A nőket súlyosan fenyegető megbetegedés elleni harcot teheti könnyebbé az az algoritmus, amely specialistákat megszégyenítő hatékonysággal szúrja ki a kóros elváltozásokat.

Statisztikák szerint minden nyolc nő közül egynek szembesülnie kell a mellrákkal élete során. Ez a rettentően magas arány jól illusztrálja, mennyire fontos a betegség gyors és pontos felismerése, hogy a kezelést a lehető leghamarabb meg lehessen kezdeni. Ebben hozhat jelentős segítséget a Google kutatói által fejlesztett, mesterséges intelligenciára támaszkodó algoritmus.

Nem ideális állapot

A mellrák diagnosztizálására az orvostudomány hosszú ideje bevetett eszköze a mammográfiai vizsgálat. És bár a módszer viszonylag gyors és hatékony, messze vagyunk az ideális állapottól. A vizsgálatok során akár minden ötödik rákos megbetegedés átcsúszhat a szűrőn, miközben egy sor esetben fals pozitív eredményekkel ijesztenek rá az egyébként egészséges alanyokra.

A Google egészségügyi részlege több éve igyekszik valamiféle segítséget találni a problémára, és úgy tűnik, mostanra olyan fázisba jutott a projekt, hogy a gyakorlati bevezetéséről lehet gondolkodni. A Nature tudományos magazinban tegnap megjelent szakcikk szerint az MI több mint 28 ezer valódi felvételt értékelt ki, és az eredmények alapján lényegesen kevesebb fals pozitív diagnózist állított fel, mint a kontrollcsoportként működő, hat radiológusból álló emberi csapat. Ami ennél is fontosabb, hogy a gépi intelligencia több olyan esetet is helyesen ítélt kórosnak, amelyeket a specialisták mindegyike egészségesnek minősített. 

Az előzetesen valós felvételek sokaságával tanított algoritmus több mint 5 százalékkal kevesebb fals pozitív eredményt tudott felmutatni, miközben 9 százalékkal jobb arányban fedezte fel a rákos elváltozásokat az orvosi csapathoz képes. 

Együtt többre mehetnek

A fenti eredmények több mint biztatóak, de a programnak még számos teszten és fejlesztésen kell átesnie az éles bevetés előtt. A kutatók végső célja ebben a projektben azonban nem az orvosok teljes leváltása, hanem utóbbiak tehermentesítése, támogatása a gépi intelligencia által.

Az állásukat már csak azért sem kell féltenie a radiológusoknak, mert az elvégzett tesztek alatt kiderült az is, hogy bár összességében hatékonyabb az algoritmus, több olyan eset is előfordult, ahol a gép tévedett, miközben a kísérletbe bevont hat szakorvos mindegyike helyesen értékelte az adott felvételt.

Itt is tehát fennáll az az MI-vel kapcsolatban gyakran meglévő helyzet, hogy a gép nem kiváltani fogja az emberi elme képességeit, hanem "csak" egy magasabb szintre emeli a hatékonyságot a közös munkával.

Cloud & big data

Tervezni kezdik az óriási, űrhajósok generációit szállító hajókat

A legközelebbi exobolygók is csak több száz vagy ezer év alatt lesznek megközelíthetők, ami különféle kérdések egész sorát veti majd fel az utazás fizikai megvalósításán túl is.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.