A Leica a múlt héten mutatta be új kameráját, ami a gyártó tájékoztatása szerint saját hitelesítési technológiával rendelkezik, kizárva a vele készített felvételek utólagos manipulálását. A német márka az M11-P jelű modellel arra törekszik, hogy az emberek a generatív mesterséges intelligencia és a meggyőző hamisítások korszakában is meggyőződhessenek a fotók valódiságáról, vagyis a megfelelő szabványok alkalmazásával képesek legyenek megkülönböztetni az autentikus képeket a szerkesztett tartalomtól.
A gyártó közleménye kiemeli, hogy az MI és a generatív képalkotás fejlődése értéket képvisel a kreatív művészetekben, de a technológiával való visszaélések rombolják a vizuális média megbízhatóságát, ezért minden eddiginél fontosabbnak tartja, hogy a nyilvánosság megbízhasson az ilyen csatornákon felbukkanó fotó hitelességében. Az olyan rendszerekkel készített anyagok, mint a Midjourney vagy a DALL-E 3, ugyanis nem csak élethűek, de már a Google első oldalas keresési találatai között is felbukkannak.
Olcsónak nem lesz olcsó
Ebben az összefüggésben a Leica vízjelezése is a hitelesítés egy módja lehet: ha a kamerán engedélyezik a funkciót, az M11-P speciális metaadatokkal látja el a felvételeket, naplózva a későbbi módosításokat is. Az adatok a Leica FOTOS alkalmazással vagy a Content Credential webhelyén ellenőrizhetők. A hitelesítés állítólag megfelel a Content Authenticity Initiative (CAI) szabványainak, amelyeket az Adobe hívott életre, támogatói között pedig ott van a Microsoft, az Associated Press, a BBC és a Reuters is.
A beszámolók ezzel kapcsolatban felhívják rá a figyelmet, hogy az ilyen szabványok természetesen csak akkor érnek valamit, ha megfelelően széles körben elterjednek, de ehhez most a Leica új terméke is hozzájárulna. Az MI-vel generált anyagok megkülönböztetése persze nem lesz egyszerű dolog, és az M11-P sem kifejezetten az átlagos fogyasztókat célozza 9000 dollár fölötti árával, de a Leica megpróbálja újraértelmezni saját kameráit, mint "hiteles eszközöket a világ eseményeinek dokumentálásában".
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak