A vállalat a legutóbbi, rekord bevételt és profitot hozó negyedévben már többet keresett a cloud alapú termékeken és szolgáltatásokon, mint a Windowson, az Office-on és az ezekhez kapcsolódó eladásokon.

A Microsoft csütörtökön tette közzé legutóbbi negyedévének eredményeit, amelyekkel most nem csak az elemzők várakozásait sikerült túlteljesítenie, de általában is rekordokat állított be a három hónapos időszakokra bontott értékelések sorában. A társaság ezúttal 33,7 milliárd dolláros bevételek mellett 13,2 milliárdos nettó nyereséget termelt, és mivel a második naptári negyedév megegyezik a Microsoft 2019-es negyedik pénzügyi negyedévével, a vállalat éves szinten is közzétette a teljesítményét értékelő mutatókat: a 125,8 milliárd dolláros összes bevétel 14 százalékos növekedést jelent a  2018-as periódushoz képest, míg a 39,8 milliárd dolláros nettó profit 137 százalékkal lett magasabb az előző évinél.

Visszatérve a június 30-án lezárt pénzügyi időszakhoz, a jelentésből az is kiderült, hogy április és június között a Microsoft Intelligent Cloud részlege 11,4 milliárd dollárt termelt. Ezzel a felhős Azure megoldásokat, a szerverekkel kapcsolatos termékeket és a nagyvállalatoknak értékesített speciális szolgáltatásokat összefogó üzletág már a cég legtöbb bevételt szállító egysége. A Microsoft 2015-ben kezdte a pénzügyi riportokban három nagy csoportba sorolni az értékesítéseket, az Intelligent Cloud mellett a Productivity and Business Processes (Office, Office 365, LinkedIn, Dynamics) és a More Personal Computing (Windows, Surface, Xbox, kereső) szegmenseket határozza meg.

Mostantól tényleg a felhőban vannak otthon

Az Intelligent Cloud üzlet bevételei 19 százalékkal növekedtek az előző év megfelelő időszakához képest, köszönhetően elsősorban az Azure-nak, ami csaknem kétharmadával ment jobban a tavalyi negyedik negyedéves forgalmánál. Ezzel, bár a három szegmens eredményei továbbra is kiegyenlítettek, már formálisan is megelőzte a klienstermékek 11,3 milliárdos és az üzleti szoftverek 11 milliárdos teljesítményét. A Microsoft ezúttal sem közölt pontos összegeket az Azure-hoz kapcsolódva, de megosztotta a "commercial cloud" néven hivatkozott portfólió eredményét: ebben az Azure, az Office 365 és más, üzleti fókuszó felhős szolgáltatásokat sorolja, melyek összes bevételét 11 milliárdra teszi.

Ez 2018 negyedik negyedévéhez viszonyítva 39 százalékos növekedés, a hivatkozott cloud alapú termékek pedig ezzel már a vállalathoz befolyó pénzek harmadáért felelősek. Bár az Azure fejlődése ezúttal lassult, amennyiben a most jelzett 64 százalék alacsonyabb a tavalyi 73 százalékos és a tavalyelőtti 76 százalékos negyedéves növekedésnél, érdemes azt is figyelembe venni, hogy a mostani eredményt már egy sokkal magasabb bázisról kellett elérni. Mindez röviden azt jelenti, hogy a társaság hosszú évekkel ezelőtt megkezdett transzformációja kifejezetten sikeresnek bizonyult, és a Microsoft mára éppen azzá a cloud nagyhatalommá vált, amivé a céget 2014 óta irányító Satya Nadella fejleszteni akarta.

A jelentésből kihámozható még néhány érdekesség: ilyen például a Windows OEM biznisz és a Surface termékek stabil növekedése vagy a játékokból származó bevételek 10 százalékos csökkenése, benne az Xbox szoftverek és szolgáltatások visszaesésével. A Microsoft már a negyedéves eredmények közlése előtt is az ezer milliárdos cégérték környékén mozgott, és nem meglepő, hogy a mostani számok hatására sem bukott a lélektani billió dolláros piaci kapitalizáció alá. A kitartóbbaknak a vállalat negyedéves számait ezen az oldalon érdemes átböngészni, köztük egy 27 elemből álló listával, amely a közeljövőre vonatkozó, a gazdasági környezetet kedvezőtlenné tevő tényezőket sorolja fel.

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.