Miközben a tajvani Foxconn igyekszik rávenni a kínai hatóságokat, hogy helyi gyáraiban megkezdődhessen a munka, egyre több a bizonytalanság és a visszalépés a két hét múlva Barcelonában startoló MWC háza táján. A koronavírushoz köthető informatikai hírcsokrunkat egy igen mellbevágó előrejelzéssel zárjuk a kínai okostelefonos piaccal kapcsolatban.
Egy megnyitott, egy zárva maradt
Az már korábban is borítékolható volt, hogy a világ egyik legnagyobb bérgyártójának előzetes pozitív nyilatkozatai ellenére komoly fennakadások várhatók a kínai üzemek működésében. A Reuters friss értesülései szerint valóban nem megy minden varázsütésre. Annak ellenére, hogy a Foxconn szigorú óvintézkedésekkel készült a kínai holdújévi szabadságolások (meghosszabbított) végére, a források szerint legalább egy gyárban nem sikerült megkapni az illetékesek hozzájárulását a munka beindítására.
A senzeni üzem ugyan így pár napig biztosan zárva marad, ám részsikerek azért vannak. Szintén a Reuters számolt be arról, hogy a vírus kirobbanásának centrumától északra, a Honan tartományban lévő Csengcsuoban található hatalmas gyárban sikerült zöld jelzést kapni. A mintegy 16 ezer főt foglalkoztató komplexumban így hétfőn megkezdődött a gyártás.
A fokozott biztonsági intézkedéseket jól jellemzi, hogy a nevük elhallgatását kérő informátorok szerint a cég a tajvani magas rangú beosztottainak egyelőre meg is tiltotta a visszatérést Kínába. Ez alól felmentést pedig csak a legmagasabb helyről, a Foxconn elnökétől lehet kapni.
Szegényedik a barcelonai show
A mobil világ hagyományosan egyik legfontosabb eseménye a Barcelonában évente megrendezett Mobile World Congress, vagy röviden MWC. Nagyon úgy tűnik, hogy idén ez a kiállítás sem ússza meg a koronavírus okozta "járulékos károkat". Néhány nappal ezelőtt például az Ericsson jelentette be, hogy "alapos mérlegelést követően" úgy döntöttek, nem vesznek részt a konferencián. Mint az esemény egyik legnagyobb kiállítója, a svéd vállalat nem vállalta be annak a kockázatát, hogy naponta sok ezer látogató forduljon meg a standjaiknál.
Korábban már más cégektől is hasonló nyilatkozatokat lehetett olvasni. A kínai ZTE ha nem is teljesen marad távol, de csökkentette barcelonai jelenlétét, míg például az LG és az Nvidia is hasonlóan döntött, mint az Ericsson és visszavonták részvételüket a február 24-én, azaz két hét múlva induló MWC-n.
A legfrissebb hír pedig egy másik nehézsúlyú résztvevő, az Amazon kieséséről szól. Az amerikai óriásvállalat vasárnap jelentette be, hogy a koronavírus körüli bizonytalanság és rizikófaktorok miatt sem résztvevőként, sem kiállítóként nem lesznek jelen képviselő. Ez már csak azért is lehet fájdalmas a szervezőknek, mert az Amazon nagyon komoly jelenléttel készült az MWC-re, köztük egy teljes napot átfogó külön konferenciás szekcióval.
Ennek a fele sem tréfa
Végül idézzük a Canalys legújabb becslését, miszerint az idei első negyedévben akár 50 százalékkal is visszaeshetnek Kínában az okostelefonos eladások. A gyár- és üzletbezárási hullám mellett mindezt azzal is indokolja a piackutató, hogy a járvány megfékezésére tett kísérletek negatívan befolyásolják az új termékek piacra kerülését, ami további forgalomkiesést okoz. Ez azért is nagyon rossz hír a szállítóknak, mivel Kína ma már a világ legnagyobb mobilos piacának tekinthető. Az ottani eladások jelentősen befolyásolják a cégek globális teljesítményét is.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak