A legtöbb problémát természetesen Kínában okozza a járvány, de a koronavírus hatása egészen Barcelonáig is elér.

Miközben a tajvani Foxconn igyekszik rávenni a kínai hatóságokat, hogy helyi gyáraiban megkezdődhessen a munka, egyre több a bizonytalanság és a visszalépés a két hét múlva Barcelonában startoló MWC háza táján. A koronavírushoz köthető informatikai hírcsokrunkat egy igen mellbevágó előrejelzéssel zárjuk a kínai okostelefonos piaccal kapcsolatban.

Egy megnyitott, egy zárva maradt

Az már korábban is borítékolható volt, hogy a világ egyik legnagyobb bérgyártójának előzetes pozitív nyilatkozatai ellenére komoly fennakadások várhatók a kínai üzemek működésében. A Reuters friss értesülései szerint valóban nem megy minden varázsütésre. Annak ellenére, hogy a Foxconn szigorú óvintézkedésekkel készült a kínai holdújévi szabadságolások (meghosszabbított) végére, a források szerint legalább egy gyárban nem sikerült megkapni az illetékesek hozzájárulását a munka beindítására.

A senzeni üzem ugyan így pár napig biztosan zárva marad, ám részsikerek azért vannak. Szintén a Reuters számolt be arról, hogy a vírus kirobbanásának centrumától északra, a Honan tartományban lévő Csengcsuoban található hatalmas gyárban sikerült zöld jelzést kapni. A mintegy 16 ezer főt foglalkoztató komplexumban így hétfőn megkezdődött a gyártás.

A fokozott biztonsági intézkedéseket jól jellemzi, hogy a nevük elhallgatását kérő informátorok szerint a cég a tajvani magas rangú beosztottainak egyelőre meg is tiltotta a visszatérést Kínába. Ez alól felmentést pedig csak a legmagasabb helyről, a Foxconn elnökétől lehet kapni.

Szegényedik a barcelonai show

A mobil világ hagyományosan egyik legfontosabb eseménye a Barcelonában évente megrendezett Mobile World Congress, vagy röviden MWC. Nagyon úgy tűnik, hogy idén ez a kiállítás sem ússza meg a koronavírus okozta "járulékos károkat". Néhány nappal ezelőtt például az Ericsson jelentette be, hogy "alapos mérlegelést követően" úgy döntöttek, nem vesznek részt a konferencián. Mint az esemény egyik legnagyobb kiállítója, a svéd vállalat nem vállalta be annak a kockázatát, hogy naponta sok ezer látogató forduljon meg a standjaiknál.

Korábban már más cégektől is hasonló nyilatkozatokat lehetett olvasni. A kínai ZTE ha nem is teljesen marad távol, de csökkentette barcelonai jelenlétét, míg például az LG és az Nvidia is hasonlóan döntött, mint az Ericsson és visszavonták részvételüket a február 24-én, azaz két hét múlva induló MWC-n.

A legfrissebb hír pedig egy másik nehézsúlyú résztvevő, az Amazon kieséséről szól. Az amerikai óriásvállalat vasárnap jelentette be, hogy a koronavírus körüli bizonytalanság és rizikófaktorok miatt sem résztvevőként, sem kiállítóként nem lesznek jelen képviselő. Ez már csak azért is lehet fájdalmas a szervezőknek, mert az Amazon nagyon komoly jelenléttel készült az MWC-re, köztük egy teljes napot átfogó külön konferenciás szekcióval.

Ennek a fele sem tréfa

Végül idézzük a Canalys legújabb becslését, miszerint az idei első negyedévben akár 50 százalékkal is visszaeshetnek Kínában az okostelefonos eladások. A gyár- és üzletbezárási hullám mellett mindezt azzal is indokolja a piackutató, hogy a járvány megfékezésére tett kísérletek negatívan befolyásolják az új termékek piacra kerülését, ami további forgalomkiesést okoz. Ez azért is nagyon rossz hír a szállítóknak, mivel Kína ma már a világ legnagyobb mobilos piacának tekinthető. Az ottani eladások jelentősen befolyásolják a cégek globális teljesítményét is.

Piaci hírek

A kisebb hazai gyártóvállalatok elengedhetetlennek tartják a digitalizációt

Egy friss kutatás szerint az üzleti siker és a technológiai fejlődés csereszabatos kifejezésként élnek a kisebb gyártó vállalkozásokat irányító vezetők fejében.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.