Manapság, amikor gombamód szaporodnak az IT startupok, egyre többször vetődik fel egy fontos kérdés: jó-e, ha az alapítók irányítják a céget?

Amikor Carl Icahn bejelentette, hogy beszáll a Dellért folyatott licitbe, egyben jelezte is, hogy természetesen győzelme esetén nem számítana a továbbiakban a cégalapító Michael Dell közreműködésére a cég vezetésében. Icahn kijelentése mögött persze sokféle okot lehet tudni-sejteni, de a konkrét helyzeten túl rávilágít egy nagyon fontos vitára, amely különösen az IT cégeket érinti: ki tud egy technológiai céget jobban irányítani, az alapító, aki az ötlet szellemi atyja, és látja az ötlete kibontakozási lehetőségeit, azokat a pontokat, melyek mentén a termék kiteljesedhet, avagy egy professzionális menedzser?

Technológiában és vagy üzletben gondolkodni

Az IT-ban különösen élesen jelentkezik ez a probléma – írja egy blogbejegyzésében Adrian Wooldridge, az Economist szerkesztője. Naponta nőnek ki a semmiből startupok, melyeket olyan, nem ritkán tizenéves fiatalok alapítanak, akik sokkal jobban értik az IT világ rezdüléseit, mint a beérett negyvenes-ötvenes menedzserek és befektetők.

Carl Icahn: befektetőként a menedzserekre esküszik

A válasz – ha csak a múltbeli példákat is nézzük – közel sem egyértelmű. Az erre szakosodott tanácsadók többsége úgy vélte – és ez is lett aztán a közvélekedés –, hogy az alapítóknak egy idő után át kell adniuk a vezetést tapasztalt menedzsereknek, az üzleti élet dörzsölt veteránjainak. Ám ha végignézzük a sikeres IT cégeket, meglehet, újra kell gondolni ezt az elvet.

Sikeres és bukott alapító atyák

A legnagyobb cégek egy jelentős részét ugyanis az alapítója vezeti – mégpedig kétségtelen sikerrel. Az Oracle-ben az történik, amit Larry Ellison kitalál, az Amazon élén még mindig Jeff Bezos áll, pedig a cég története alatt megélt egy-két hullámvölgyet, mielőtt az IT új korszakának egyik legsikeresebbje lett. Az újabbak közül aztán itt van a Facebook, élén Mark Zuckerberggel. De még a hardvergyártók közül is lehet példát hozni: az Nvidiát szintén alapítója, Jen-Hsun Huang vezeti. Európában ilyen a francia telekommunikációs cég, az Iliad, melyet a mai napig az alapító Xavier Niel vezet, vagy a Távol-Keleten a Morris Chang vezette TMSC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company). Nekik eddig bejött.

Steve Jobs, az alapító-cégvezető archetípusa: átfogó ismeretek, tekintély, hosszú távú elkötelezettség

Az ő útjuk helyességét erősíti azok a történetek is, amikor az alapító távozásával a cég szekere rossz irányba fordult. Itt van például az Apple: Tim Cook alatt mintha már nem ragyogna a Steve Jobs által igencsak kifényesítette alma. Legalábbis a nyereség alakulása erre enged következtetni. De a Microsoft sem muzsikál úgy Steve Ballmer alatt, mint Bill Gates idejében. Legutóbb épp a Surface miatt kényszerült a cég mintegy 900 millió dolláros korrekcióra, és a Windows 8 sem úgy produkál, ahogy a piac várta.

Van azonban ellenpélda is szép számmal. Idén tavasszal penderítették ki a cégtől a Groupon alapító-vezérét, Andrew Masont a cég katasztrofális pénzügyi helyzete miatt, ráadásul egy olyan negyedév után, amikor végül is a cég eredményei alig maradtak el az előzetes várakozásoktól. Hasonló folyamat zajlott le a nyár folyamán a Zyngánál is. Miután a cég június elején kénytelen volt elküldeni dolgozói ötödét, egy hónappal később az alapító Mark Pincus át is adta a vezérigazgatói széket a Microsoft interaktív szórakoztatási részlegének éléről érkező Don Mattricknek. Az ok itt is az, hogy Pincus nem tudta megfelelően kezelni cége problémáit.

