Egy melbourne-i intézményben meg is kezdték az eljárás humán klinikai vizsgálatát.

Olyan embereknek is vissza tudná adni a látás képességét egy ausztrál rendszer, akiknek súlyosan és visszafordíthatatlanul sérült a látóidege. A rendszer legfontosabb eleme egy különleges agy-gép iterfész.

A melbourne-i Monash Egyetemen indított Cortical Frontiers projekt keretében tíz évnyi kutatómunkával fejlesztették ki azt a speciális, agyba ültethető miniatűr csipet, amely egy kamera képét képes továbbítani az agy látásközpontjába. A rendszer egyik nagy előnye, hogy a kamera és a bionikus csip vezeték nélkül kommunikál egymással.

Klinikai szakaszban a fejlesztés

A rendszernek megkezdődtek a klinikai vizsgálatai. A látássérültek fejére egy egyedi tervezésű egységet helyeznek (lásd cikkünk címlapképét). Ez tartalmaz egy kamerát, egy vezeték nélküli adót, valamint egy beágyazott szoftverrel működő képfeldogozó processzort. A lényeg azonban az agyba ültetendő 9×9 mm-es csip.

A headsetbe épített videokamera – ez nagyjából akkora, mint egy okosmobil kamerája – elküldi a jelet a feldolgozó processzornak, amely a feldolgozás során kinyeri a látás szempontjából értékes információkat, majd ezt a feldolgozott-szűrt adatmennyiséget továbbítja vezeték nélküli kapcsolaton a beültetett csipnek. Ez a csip alakítja át az információt az agy által is értelmezhető elektromos impulzusmintává, amellyel rendkívül vékony mikroelektródákon keresztül stimulálja az agy megfelelő területét.

A rendszer nem biztosít tökéletes látást. Egyelőre azt sikerült elérni, hogy 172 fényfolt kombinációjából olyan vizuális mintákat képes előállítani az emberi agy által értelmezhető formában, amelynek segítségével a látássérültek már képesek tájékozódni beltérben és kültérben egyaránt. A rendszer ahhoz is elegendő információt tud biztosítani, hogy a látássérült érzékelje, környezetében hol vannak emberek és tárgyak.

Nem csak a látást adja vissza

Az eddigi kísérletek biztatóak. A beültetett csipek stimuláló elektródái nem okoztak jelentős szövetkárosodást, illetve a külső elektromos impulzusokkal történő stimulálás nem járt számottevő panaszokkal.
 


A kutatócsapat egyik tagja szerint az eredmények a bionikus látáson túl is hasznosíthatók. A vezeték nélkül kommunikáló csip segítségével csökkenthetők lesznek olyan betegségek tünetei is, mint az epilepszia vagy a depresszió. A kutatók remélik, hogy a látásnál elért eredmények segítenek más érzékszervi problémák kezelésében, illetve a gondolattal irányítható protézisek fejlesztéséhez is hozzájárulhatnak.

Piaci hírek

Mikrovállalkozót csinált chatbotjából az Anthropic

A házon belül lefolytatott kísérleti projekt során az algoritmus stabilan szállította a furcsábbnál furcsább megoldásokat. A cég igyekszik az itt leszűrt tapasztalatokat a modellek fejlesztésénél kamatoztatni.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.