A SoftBank csoport egyelőre nem alkot maradandót a 100 milliárd dolláros Vision Fund alappal, bár az ígéretek szerint éppen most fordul meg a korábbi trend.

Újabb negyedéves eredményeket közölt a japán SoftBank csoport 100 milliárd dolláros Vision Fund alapja, amely technológiai startupok hosszabb távú befektetéseivel próbál nagyot szakítani a mesterséges intelligencia, az IoT vagy a robotizáció jövőjét meghatározó platformokon. A tőkealap, amelyben a japán, szaúdi vagy egyesült arab emírségekbeli támogatók mellett technológiai nagyvállalatok is részesedéssel rendelkeznek, bőkezűen szórja az esetenként milliárdos befektetéseket, hogy az ígéretesnek tartott vállalkozások gyorsabban növekedjenek versenytársaiknál, és végül a lehető legmagasabb megtérülést hozzák a korai befektetőiknek.

Ahogy arról az utóbbi időben mi is többször beszámoltunk, a Vision Fund stratégiája mostanában nem tűnik kifejezetten eredményesnek. Bár a SoftBank néhány éve még hatalmasat kaszált az Alibaba felfutásával, ezt azóta még csak megközelíteni sem sikerült más cégekkel. A WeWork co-working szolgáltató például kifejezetten katasztrofális projektnek bizonyult, miután a tőkealap 10 milliárd dollárnál is értékesebb befektetését másik milliárdos tőkeinjekcióval volt kénytelen megvédeni a teljes összeomlástól. Az Uberbe fektetett 7,7 milliárd dollár is csak veszteséget termel, legújabban pedig a kínai befektetésekről (ByteDance, Sensetime stb.) vált világossá, hogy egyelőre nem hozzák az elvárt eredményeket.

Az agresszív stratégia kudarcát jelzi, hogy a Vision Fund szerepvállalásait egyesek már indikátornak tekintik a piac telítődésére, és a Reuters tavaly már arról írt, hogy a Vision Fund kínai tevékenységében jelentősen visszavette a befektetési célpontok értékét, a korábbi 2-300 millió dollár helyett az 50 milliós szinten keresgélve. A SoftBankot és annak vezérigazgatója egyre gyakrabban találják meg a sietősnek tartott, rossz megfontolásokra épített döntések miatt, ami egyebek mellett a második, ugyancsak 100 milliárd dolláros nagyságrendű Vision Fund alap felállítását is hátráltatja a partnerek fokozódó óvatossága miatt.

Szerencsére mindenki a Sprinttel foglalkozik

A SoftBank szerdán tette közzé harmadik negyedéves eredményeit, amelyekkel ismét sikerült alulmúlni a piaci várakozásokat: éves összehasonlításban a csoportszintű működési eredmény 99 százaléka elolvadt, nem utolsósorban a Vision Fund veszteségei miatt. A Reuters összeállítása alapján a tőkealapnak több mint 225 milliárd jenes, vagyis 2 milliárd dollárnak megfelelő mínuszt sikerült összehoznia, szemben az egy évvel korábbi 176 milliárd jenes profittal. A SoftBank így mindössze 2,6 milliárd jen (23 millió dollár) nyereséggel zárta a pénzügyi időszakot, míg tavaly ugyanebben az időszakban 438 milliárd jent mutathattak fel, köszönhetően éppen az Alibaba másodlagos részvénykibocsátásának.

A hírügynökség riportjából kiderül, hogy a Vision Fund december végéig 88 cégbe összesen 74,6 milliárd dollárt invesztált, ennek értékét pedig az év végén 79,8 milliárdra becsülték. Miután a WeWork befektetései önmagában is közel 9 milliárd dolláros veszteséget hoztak augusztus-szeptember környékén, a Vision Fund elkezdte ráncba szedni a portfólióját: annak érdekében, hogy erősítse a benne szereplő üzleti modellek egyáltalán nem nyilvánvaló életképességét, több vállalatnál is költségcsökkentést és elbocsátásokat kezdeményezett.

Hogy a SoftBank papírjai mindennek ellenére erősödni tudtak a szerdai kereskedésben, annak egyrészt az az oka, hogy az amerikai szövetségi bíróság éppen most ejtette a trösztellenes kifogásokat a T-Mobile-Sprint-összeolvadással kapcsolatban. A SoftBank tulajdonában lévő és nehézségekkel küzdő Sprint 2017 óta húzódó ügye ezzel új fejezethez érkezett, és a SoftBank részvényei is hét hónapos rekordot döntöttek; ennek ellenére a konglomerátumban nagyjából 3 milliárd dollárnyi részesedéssel rendelkező Elliott Management például egy 20 milliárd dolláros, saját részvények visszavásárlását célzó programon lobbizik.

A SoftBank ennek ellenére arról beszél, hogy éppen ezekben a pillanatokban fordul meg a szél, és a Vision Fund listázott befektetéseinek értéke az utóbbi időban stabilan növekszik; a Reuters által idézett elemzők (akik a harmadik pénzügyi negyedéves előrejelzésekkel is alaposan mellélőttek) ehhez hozzáteszik, hogy a SoftBank valós teljesítményét éppen azért nagyon nehéz megállapítani, mert a tőkealap belső értékeléseiről nem közölnek információkat.

Piaci hírek

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.