Menedzserek beágyazódása

Ha a kívülről érkezett menedzserek esélyeit nézzük, arra is vannak sikeres példák. Eric Schmidt például 2011-ben vette át a Google vezetését, ám előtte tíz éven át dolgozott együtt at alapítókkal, Larry Page-dzsel és Sergey Brinnel. Többek között ő felügyelte a cég 2004-es elsődleges részvénykibocsátását is. Tehát amikor átvette a céget, akkor azt úgy tette, hogy átélhette, milyen nehézségeken kellett átmennie a cégnek, hogy egy 200 fős startupból óriásvállalat. (Amikor Schmidt átvette a cég vezetését, a Google árbevétele 29 milliárd dollár volt.) A váltásra egyébként annak ellenére pozitívan reagált a piac, hogy a döntés meglepetés volt. A Google-nek ugyanis előtte is jól mentek a dolgai.

Eric Schmidt: tíz év háttérmunka után lépett az élre

Sikeres külsős igazolás volt Jeff Weiner is, aki a Yahoo-tól érkezett a LinkedIn-hez, és az alapító (Weiner érkezése óta elnöki pozícióban lévő) Reid Hoffmant váltotta.

Egyébiránt a Facebook esetében is körvonalazódik egy olyan szerep, mint amilyent Schmidt játszott a Google-nél töltött első tíz évében: 2008-tól operatív vezetőként dolgozik Zuckerberg mellett az amerikai pénzügyminisztériumot és a Google-t is megjárt Sheryl Sandberg. Szakértők szerint nem kis szerepe volt abban, hogy a Facebook nyereséges vállalattá váljon. A fentike pont azt példázzák, hogy igencsak lehet pozitív hozadéka a fiatal, koncepciózus cégalapítók és tapasztalt üzletemberek együttműködésének: az innováció és az üzleti szemlélet házasításának.

Mint mindenre, természetesen erre is vannak teóriák pró és kontra egyaránt, elméleti (avagy statisztikai alapokon) és gyakorlatin egyarán. Egy 2006-os, a Harvard Business Schoolon lefolyatott kutatásban például Noam Wasserman több mint 450 cég történetét vizsgálva tette le a voksát az alapítók háttérbe vonulása mellett. Úgy találták, hogy a független, agilis menedzserek által igazgatott társaságok gyorsabban fejlődtek, mint azok, melyeket az alapítók vezényeltek.

Sheryl Sandberg, Zuckerberg háttérembere: vajon mikor lép az élre?

Mit mond a kockázati befektető?

Ugyanakkor az Andreessen Horowitz kockázati tőketársaság egészen másként gondolkodik. Ők szeretnek együtt dolgozni az alapítókkal. És nyilván nekik is meg lehet a maguk igaza, ha megnézzük az általuk felkarolt vállalatokat: eBay, Skype, Groupon, Twitter, Zynga, Foursquare. A társaság egyik vezetője, Ben Horowitz pár éve egy posztjában ki is fejtette a miértet: bár ez cégük stratégiájának egyik legvitatottabb eleme, ők elkötelezettek az alapítók megtartásában cégvezetőként. Horowitz indoka egyszerű: a legtöbb jelentős technológiai vállalat így épült fel, és sorolja is: Acer, Adobe, Amazon, AMD, Apple... De ebben a listában van a Dell, a HP, és ő például ide sorolja az Intelt és Andrew Grove-ot is, bár ő csupán az Intel harmadik alkalmazottja volt csak a két alapító után, azaz jogi értelemben nem tekinthető alapító atyának.

Horowitz szerint egy cégalapító átfogó ismeretekkel rendelkezik mind a termékekről, mind a cégről, erkölcsi tekintélye van, és hosszú távon elkötelezett a cégét illetően. Vannak persze kivételek is, de a Horowitz is hangsúlyozza, a pozitív példaként emlegetett Eric Schmidt sikerében nagyon nagy szerepet játszott az a hosszú időszak, amelyet az alapítók mellett töltött, mielőtt a cég irányítását átvette volna. Ritka és fontos kivételnek tekinti őt a befektető.

És egyébként is, ha Horowitz érvei kevésnek bizonyulnának, gondoljunk csak német Jimdo startup cég világsajtót is bejárt meghökkentő menedzsment-módszereinek sikerére. Melyik kívülről igazolt menedzser merné meglépni azokat, amiket az alapítók kitaláltak a cég hatékonyságának növelésére?

Német cég is lehet laza, főleg ha startup
Startup: jól járhatsz, ha támogatod

 

Egyre furcsábbak lesznek a CAPTCHA tesztek, ahogy a gépek is okosodnak

Már nagyon jók például például a fényképek címkézésében, de a logikai összefüggéseken könnyen fennakadnak. Igaz, ezzel így lehet némelyik emberi felhasználó is.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.