Az év eleji akciókat komoly gazdasági és nemzetbiztonsági problémának tartják, a kínai kormányzat felelőtlen vádaskodásról beszél.

A Reuters hétfői beszámolója szerint az Egyesült Államok és szövetségesei hétfőn hivatalosan is megvádolták Kínát egy világméretű kiberkémkedési akcióval, szokatlanul széles koalícióban, nyilvánosan elítélve az állami hátterű hekkelést. A nyilatkozathoz a NATO, az Európai Unió, Ausztrália, Nagy-Britannia, Kanada, Japán és Új-Zéland is csatlakozott a támadások elítélésében, amelyek az amerikai külügyminiszter megfogalmazásában komoly gazdasági és nemzetbiztonsági veszélyt jelentettek az érintett országokra.

A hírügynökség jelentése alapján az amerikai igazságügyi minisztérium négy kínai állampolgárt – köztük egy szerződéses hekkert – vádolt meg azzal, hogy több tucat céget, egyetemet és kormányzati szervet céloztak meg az USA-ban és más országokban. A washingtoni kínai nagykövetség szóvivője felelőtlennek nevezte a Kína elleni vádakat, és közleményében leszögezte, hogy sem a kínai kormánynak, sem a hozzá kapcsolódó személyeknek nem volt közük soha kibertámadásokhoz vagy adatlopásokhoz.

Az amerikai elnök közben újságírók előtt azt is elmondta, hogy tudomásuk szerint a kínai kormányzat valóban nem saját maga végzi ezeket a tevékenységeket (ellentétben mondjuk az orosz kormányzattal), hanem védelmet nyújt azoknak, akik ténylegesen felelősek értük, sőt talán a feltételeket is biztosítja a tevékenységükhöz. A Fehér Ház szóvivője később úgy fogalmazott, hogy ezekben az ügyekben nem tesznek különbséget Oroszország és Kína között, és fenntartják a lehetőséget a további válaszlépések megtételére is.

Egyelőre csak mutogatnak

A Reuters tudósítása ennek kapcsán kiemeli, hogy a nyugati hatalmak széles körben álltak be a nyilatkozat mögé, a kibernetikai szakértők szerint mégis szembetűnő volt, hogy az amerikai vádiraton túl egyelőre nem igazán látszik semmilyen következmény Kína szempontjából. Sőt az egyes megfogalmazások sem ennyire egyértelműek: bár az USA, az Egyesült Királyság és Kanada közvetlenül a kínai államot nevezi meg a kiberkékedés felelőseként, mások körültekintőbbek voltak.

A NATO csupán annyit tett hozzá, hogy tagjai elismerik a szóban forgó állításokat, az Európai Unió pedig arra szólította fel Kínát, hogy fékezze meg a területéről végzett kártékony tevékenységet, vagyis a kiberkémkedés közvetlen irányításának kérdését nyitva hagyta. Az amerikaiak ezzel szemben a kínai belbiztonsági minisztériumhoz kötik az év elején a Microsoft Exchange szervereket érintető támadásokat, kiemelve, hogy meglepte őket a Kínának tulajdonított hekkelés kiterjedése és mélysége is.

Az amerikai külügy kiberbűnözők szerződéses alkalmazásáról beszél, vagyis szerintük a kínai állam olyan hekkereket alkalmazna, akik fizetségért cserébe végzik a megrendelt számítógépes bűncselekményeket. Az amerikai biztonsági és hírszerző ügynökségek ennek alapján több mint 50 olyan technikát és eljárást vázoltak fel, amelyeket jellemzően a kínai állam szponzorációjával működő hekkerek alkalmaznak az amerikai hálózatokkal szemben.

A mostani vádirat szerint a bűnözők és egy regionális kínai állambiztonsági hivatal fedőcégek bevonásával próbálták volna elrejteni a kínai kormány szerepét az adatlopásokban. Maga a kampány üzleti titkokat célzott meg az olyan iparágakban, mint a repülés, a védelem, az oktatás, az egészségügy, a gyógyszergyártás, a tengeripar vagy a kormányzati szektor. Célpontjokról az Egyesült Államokon kívül Ausztriában, Kambodzsában, Kanadában, Németországban, Indonéziában, Malajziában, Norvégiában, Szaúd-Arábiában, Dél-Afrikában, Svájcban és az Egyesült Királyságban is tudnak.

Biztonság

A végeken tesztelték a világ nélküli orosz világhálót

Az orosz hírközlési hatóság kezdeményezte próba során Dagesztán, Csecsenföld és Ingusföld egyes területein vált elérhetetlenné a külvilág. Beszámolók szerint a retesz a legtöbb VPN-megoldáson is kifogott.
 
A software defined network már évek óta velünk él. Csak idő kérdése volt a koncepciót kiterjesztése a WAN-okra.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.