A NASA-nál annyira komolyan készülnek visszatérni a Holdra, hogy a Nokiát meg is bízták az égitest behálózásával.

Az amerikai Nemzeti Repülési és Űrhajózási Hivatal, ismertebb nevén a NASA múlt héten 370 millió dollárnyi feladatot osztott szét 14 külső partner között, hogy olyan fejlesztéseket tegyenek záros határidőn belül az asztalra, amelyek segíthetik a Hold minél teljesebb körű megismerését. Az Artemis program célkitűzései között szerepel az első női űrhajós 2024-re tervezett látogatása a Föld közeli kísérőjén, illetve valamikor 2028-ban egy állandó bázis létesítése is.

Halló, halló!

Hogy milyen komolyak a tervek a visszatéréssel kapcsolatban, azt jól mutatja a megbízási csomag Nokia által elnyert része is. A hálózati óriás léptékével nézve egyébként nem túl komoly, 14,1 millió dolláros munka ugyanis arról szól, hogy 4G-s hálózatot kell kialakítani a Hold felszínén. A projekt a finneknek természetesen nem is az összeg, sokkal inkább a presztízs miatt lehet vonzó.

A Hold első mobilhálózatának felállításával nem az asztronauták Instagram-aktivitását szeretnék serkenteni, hanem a jelenleg rendelkezésre álló technológiához képest nagyobb hatókörű, gyorsabb és megbízhatóbb kommunikációt kívánnak létrehozni. Ráadásul amennyiben a rendszer bevállik, azt a későbbiekben viszonylag könnyen lehet majd 5G-re upgrade-elni.

A Nokia fejlesztési részlege, a Bell Labs tájékoztatása szerint a hálózattal többek között a holdjárók közötti kapcsolattartást, a navigációt lehet majd támogatni, de például az élő videós közvetítéseknek sem lesz akadálya.

A rendszer várhatóan 2022 végén kerülhet át a Holdra, amely a landolást követően távolról felügyelve kvázi magát telepíti majd. Addig azonban meg kell bizonyosodni arról, hogy az alkatrészek minden szempontból alkalmasak a nem mindennapi feladatra. A hardvernek ugyanis extrém hőmérsékleti viszonyok között, komoly sugárzásnak kitéve és vákumban kell működnie. Plusz a fellövéskor és a leszálláskor elszenvedett erős rezonanciával is meg kell birkózni.

Befektetés a jövőbe

A NASA bevezetőben említett, múlt héten kiosztott 370 millió dolláros alapjából elsősorban olyan partnerséget vállalaló cégek részesültek, amelyek segíthetnek előrelépni a kriogén folyadékkezelés, a holdfelszíni technológiák, valamint a korszerű leszálló egységek fejlesztése témákban.

A pénzből jutott a Lockheed Martin (89,7 millió dollár), a United Launch Alliance (86,2 millió dollár), az Eta Space (27 millió dollár) és az Alpha Space Test and Research Alliance (22,1 millió dollár) mellett Elon Musk SpaceX-jének is (53,2 millió dollár).
 
Az Intuitive Machines által kapott 41,6 millió dollárból pedig nem csak a Bell Labs eszközeit kell majd biztonságban Holdra tenni, de apró, ugrálva közlekedő szerkezeteket is fejlesztenek, amelyeknek maximum egy kilogrammos terhet kell majd kisebb távolságokra eljuttatni az égitest krátereiben.
Közösség & HR

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.