Az Európai Bizottság alelnöke, Věra Jourová több fórumon is felvette, hogy az Uniónak tovább kellene fejlesztenie a GDPR-t, a 2018-ban élesített általános adatvédelmi rendeletet. Az alelnök szerint a rendelet célzott fejlesztésére lenne szükség, mivel az olyan kémprogramok megjelenése, mint a Pegasus, újraértelmezte az adatvédelem helyzetét, írta a Bloomberg.
A héten a tagállamok adatvédelmi hatóságai képviselőinek is beszélt erről a lehetőségről. A Bloomberg szerint az alelnök kritikusnak minősítette a mostani időszakot. Szerinte ha a tagállamok hatóságai együttesen nem tudják megmutatni, hogy a GDPR jelen formájában hatékony, és megfelel céljának, akkor elkerülhetetlen a módosítás.
A lengyel Wojciech Wiewiórowsk által irányított EU-s adatvédelmi biztosság hónapok óta foglalkozik a Pegasus-üggyel. A biztos már februárban kiadott egy állásfoglalást, amelyben a hasonló megfigyelési eszközök veszélyeire figyelmeztet. Áprilisban megkezdte a működését az Európai Parlamet Pegasus-bizottsága, amely többek között a magyar felhasználást is vizsgálná (a Pegasus-üggyel kapcsolatos cikkeinket itt olvashatja).
Annak azonban, hogy a bizottság munkájának bármi hatása lenne, egyelőre erősen kétséges. A napokban Jourová a spanyol parlament igazságügyi bizottsága előtt arról beszélt, hogy az EB valójában csak a magáncégek kémprogramhasználatát tudja felügyelni. Az állami felhasználások törvényességéről csak a tagállamok illetékes hatóságai hivatottak dönteni.
A bigtech-para sem múlt el
Az átalakítást azonban más ügyek is szükségessé tehetik. A tagállamok között jó ideje tart a huzavona, hogy melyik hatóság vizsgálja a globális technológiai cégek adatkezelési gyakorlatát. A legutóbbi álláspont szerint a származási ország elvét kellene követni. Ennek értelmében például Írország felelne azért, hogy az Apple, az Alphabet (Google), a Meta (Facebook) és Microsoft az uniós jogrenddel összhangban működjenek az EU tagállamaiban, míg az Amazon tevékenységét Luxemburgnak kellene felügyelnie.
Az egyes tagállami hatóságok azonban attól félnek, hogy a jelentősebb ügyeket az ír és a luxemburgi kollégák nem vagy csak értelmezhetetlenül hosszú átfutással lesznek képes uniós szinten kivizsgálni.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak