Az informatika jelen volt, a társadalom azonban inkább csak közvetve. A 2010-ben még Informatika a Társadalomért Konferencia néven elindított rendezvény szép csendben valóban Infotérré alakult.
Hirdetés
 

A születésnapi gálaműsorok velejárója, hogy soha nem az előadásról, hanem az ünnepeltről szólnak. Ilyen jeles alkalmakon aztán előfordul, hogy a kiöregedett rocker énekel duóban magyar nótát operaénekesekkel, amihez Lagzi Lajcsi fújja szordínóban az alapot. Kicsit ez az érzés foghatta el a jubileumi Infotér konferencia látogatóit is. (A konferencia idén a nulladik napját az űr- és védelmi ipar kérdéseinek szánta.)

Nagy utat tett meg a rendezvény (és Magyarország is) 2010, azaz az első Infotér óta, amit akkor még így hívtak: Informatika a Társadalomért Konferencia. Fellegi Tamás felelt miniszterként az informatikai és telekommunikációs területekért, munkáját pedig többek között Nyitrai Zsolt segítette államtitkárként. Az első konferencia felvezető előadásait is ők tartották, a szervezésben, a témák kijelölésében pedig a piac és az állam közös gondolkodása jegyében komoly szerepet vállalt az IVSZ. A konferencia központjában akkor elsősorban a magyar társadalom digitális fejlesztése állt (közigazgatás, oktatás, idősebb generáció bevonása a digitalizációba stb.).

Azóta eltelt másfél évtized, ami a technológiában óriási idő, így érthető, hogy változtak a témák, máshova kerültek a hangsúlyok. A jubileumi konferencián volt szó Magyarország innovációs képességeiről, pontosabban arról, hogyan hagyjuk/hagytuk állva ezen a téren a Draghi-jelentés tükrében egyre rosszabbul teljesítő Európát (Zsigó Róbert, a Kulturális és Innovációs Minisztériumparlamenti államtitkára, miniszterhelyettes). Volt szó a Digitális Állampolgárság Programról (Both András vezérigazgató-helyettes, DMÜ), kkv-szektor üzleti és technológiai erősítéséről (Szabados Richárd kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkár, NGM).

De befért a témák közé a nők karrierépítési nehézsége (Bánhegyi Zsófia kereskedelmi igazgató, Szerencsejáték Zrt.), NIS2-felkészülés (Gerner Viktor, Invitech), generációk közötti együttműködés (Steigervald Krisztián generációkutató), felsőoktatás, területfejlesztés, felső vezetőket támogató mesterséges intelligencia, hulladékgazdálkodás, körforgásos textilipar, vízgazdálkodás, sőt némi közigazgatás is... És a paletta közel sem teljes.

Talán épp a témák extra sokszínűségének is volt köszönhető, hogy a fő előadások után a rendezvény központja az előadótermekből fokozatosan a támogatók standjai felé tolódott.

Egy átalakulás nehézségei

Az is jól mutatja az Infotér változását, hogy a konferenciát választotta platformnak a 4iG átalakulása aktuális állapotának bemutatására. Mint a Bitport is megírta, a csoport tavaly ősszel jelentette be, hogy az intenzív felvásárlási időszak után racionalizálja szervezeti struktúráját. A cél a párhuzamosságok felszámolása és a szinergiák jobb kiaknázása. Azt már akkor is lehetett tudni, hogy négy fő üzleti területbe sorolják a leányvállalatokat: telekkommunikáció, IT- és rendszerintegrációs szolgáltatások, infrastruktúra-szolgáltatások, valamint űr- és védelmi ipar.

Mint azt Bányai Tamás, a Vodafone vezérigazgatója elmondta, várhatóan jövőre az első félévben lezárhatják a folyamatot. Az átalakulás része a névváltás is: az már régóta tudható, hogy a telekommunikációs szolgáltatásokkal a jövőben One néven találkozhatunk. Bányai elmondta: januártól elindul az One Solutions is, amely a vállalati és közszférának szállít technológiai megoldásokat. A távlati cél a régiós szereplővé válás.

A One Solutions öt fő területet fog lefedni: mobil és vezetékes kommunikáció, 5G és IoT (főleg a vállalati campus networkökre koncentrálva), SD-WAN szolgáltatások, felhőszolgáltatások, valamint kiberbiztonsági szolgáltatások (pl. SOC). Az One Soultions technológiai hátterét a szintén január elsejétől elinduló 4iG Informatikai Zrt. adja.

Utóbbiról Radó Gábor, a vállalatcsoport informatikai vezérigazgató-helyettese beszélt. Mint mondta, a Zrt. hat önálló leányvállalat (Innobyte Zrt., ACE Network Zrt., Rheinmetall 4iG Digital Services Kft., Veritas Consulting Kft., Humansoft Szerviz Kft., Poli Computer PC Kft.) tevékenységét hangolja össze tulajdonosként. (A 4iG-s vezetők prezentációiból úgy tűnik, hogy a vállalatcsoportnál egy meglehetősen bonyolult mátrix rendszerben gondolkodnak: a Vodafone például nemcsak mint telekommunikációs szolgáltató szerepel ebben a mátrixban, hanem campusnetwork-szállítóként más üzletágak munkájába is bekapcsolódik.)

A cél, hogy üzletorientált módon szervezzék át a tevékenységet, mondta Radó. Így minden terület a saját kulcstevékenységére (infrastruktúra és szoftver, üzemeltetés, egyedi alkalmazásfejlesztés, iparspecifikus megoldások stb.). Hangsúlyozta: az átalakulás jogfolytonossággal történik, azaz a cégcsoport viszi tovább a szerződéseit, partnermegállapodásait, megszerzett minősítéseit stb.

(Illusztráció: infoter.eu)

Piaci hírek

A LinkedIn előfizetői nem hagyják annyiban, hogy az oldal eladta adataikat

Csoportos keresetet adtak be a cég ellen egy kaliforniai bíróságon, amivel kártérítés megfizetésére akarják rászorítani a közösségi platformot.
 
A szoftveresen definiált WAN egyik fontos üzenete, hogy a biztonság és a hálózatmenedzsment magasabb fokú integrációjával jelentősen növelhető egy szervezet kiberbiztonsági szintje.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.