Az Axios elemzése a kommunikációs szakmát hozza fel példának, hogy az MI annak veszélyezteti az állását, aki a munkáját próbálja meg elvégeztetni vele, és nem a hatékonyságot növelő eszközként tekint rá.

2023-ban a kommunikációs szakemberek is olyan alapvető feladatok elvégzésére használták a generatív mesterséges intelligenciát, mint amilyen a közösségi médiába szánt szövegek vagy sajtóközlemények legyártása, 2024-ben azonban egyre többen tekintenek majd az MI-re predikciós eszközként. Az Axios január eleji elemzése szerint ennek az az oka, hogy jó esteben a kommunikátorok is ráébrednek: nem a generatív MI-től kell félteniük a munkájukat, hanem saját felhasználási gyakorlataiktól. Más szóval csak akkor fog tűnni, hogy a mesterséges intelligencia helyettesítheti őket, ha ők maguk is a sajtát feladataik kiváltására, nem pedig teljesítményük javítására vetik be a technológiát.

A lap ezzel kapcsolatban a Microsoft kommunikációs igazgatójának egy korábbi nyilatkozatát idézi, amelynek értelmében a munkavégzés újragondolására lesz szükségük. Egyrészt azért, mert a technológia megfelelő alkalmazása javítja a hatékonyságukat, másrészt viszont azért is, mert ha mégsem veszik használatba ezeket az eszközöket, akkor megteszik mások, és kiszorítják őket a szerepükből. Ez utóbbi pedig nem csak a kommunikációs területen dolgozókat érintené, mert az MI segít ugyan a több tartalom könnyebb legyártásában, de ha könnyebb lesz tartalmat generálni, abból az következik, hogy a szükséges irányzék nélkül rossz tartalmat is könnyebb lesz létrehozni.

A technológia ugyanakkor alkalmas rá, hogy kiemelje a stratégiai értéket: az anyagokat át lehet futtatni például a mesterséges intelligencián, arra utasítva a rendszert, hogy találja meg az abban lévő legfontosabb üzenet. És ha a mesterséges intelligencia nem találja meg, akkor valószínű, hogy az emberek sem fogják megtalálni, vagyis vissza lehet menni az előző lépésekhez, és ilyen szemmel átnézni újra az addig elkészített dolgokat. A felülvizsgálati folyamatokból pedig azért sem jó ötlet kizárni az embereket, mert még sok aggodalomra adnak okot a szellemi tulajdon, a pontosság vagy elfogultság kérdései, amelyekkel mindig számolni kell a nyelvi MI-alkalmazásokkal való kísérletezés során.

Többet tud a szövegírásnál

Ezzel kapcsolatban az Axios kiemeli, hogy még a Microsoft kommunikációs igazgatója szerint is tilos bizalmas információval etetni a Binget vagy a Chat GPT-t. A mesterséges intelligencia azonban képes előre jelezni, hogy a kiválasztott csoportok hogyan reagálhatnak bizonyos üzenetekre, tesztelhet bizonyos narratívákat, és azt is jelezheti, ha ezek a narratívák rosszul sülnek el, veszélyeztetve akár egy márka presztízsét. Ez tehát egy új lehetőség lesz az anyagok megjelenés előtti tesztelésére a privát terekben, ami különösen érdekes egy olyan környezetben, ahol az MI közvetítő szerepet kap: a gépek minden publikus tartalmat felszívnak, és annak alapján hoznak létre újabb tartalmat.

A mesterséges intelligencia várhatóan úgy alakítja a közvéleményt, ahogyan azt a hagyományos vagy a közösségi média befolyásolói is tették, így a cikk szerint nem véletlen, hogy a nagy tanácsadó cégek igyekeznek befektetni ezekbe az előrejelző képességekbe. Az MI ilyen irányból már nem a félretájékoztatást erősíti, hanem gyorsan jelezheti és megjósolhatja, hogyan terjed el a fals információ. Az Axiosnak nyilatkozó szakemberek szerint a mesterséges intelligencia tartalomkészítésre való korlátozása nem optimális, amennyiben a kommunikátorok stratégiai szemlélettel is alkalmazhatják azt. Onnantól pedig az MI sem a munkahelyüket fenyegeti, hanem egyszerűen beépül az eszköztárukba.

Közösség & HR

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.