A Nokia egy dedikált leszállóegység és egy kis holdjáró segítségével állítja fel az első, néhány kilométeres hatótávolságú rendszert, amely a 2028-ra tervezett holdraszálláskor az asztronautákat is összekapcsolná a felszíni eszközökkel.

Az amerikai Nemzeti Repülési és Űrhajózási Hivatal (NASA) a múlt ősszel választotta ki azt a 14 külső partnerét, akik összesen 370 millió dollár értékben végeznek majd feladatokat a Hold minél teljesebb körű megismerését célzó Artemis programban. Ennek közeli célkitűzései között szerepel "az első nő és a következő férfi" 2024-re tervezett eljuttatása a Holdra, 2028-ra pedig egy állandó bázist is létesítenének az égitesten.

A NASA partnerei között szerepel a Nokia, illetve a társaság kutatási részlege, a Nokia Bell Labs is, amelynek az lesz a feladata, hogy 2022 végéig egy állandó és stabil 4G-s hálózatot alakítson ki a Hold felszínén. Ezzel megteremtenék a jelenleg rendelkezésre álló technológiához viszonyítva nagyobb hatókörű, gyorsabb és megbízhatóbb kommunikációt, a működő rendszert pedig a későbbiekben könnyen 5G-re fejleszthetnék.

A 4G hálózatok, illetve az azokat kiszolgáló LTE technológák a Földön már extrém körülmények között is bizonyítottak, a tengeri platformoktól a bányákon keresztül a Mount Everest tetejéről való élő bejelentkezésekig. Az űrbeli internet ötlete persze nem számít újdonságnak, a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) például már 2008 óta használnak wifit, amire már űrruhába öltözve is csatlakozhatnak a videóközvetítésekhez vagy a dokkolási műveletek támogatásához.

A NASA olyan saját szoftverrel is rendelkezik, ami egy csoómó telepített antenna és műholdak révén lehetővé teszi a Föld és a világűr közti kommunikációt, akár több milliárd kilométerről is továbbítva az adatokat. Ehhez képest a Nokia feladata most annyiban újdonság, hogy a Holdon kell telepítenie egy helyi hálózatot, amelynek hatósugara az első körben alig 5 kilométer lenne, és az asztronautákat kapcsolná össze a felszíni eszközökkel.

Apró és strapabíró állomást terveznek

A Nokia Bell Labs vezetője a ZDNet hétfői riportjában beszélt a leendő 4G/LTE hálózatról, ami az űrhajósoknak nagyobb sávszélességet, alacsonyabb késleltetést és nagyobb hatótávot biztosítana a wifi kapcsolathoz képest. Ez mások mellett lehetővé tenné a hang- és videokommunikációt, a holdjárók távirányítását, a valós idejű navigációt vagy a HD videófolyamokat is a Hold felszínén.

A 4G technológiát egy 2022-es, egyelőre ember nélküli misszió juttatná a Holdra, ahol megkezdik a teszteket és a kulcsfontosságú alkalmazások validálását. A rendszert az Intuitive Machines által erre a célra fejlesztett leszállóegység szállítja majd; hasonló dolgot kell elképzelni a földi 4G-s hálózatokban is alkalmazott bázisállomásokhoz, amelyek képesek önmagukat konfigurálni a telepítéskor.
 

forrás: Nokia Bell Labs


Ebben az esetben a bázisállomás egy kompakt megoldás lesz, amelybe különböző hálózati komponenseket integrálnak, így mondjuk az Evolved Packet Core (EPC) funkciókat vagy az RF antennákat is. A leszállóegységből egy kis holdjáró szállítja tovább a felhasználói eszközöket: a beszámoló alapján az okostelefonokhoz hasonló, csak éppen az űrbéli körülményekhez tervezett készülékről és egy minden irányba sugárzó antennáról van szó, ami a bázisállomáshoz kapcsolódva létrehozza a 4G kapcsolatot.

A Nokia szerint az összes készülék tervezésekor figyelembe kell venni, hogy azoknak bírniuk kell az ütéseket, a rázkódást, a magas gyorsulást vagy a szélsőséges hőmérséklet-változásokat, és általában mechanikailag is elég erősnek kell lenniük az extrém körülmények között való működéshez. Ugyancsak gondolniuk kell a Hold olyan felszíni adottságaira, amelyek befolyásolják az ottani rádiós sugárzást.

Az eszközök méretét úgy próbálják minél jobban lecsökkenteni, hogy közben a beépített redundanciákat vagy az alacsony fogyasztást is szem előtt tartják. A Nokia egy összesen 25 laborítóriumi kísérletből áló sorozatot folytat, kiegészítve a holdbéli körülményeket idéző földi helyszíneken folytatott vizsgálatokkal: ilyen például a Spanyolországhoz tartozó Fuerteventura szigetén található vulkanikus talaj (lásd a fenti felvételt), ahol az antennák különböző konfigurációit vizsgálják.

A riportból kiderült, hogy a Nokia a beüzemelése után a távolból, a Földről végzi majd az egységek karbantartását. Bár ez általában a Földön is így működik, itt mindig megvan rá a lehetőség, hogy a helyszínre küldjék a vállalat szakembereit is. A Holdon ez nyilván nem működik, ráadásul a NASA által kijelölt határidők is meglehetősen feszesek, így a Nokia most saját operatív és karbantartási célú szoftvereit próbálja minél jobban felkészíteni az előre nem látható körülményekre.

Közösség & HR

A váltságdíjak csökkennek, de a stressz egyre csak növekszik

A Sophos legújabb kutatása szerint a ransomware-támadásokkal összefüggő kifizetések és helyreállítási költségek is láthatóan visszaestek 2025-ben, de a kiberbiztonsági szakemberekre egyre nagyobb pszichés teher nehezedik.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.