanára, de mivel nem tudni semmit a hátteréről, bemondásra kell elhinnünk.

A Stanford Internet Observatory igazgatója, Alex Stamos, aki korábban a Facebook IT-biztonsági igazgatója volt, arra hívta fel a figyelmet (szintén a Twitteren), hogy a kérdést nagyobb összefüggésben vizsgálva nincs egyszerű válasz. Stamos ugyanazt a dilemmát fogalmazza meg, amit pár éve egy MIT-n készített tanulmány: egyszerűen nem oldható fel az ellentmondás a biztonság és magánélet védelme között.

Az állampolgároknak szükségük van a rendvédelmi szervekre, hogy megvédhessék magukat a digitális világunkban. A 2015-ös tanulmány szerzői úgy összegezték kutatásuk eredményét, hogy nincs generális megoldás a biztonság és a magánélet védelem közötti ellentmondásra a digitális világban. Alapvetés, hogy a rendőrségnek, a vállalatoknak, a kutatóknak és az egyéneknek is kötelességük, hogy együttműködjenek a globális információs infrastruktúra biztonságosabbá és megbízhatóbbá tétele érdekében. De ha a magánszférához bárki ellenőrizhetetlenül hozzáfér (például megkerülve a titkosítást), annak beláthatatlan következményei lesznek.

Higgyük-e bemondásra az Apple-nek?

Az Apple erősen igyekszik megnyugtató választ adni minden kérdésre. Készített egy rövid technikai leírást (PDF) és egy FAQ-t (PDF). Mindez azonban egyelőre nem győzte meg a kétkedőket. A kérdés ugyanis az, hogy hihetünk-e az Apple-nek, hogy tiszta módon játszik, és tényleg az lesz, amit ígér? Nagyon úgy tűnik, hogy ebben az esetben az lehet az egyedüli biztosítéka a felhasználónak, hogy az Apple nem turkál a személyes életében (Stamos felveti lehetséges megoldásként a teljes körű titkosítás bevezetését az iCloudban, de mint írja, erre nem látszik törekvés az Apple-nél).
 

Már kezdjük elfelejteni: Steve Jobs még így képezelte el Apple szerepét


A lényeg ugyanis az, hogy a társaság bármihez hozzáfér, amit a felhasználók az iCloudba töétenek, és talán ahhoz is, amit a készülékükön tárolnak. Innentől pedig naivitás abban bízni, hogy az Apple majd ellenáll annak, amikor egy hatóság nem csak a CSAM-tartalmakra lesz kíváncsi. Daphne Keller, a Stanford Cyber Policy Center platformszabályozási igazgatója (nem mellesleg korábban a Google egyik főtanácsadója) szerint nem jelent sokat, ha az Apple azt állítja, hogy majd biztosan ellenáll az ilyen állami nyomásnak.

Arra pedig a múltban is volt példa, hogy egy zsíros piac megnyeréséért az Apple-nél is felpuhulnak az elvek. 2017-ben például simán belement, hogy kínai alkalmazásboltjából törölje azokat a VPN appokat, amelyeket a pekingi kormány kért. A magyarázat: nem tehettek mást. Mintha valami megváltozott volna Steve Jobs ideáljához képest...

Konzumer tech

Jövőre kezdik a gyárak invázióját a kínai humanoid robotok

Jövőre mennek gyártásba a kínai MagicBot új modelljei, amelyek már egymással is képesek lesznek a hatékony együttműködésre.
 
A software defined network már évek óta velünk él. Csak idő kérdése volt a koncepciót kiterjesztése a WAN-okra.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.