Beépített szenzorral rendelkezik az a pirula, ami új utakat nyithat a gyógyszeripar és a dolgok internete egybekelésével.

Jóváhagyta a világ első digitális gyógyszerének forgalomba hozatalát az amerikai szabályozó testület. Ennek révén nyomon követhetővé vált a medicina útja a gyomorban, illetve meghatározhatóvá, hogy mikor vette be a pirulát a páciens. Az Amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerfelügyelet (US Food and Drug Administration) ezzel zöld utat adott az antipszichotikus Abilify számára. A döntés az érintett betegek jobb kezelésének ígéretét hozta magával.

Érzékelő, tapasz, okostelefon

Már több mint 10 éve létezik a Proteus Digital Health által kifejlesztett technológia, melyet a japán Otsuka gyógyszergyártó vállalat alkalmaz termékében. Az Abilify egyébként egy gyakran felírt orvosság az USA-ban, 15 évvel ezelőtti piacra lépése óta több mint 7 millióan szedték már rövidebb-hosszabb ideig. Komoly mentális betegségek kezelésére használják; a fejlesztésnek köszönhetően pedig immár a betegek is nyomon követhetik okostelefonon keresztül a hatását.

A módszer leginkább krónikus betegségek kezelésében nyújthat segítséget, olyan állapotú páciensek gyógyszerezésénél, ahol ismétlődően – jellemzően naponta – kell pirulákat bevenni. Andrew Thompson, a Proteus vezérigazgatója elárulta, hogy már fel is vették a kapcsolatot más, nagyobb gyógyszerkutató cégekkel, felkínálva technológiájukat az optimálisabb kezelések kialakításához.

De mi is történik pontosan a tabletta bevételét követően? Az érzékelőt tartalmazó pirula lenyelése után jelet küld a testre rögzített tapasznak, ami vezetékmentes kapcsolatban van az érintett okostelefonjával. Ez nem csak azt jelzi ki, hogy az illető bevette a szükséges adagot, hanem értesítheti is ennek tényéről környezetét – kezelőorvosát és/vagy családtagjait. Emellett nyomon követi a páciens mozgását, mint egészségi állapotának egyik fokmérőjét, és azt is lehetővé teszi, hogy kedélyállapotáról és alvásminőségéről beszámolhasson az appon keresztül.

Következő fázis: az igények felmérése

Az előírások be nem tartása, az adagolás megváltoztatása problémát okoz mindennemű krónikus betegség kezelése során. Különösen igaz ez a komoly mentális betegségek esetében, ahol a szükséges gyógyszermennyiség bevitelének elmaradása akár végzetes következményekkel is járhat a betegre vagy annak környezetére nézve. Éppen ezért lenne fontos a visszajelzés, ami Kabir Nath szerint digitális gyógyszerükkel most megvalósulhat.

Az Otsuka észak-amerikai részlegének vezetője szerint egyelőre korlátozott mértékben kerülhet kereskedelmi forgalomba a fejlesztés, hogy a gyógyszerkutató cég visszajelzést kaphasson az iránta való érdeklődésről, illetve annak olyan betegségek kezelésére gyakorolt hatásáról, mint például a skizofrénia. Egyelőre nem tudni, mennyivel drágítja meg az eljárás alkalmazása a hagyományos medicinákhoz képest a pirulákat; Nath csak annyit közölt, hogy még elbírálás alatt áll a készítmény ára.

Az adatbiztonság kapcsán Thompson megjegyezte, hogy a digitális szenzor kifejlesztése a magánszféra legmesszemenőbbig való tiszteletben tartásával történt. Az információ a páciens testében marad, onnan sosem távozik, csak a viselt tapaszig jutnak el az adatok, közölte a Proteus vezetője. A telefon felé való adattovábbítás előtt az elküldendő információt titkosítják.

Bioetikával foglalkozó szakértők ugyanakkor aggodalmukat fejezték ki a digitális gyógyszer kényszerítő erővel való lehetséges alkalmazása kapcsán. A kórházakban kezeltek saját akaratuk ellenére szedhetik be, ha azt előírják számukra, mint elbocsátásuk próbaidejének kötelező elemét.

Cloud & big data

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.