Mi más is lehetne a témája ma egy vállalati rendezvénynek, mint a mesterséges intelligencia, Donald Trump és a megválasztott elnök hatása a technológiai fejlesztések jövőjére. Míg Jeff Bezos olyannyira örül az új elnök érkezésének, hogy egymillió dollárral járult hozzá Trump beiktatási alapjához, a Salesforce vezérigazgatója, Marc Benioff egy kicsit visszafogottabban lelkesedik.
Fizikai és szoftverrobotok ökoszisztémája a jövő
Egy San Franciscó-i rendezvényen a Salesforce új fejlesztéseiről beszélt. Mint mondta, komoly eredményeket értek el az MI alkalmazása terén. Az Agentforce platformnak, amellyel mesterséges intelligencia vezérlete virtuális ágenseket lehet létrehozni, már több mint ezer jelentős ügyfele van.
A bemutatott újdonságok segítségével, melyek többsége egyelőre csak preview-ként érhető el, szoftverrobotokat lehet építeni HR-es folyamatokhoz (pl. toborzás), ügyfélszolgálatosok kiváltására stb. mind a Salesforce-ban, mind a Slackben. A cég az újdonságokat saját magán próbálja ki, és Benioff állítása szerint annyira hatékonyak, hogy a Salesforce ügyfélszolgálatát már csak feleannyi ember viszi, mint az automatizálás bevezetése előtt. Ez azonban nem azt jelenti, hogy kevesebb embert foglalkoztatna a cég: az értékesítést szeretnék megerősíteni, azért annak a létszámát több mint 10 százalékkal tervezik bővíteni.
Bár a generatív MI-megoldások egyelőre kevés vállalatnak hoztak kézzelfogható üzleti sikert, nem biztos, hogy a hiba a technológiában van. A Salesforce például egy úgynevezett "roboterő partnerprogramot" (robot force partner program) akar indítani, amely összekapcsolná a virtuális és a valós gépeket. Benioff a szállodaláncokat hozta példaként, melyeknél digitális asszisztensek végezhetnék a back-office és front-office munkák egy részét, a valós gépek – például takarítórobotok – pedig kitakarítanák a szobákat. A két rendszer természetesen összekapcsolva – és összehangoltan – tudna működni.
De mi köze mindehhez Donald Trumpnak?
A rendezvényen, ahol újságírók is kérdezhették a Salesforce-vezért, maga Benioff hozta fel, hogy mit várna az új elnöki adminisztrációtól a digitalizáció, különösen a digitalizált munkahelyek területén. A Reuters beszámolója szerint annak a reményének adott hangot, hogy Trumpék bevonják a cégvezetőket a digitális munkával kapcsolatos kormányzati tervek megvitatásába.
Ezzel kapcsolatban valaki feltette a kérdést, hogy a vezérigazgató Jeff Bezoshoz hasonlóan támogatja-e adománnyal az új elnök beiktatási ünnepségét. A kérdés azért is tűnik jogosnak, mert a Time, melyet Benioff 2018-ban vásárolt meg, a közelmúltban az év emberének választotta és a címlapján hozta a megválasztott elnök fotóját. (Azzal az ellentmondásos helyzettel, amely amiatt alakult ki, mert a technológiai ipar szereplői felvásároltak fontos kiadókat és politikai napilapokat az amerikai lappiacon, itt foglalkoztunk.)
Benioff egyébként nem kerülte meg a kérdést: "Azt hiszem, csak a fényképet adományoztuk. Ingyenesen használhatja a Time címlapját" – mondta.
(Nyitókép: a Salesforce Tower, a cég központi irodaháza San Franciscóban)
Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel
Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak