Meglehetősen lesújtó eredményre jutott a GKID piackutató és a Sicontact biztonsági cég közös felmérése. Az online is vásárló felnőtt hazai lakosságra nézve reprezentatív kutatással a magyarországi kiberhelyzet aktuális állapotát és a felhasználók hozzáállását igyekeztek felmérni.
A közzétett számok közül kétségtelenül a legérdekesebb, hogy a megkérdezettek 57 százaléka esett már áldozatául online csalásnak, adathalászatnak, hackelésnek vagy vírustámadásnak. Közel negyedük tapasztalt már kéretlen felugró ablakokat és weboldalakat, valamint eszközeik belassulását (14%), de arra is volt példa, hogy anyagi kárt okoztak a bankkártyaadataik ellopásával.
Nem vak az, csak bátor?
Vírusvédelmi megoldások forgalmazójaként nem meglepő, hogy a Sicontact felmérésében alaposan körbejárta ezt a témát is. A válaszadók bő kétharmada (68%) használ jelenleg vírusirtót. A többiek úgy gondolják, hogy nincs védelmi szoftverre szükségük, például azért, mert maguk is ki tudják szűrni a gyanús dolgokat. (Utóbbi állítást a kibervédelmi szakemberek erős kétkedéssel fogadják.)
Magabiztosságban természetesen a legfiatalabbak járnak az élen. A válaszok alapján a 18-29 év közötti korosztály tartja a legkevésbé valószínűnek, hogy vírustámadás éri őket. Mindez annak ellenére, hogy a csoport tagjai közül is majdnem minden második (48%) nyilatkozott úgy, hogy esett már áldozatul valamiféle online támadásnak.
Azok közül, akik használnak vírusirtót, a legtöbben a laptopjukat védik így (71%), amit az asztali gép követ (48%), telefonon csak 44 százalék használ védelmi megoldást. A hazai tabletek (12%) és okostévék (5%) pedig elvétve vannak felvértezve kibervédelmi szoftverrekkel.
Az ingyenesség ára
A válaszadók szerint a fizetős programok leginkább abban különböznek az ingyenestől, hogy több funkcióval rendelkeznek és megbízhatóbbak, nagyobb eséllyel szűrik ki a kártevőket. A válaszadók egy része (17%) azért nem használ védelmi megoldást, mert nem érzi elengedőnek az informatikai tudását egy ilyen program használatához. Harmaduk viszont fizetne a vírusirtó programért, ha ezáltal lenne kihez fordulnia, ha segítségre van szükség. A válaszadók egy része szerint a fizetős programok további előnye, hogy nem adják el az internethasználati adataikat külsős partnereknek.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak