A NASA és az emberiség szempontjából is óriási eredmény volt a Curiosity hétfői sikeres landolása. A közel egytonnás Mars-járó egy technológiai csoda, azonban az azt irányító számítógép teljesítménye megegyezik egy normál okostelefonéval.
Hirdetés
 
Úgy tűnik, annyia nem is sci-fi az, amit az amúgy meglehetősen vegyes fogadtatásban részesült Iron Sky forgatókönyvírói megálmodtak. A Földet holdbéli bázisukról lerohanni készűlő nácik ugyanis egy amerikai úrhajóstól elvett okostelefonnal tudják működésbe hozni űrhajójukat. Nos, a hétfő hajnalban sikeresen landoló Curiosity ugyan egy kisebb ország éves költségvetésével felérő projekt "végterméke", a járműbe épített számítógép azonban nem erősebb, mint amelyet egy hagyományos okostelefonban találhatunk.



Mindent lát  Az űrutazás után a rendkívül szélsőséges marsi időjárásra is felkészített Curiosity többek között 17 kamerát vitt magával, hogy az élet nyomait kutassa. Fedélzetén van röntgen, sugárzásmérő, pára- és vízszenzorok és kőzetminta-elemzők, továbbá speciális, földi körülmények között jelen formájukban nem használt megoldások. De akad pár olyan műszer is a járművön, amihez foghatót sem használ még senki "idelent".

Anyagelemzéshez és a víz nyomainak kereséséhez használható például az a különleges kamera, amely mindössze 12 mikronnyi távolságból képes hiper-makró fotók elkészítésére, és egy UV fényt használó "vaku" segítségével világítja meg a szabad szemmel már nem is látható részleteket.

A múlt találkozik a jövővel  Mindezt a technológiai arzenált a gép fedélzetén két, a fentiekhez képest rendkívül kommersz számítógép szolgálja ki összesen négy processzor együttes munkájával. A landolásnál egy Sparc chip felelt azért, hogy a fékezőmotorok megfelelő ütemben és intenzitással dolgozzanak. Ezt követően az Apple, az IBM és a Motorola közös munkájaként létrejött PowerPC CPU vette át az irányítást. A processzor felel a Curiosity szoftverének futtatásáért és úgy általában minden felmerülő feladat irányításáért. A folyamatos munka biztosítására ebből rögtön kettőt raktak a járműbe egy esetleges meghibásodásra gondolva. A negyedik, egyben utolsó chip szintén egy Sparc, ami a központi CPU-tól érkező mozgási utasításokat "fordítja le" a mechanika szintjére.

A felsorolt összes processzor egymagos, ami manapság meghökkentő lehet, ám a NASA körülbelül egy évtizede dolgozik ezen a projekten, így jórészt az akkoriban fellelhető csúcsprocesszorokkal számolhattak csak. Természetesen a Mars-járó kezeléséhez nincs is szükség különösebben számításigényes műveletekre, sokkal inkább a megbízhatóságra. A projekten dolgozó szakértő szerint a nagyobb, lassabb működésű régi processzorokat könnyebb felkészíteni a rendkívül kegyetlen marsi körülményekre. Egy Intel Core i7-es például az első nap felmondaná a szolgálatot a folyamatos sugárzás és a részecskék állandó bombázása miatt.

E.T. haza!  Attól persze, hogy nem a legújabb CPU-k dolgoznak benne, a Curiosity meglehetősen intelligens. Szenzorai segítségével képes önálló útvonalat tervezni és lavírozni a bolygó felszínén. Amennyiben olyan körülménnyel találkozik, amit veszélyesnek, rizikósnak ítél meg, akkor jó gyerek módjára "hazatelefonál" és utasítást kér a földi irányító központtól.

A Földről szoftverfrissítésekkel is fejleszthető Curiosity tervek szerint 22 hónapos kirándulása egyelőre nem túl akciódús, hiszen a sikeres landolást követően vélhetőleg hetekig tart a rendszerek ellenőrzése és a helyi felkészülés az anyag- és információgyűjtő körútra.

Szuperkütyükkel kutatja a Marsot a Curiosity
Két év múlva jöhetnek az első memrisztoros számítógépek

Megjelent a Llama 4 modellcsalád, ami leszámol a woke-kal

Egyelőre a Llama 4 Scout és Maverick használható. A Behemoth még nem kapta meg a végbizonyítványát.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.