Vékonyklienst mutatott be az Amazon Web Services (AWS). A WorkSpaces Thin Client nem teljesen új fejlesztés. Az alapot az Amazon streamingeszköze, a Fire TV Cube adja. Ezt alakították át úgy, hogy képes legyen kiszolgálni az AWS desktop-as-a-service szolgáltatásának igényeit.
Arm, Android, egyszerűség, olcsóság
A hardver egy az egyben Fire TV Cube: nyolcmagos Arm-alapú Amlogic POP1-G SoC hajtja, ami mellé 2 gigabájt LPDDR4 RAM került. Van benne értelemszerűen 10/100 Ethernet, de csatlakozó csak a legszükségesebb: USB-A 2.0, HDMI 2.1, minden másra ott a Bluetooth. Mindez 195 dollár (kevesebb mint 70 ezer forint), sokkal olcsóbb, mintha valaki vesz egy olcsó laptopot és hozzá egy operációs rendszert, írja Jeff Barr, az AWS evangelistája a vállalati blogban. Viszont: ha valakinek több csatlakozóra lenne szüksége, akkor plusz 85 dollárért (kb. 30 ezer forint) vehet egy hubot, amivel kap még egy HDMI-t és négy USB-portot. A kocka vékonykliens operációs rendszere – ahogy a streaming eszközé is – az Android egy módosított változata.
De akkor hol a különbség a Fire TV Cube-hoz képest? Az egyedi firmware-ben. Vállalati környezetben ugyanis egyetlen feladata van a firmware-nek: biztonságos kapcsolatot kell biztosítani a vékonykliens és az AWS-ben futó desktop között. A készülék olyannyira belesimul a felhős ajánlatokba, hogy az Amazon Business házhoz is szállítja, árát pedig az ügyfél AWS-számlájához csapják.
A WorkSpaces Thin Clientnél egyébként a legfontosabb szempont az olcsóság volt (alacsony ár és karbantartási költség) – ezért is használták fel Fire TV Cube-ot alapként, ahhoz ugyanis már a gyártókapacitások is kiépültek.
A vékonykliens egyelőre csak néhány AWS-szolgáltatással működik együtt, pl. streamelt virtuális desktopot és browser-as-a-service-t kínál. A telepítése állítólag öt perc, mert még a felhasználó hitelesítő adatait és jogosultságait is beállítják az eszköz kiküldése előtt. A vállalat távlati terve, hogy más virutális desktop szolgáltatások támogatására is alkalmassá teszi a vékonykliensét.
A készülék egyelőre csak USA-ban érhető el. De jövő év elejétől Európában is a kínálat része lesz.
A felhő sem hozta el a vékonykliensek aranykorát
Amikor a 2010-es években berobbant a felhős piac, a piackutatók azt jósolták, hogy végre megtalálja a helyét a vékonykliens a vállalatok IT-infrastruktúrájában. Ez a jóslat azonban nem vált be, sőt az évtized közepére jelentősen csökkent a kereslet.
A piackutatók évről évre rendre megírják, hogy a vékonykliens-piac kilátásai pozitívak. Indoklásuk logikus: a vállalatoknál a nagy monolit rendszerek helyét átveszik a webes üzleti appok, így az alkalmazottaknak csupán egy böngészőre van szükségük a munkához. Ehhez képest 2022-ben a globális piacot mindösszesen 1,5-1,6 milliárd dollárra becsülték. A vezető szálltók (pl. HP, Dell, Fujitsu) bevételeinek töredéke származik a vékonyklienseikből. De természetesen a piacelemzők továbbra is a kereslet növekedését jósolják.
Az AWS stratégiáján érezhető: mintha a cég tanult volna a piac korábbi reakcióiból. A WorkSpaces Thin Clienttel olyan ügyfelekre lőnek, melyeknél felhasználók nagy tömege ül képernyő (és nem számítógép!) előtt, és nagy a fluktuáció. Tipikusan ilyenek például a call centerek. Az AWS egy felmérése szerint ezeknek a cégeknek a tapasztalata az, hogy ha távmunkásaiknak laptopot adnak, a gépek több mint kétharmadát soha nem látják viszont. A vékonykliens viszont a mögöttes felhőszolgáltatás nélkül semmit sem ér, olcsóbb, mint egy laptop, és adatot sem képes tárolni.
(Nyitókép: Amazon)
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak