Némileg átszabta a portfólióját a Cisco. Egy héten belül eladta a 2012-ben felvásárol NDS Group termékeire épülő portfóliója egy részét, és vásárolt egy speciális, mesterséges intelligenciára épülő profilozó-elemző céget.
Arra akarnak koncentrálni, amiben jók
Egyes videoeszközeinek eladását május 1-én jelentette be a vállalat. A közlemény szerint a Permira magántőke-társaság megveszi a Cisco SPVSS (Service Provider Video Software Solutions) néven futó üzletágát.
A Permira nem ismeretlen a Cisco számára. A befektetési társaság ugyanis résztulajdonosa volt az izraeli NDS Groupnak, melyet a 2012-ben a Cisco jóval az akkori értéke fölött, 5 millió dollárért vásárolt fel. Most mintha az NDS-t akarná feltámasztani a Permira – bár az új cég nevéről csak később döntenek. Az új céget ugyanis Abraham Peled irányította majd, aki 1995-től a felvásárlásig elnökként vezette az NDS Groupot, majd utána két évig a Cisco videós és kollaborációs részlegének alelnöke volt.
A Permira nem az egész portfóliót viszi. Az egykori NDS-termékek közül az új cégbe kerülnek a videobiztonsági szolgáltatásai, videós middleware megoldások, videoszolgáltatásokhoz használható szoftverek. A megvásárolt csomagba emellett a Cisco Infinite Video Platformjából is kerültek eszközök, többek között a felhős videoszolgáltatások (rögzítés, tárolás, lejátszás, tartalomszórás, valamint videofeldolgozási eszközök (titkosítás, tartalommenedzselés, élő és on-demand tartalomelosztás stb.).
Továbbra is a Cisco birtokában maradnak viszont azok a video- és médiatechnológiák, melyeket a Cisco már meglévő hálózati, multi-cloud, biztonsági stb. megoldásaiban használ. Így például a WebEx is marad.
Bár a vételárat nem közölték a felek, izraeli lapértesülések szerint 1 milliárd dollár körüli összegért juthatott a portfólióhoz a Permira. Az ügylet jövő év elejére záródhat le.
Mindjárt el is költötték egy részét
A Cisco két nappal később viszont egy felvásárlást is bejelentett: 270 millió dollárért (készpénz + részvény) megveszik az Accompany céget. A kaliforniai vállalkozás meglehetősen speciális területen mozog: mesterséges intelligencia segítségével gyűjt és elemez online elérhető információkat és kapcsolatokat cégek fontos munkatársairól, vezetőiről.
Ha igaz amit az Accompany állít magáról, rengeteg cégről és több millió személyről – például az összes Fortune 500-as cég vezéréről – tartalmaz releváns adatot az adatbázisuk. Az előfizetési rendszerben kínált szolgáltatás segítségével alaposabban fel lehetett készülni üzleti tárgyalásokra. Az Accompany szolgáltatásában nem az különleges, hogy gyűjt adatokat, hanem ahogy feldolgozza a begyűjtött információkat. Megmutatja az adatbázisában lévő cégek tevékenységének lecsapódását a sajtóban, feltérképezi a rendszer használója és az adott cég munkatársai közti kapcsolatokat, sőt képes elég pontosan feltérképezni a vállalaton belüli hierarchiát, sőt azon belül azt is, hogy melyik dolgozó hogyan és mikor került a céghez.
A Cisco tervei szerint az Accompany adatbázisát és az AI-alapú eszközeit beépíti saját rendszereibe, például a WebExbe. A konferenciarendszerben ugyanazt a cél szolgálja majd, mint eredetileg: segít felkészülni a tárgyalópartnerből. A rendszer automatikusan és folyamatosan frissíti az adatait az interneten elérhető nyilvános információkból.
Azt azonban nem tudni, hogy megmarad-e az önálló az eredeti szolgáltatás sorsa. Az Accompany csapata beolvad a Cisco Collaboration Technology Groupba, vezérigazgatója, Amy Chang pedig a részleg igazgatója lesz. A felvásárlást a felek az év végéig szeretnék lezárni.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak