A helyi ügyvédi kamara szerint nincs ezzel semmi gond, és egyébként is felülről nyomták őket, hogy találjanak innovatív megoldásokat a költségek csökkentésére.
Hirdetés
 

Egyre nagyobb a felhajtás Kalifornia állam idei első ügyvédi szakvizsgája kapcsán. Az immár helyszíni jelenlét nélkül is letudható tesztet kiszolgáló technikai háttér ugyanis sok hibát generálva és rosszul működött, majd nemrégiben az is kiderült, hogy a feladatok egy részét nem jogászok alkották meg, hanem generatív algoritmussal gereblyéztették össze.

A témával kapcsolatban Kalifornia állam ügyvédi kamarája még a hét elején adott ki egy nyilatkozatot, amelyben a szervezet elismeri, hogy a vizsgakérdések egy részét szállító külső cég, a pszichometriára specializálódott ACS Ventures valóban bevonta a mesterséges intelligenciát a feladat elvégzésénél. A kamara ugyanakkor hangsúlyozza, hogy ezeket a kérdéseket a vizsga előtt több ellenörző bizottság és egy külön szakértő is átnézte.

Mindez azonban az LA Times beszámolója szerint nem igazán nyugtatta meg az érintetteket. A lap több jogi iskola oktatójának véleményét is kikérte az ügyben, a reakciók pedig meglehetősen negatívak voltak. Mary Basick, a UC Irvine School of Law tudományos dékánhelyettese "egyszerüen hihetetlennek" nevezte, hogy nem jogászok, hanem egy algoritmus álltotta össze a kérdéseket. Katie Moran, a San Franciscó-i Egyetem jogi karának docense szintén megdöbbentőnek minősítette az ügyet, egyben felhívta a figyelmet arra a visszásságra, hogy az ACS Ventures nemcsak a kérdések összeállításában vállalt szerepet, hanem azok jóváhagyásában is.

Az LA Times megszólaltatta az ügyvédi kamara vizsgáztatásért felelős bizottságának elnökét is, aki igyekezett letolni a felelősséget saját szervezetéről. Alex Chan elmondása alapján a Kaliforniai Legfelsőbb Bíróság gyakorolt nyomást a kamarára, hogy "a megbízhatóság vagy a költséghatékonyság javítása" érdekében vizsgálja meg a lehetőségét "új technológiák, például a mesterséges intelligencia" bevonásának.

Gépesített jogi esetek

Jogi területen már a ChatGPT felbukkanása előtt is élénk érdeklődés mutatkozott a mesterséges intelligencia potenciális hasznosítására, ám mindez a generatív chatbotok utóbbi időben tapasztalt látványos fejlődése ellenére sem feltétlen garantálja a sikert.

Tavaly májusban például egy olyan eset bukkant fel a hírekben, amikor egy New York-i bíróságon a felperest képviselő ügyvédek komoly büntetést kaptak, miután hamis idézetekkel és belső hivatkozásokkal megtámogatott, a valóságban nem létező bírósági határozatokra hivatkoztak a beadványukban. Mint kiderült, az adatok ellenőrzését annyival intézték el, hogy magát a ChatGPT-t kérdezték meg az információ eredetéről, a program pedig simán odahazudta nekik a kitalált forrásokat.

Piaci hírek

Trump a nem létező robothadseregnek is keresztbe tett

Eddig sem volt könnyen hihető, hogy az egyre nagyobb bajban lévő Tesla már az idén ezerszám gyártja majd a humanoid robotokat, de a kínai kereskedelmi korlátozásokkal alapanyag sem feltétlenül lesz a gyártásukhoz.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.