A cég szakemberei egy házon belüli kutatás alapján jutottak erre a következtetésre, ám a téma bonyolultsága miatt egyelőre nem tudják, mindez miért történik.

Mivel a mesterséges intelligencia alkalmazásával kapcsolatban egyre több kérdőjel vetül fel, az ezeket a technológiákat alkalmazó nagy informatikai vállalkozásokra is fokozatos nyomást helyeznek annak érdekében, hogy tisztább képet kapjunk arról, pontosan mit és miért csinál egy-egy algoritmus.

A problémákra és az azokkal kapcsolatban kérdésekre maguk a szolgáltatók is igyekeznek választ találni. Egy ilyen próbálkozásnak tekinthető az is, hogy a Twitternél külön részleg vizsgálja az MI-vel összefüggésben felmerülő etikai, átláthatósági és számonkérhetőségi témákat. A META (ML Ethics, Transparency and Accountability) elnevezésű kutatócsapat nemrégiben egy igen érdekes eredményre jutó tanulmányt (PDF) publikált.

Jobbra húz

A twitteres tartalmak terjesztéséért felelős algoritmusok gyakrabban vállogatják be az ajánlott bejegyzések közé a jobboldalinak tekinthető politikusok, médiumok megnyilatkozásait, mint a politikai spektrum másik oldalát képviselő kollégák üzeneteit - derült ki a mikroblogszolgáltató saját hatáskörben elvégzett kutatásából.

A szakemberek több milliónyi, politikusoktól származó twitteres bejegyzést követtek le hét országban (USA, Japán, Egyesült Királyság, Kanada, Németország, Spanyolország és Franciaország). A tavaly áprilistól augusztus közepéig terjedő időszakban ezek a felhasználók több ezer üzenetet kürtöltek világgá, melyekkel kapcsolatban a mikroblog-szolgáltató algoritmusai hozták meg a döntést, hogy azok milyen gyakran kerüljenek fel a felhasználók érdeklődési kör szerint szelektált hírfolyamába. 

Kiderült, hogy Németország kivételével az összes vizsgált országban a jobboldalhoz köthető politikusok üzeneteit "tolta meg" jobban az MI. Leginkább Kanadában és a briteknél mutatott szignifikáns különbséget a két nagy politikai irányzat teljesítménye. A munkáspárti tweetek például átlag 112 százalékos rásegítést kaptak, miközben a konzervatívok üzenetei 176 százalékkal gyakrabban bukkantak fel a virtuális falakon az MI döntésének köszönhetően. Kanadában a baloldalhoz köthető liberálisoknak mindössze 43 százaléknyi extra megjelenés jutott, miközben az ottani konzervatív párt tagjainál 167 százalékosra mérték az algoritmus biztosította turbót.

Mindez nyilvánvalóan fontos a politikusok számára, hiszen csak azokat az üzeneteket tudják elolvasni, kommentálni, továbbosztani a felhasználók, amelyek az MI működésének köszönhetően megjelennek a személyes hírfolyamukban.

Nem értik

A mérőszámok által kimutatott eltérések önmagukban is érdekes témát szolgáltatnak, hiszen például az Egyesült Államokban a jobboldali politikusok rendszeresen cenzúrával és a konzervatív nézetek szándékos elfojtásával vádolják a közösségi platformokat.

De talán ennek az ellentétnek a feloldásánál is érdekesebb, hogy mindezt miért csinálja a mesterséges intelligencia. A válasz viszont egyáltalán nem egyszerű. A kutatásban résztvevő szakértők elmondták, hogy a bejegyzések személyre szabott összeállítása rendkívül bonyolult folyamat. Egyrészt nem egy, hanem számos különböző algoritmus együttes munkája folyik a háttérben. Másrészt sok-sok millió felhasználó egyedileg is rendkívül (adat)gazdag virtuális lenyomatával kell mindezt összehangolni, azaz a képletben lévő egyes változók áttekintése majdhogynem lehetetlen feladat.

Annyi biztosnak látszik, hogy a rásegítésben megmutatkozó különbséget nem igazán befolyásolja az, hogy egy adott párt éppen kormányon vagy ellenzékben van. Az is világos, hogy egy-egy párton belül eltérő mértékű támogatást kapnak az MI-től a különböző politikusoktól származó üzenetek. Illetve érdemes megjegyezni, hogy ez a turbóhatás ugyanúgy megbillen a politkai kötődésű médiafelületek anyagait vizsgálva. (A Fox News például többet profitált az algoritmus működéséből, mint a BuzzFeed.)

Mivel saját hatáskörben a Twitter csapata nem tudta feltárni a mélyebb okokat, most azon dolgoznak, hogy a kutatás alapanyagául szolgáló adatkészletet megosszák a világ szakértőivel. Ehhez azonban előbb ki kell találni egy olyan eljárást, amellyel biztonságban maradnak a felhasználók érzékeny adatai, miközben nem romlik jelentősen az információtenger minősége, azaz kutatásra alkalmas marad.

Közösség & HR

Ha megfejtették a szuperintelligencia titkát, akkor nagyon ügyesen titkolják

Újabb egyszerű kísérlettel mutatták be, hogy a legfejlettebb MI-modellek érvelési képességei egyből elfüstölnek, ha ismeretlen terepen találják magukat.
 
Egy cég legacy rendszerei, fejlődési tervei mellett a belső kompetenciái és a beruházási készsége is befolyásolják, hogy milyen SD-WAN modellt érdemes választania.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.