Az IDC friss elemzése szerint a telefonok másodlagos piaca idén nagyjából az elsődlegessel megegyező ütemben nőhet. Ez azonban csak egy szabályt erősítő kivételnek tűnik.

Tavaly közel 200 millió darab hivatalosan felújított és használt okostelefon talált gazdára az IDC számításai szerint. Az amerikai piackutató 2028-ig előretekintő jelentése alapján a másodlagos piacon folytatódik a korábbi évek pozitív trendje, ami folyamatos és egészséges növekedésben ölt testet.

A 2023-ban értékesített 195 millió nem új készülék 6,4 százalékkal haladta meg a 2022-es adatot. Értékben kifejezve pedig 72,9 milliád dollárra saccolható a használt mobilokhoz köthető tavalyi forgalom. Utóbbi azonban dinamikájában lényegesen erősebb, 12,4 százalékos éves bővülést jelent.

A nagyok itt is nagyok

Az elemzés szerint a másodlagos piacot ugyanazok a gyártók dominálják, mint az új készülékek szegmensét. Az értékesített használt modellek közel kétharmada Apple vagy Samsung logót visel. Mindez azért is alakult így, mert a régi mobilok gyakran idő- és erőforrásigényes előkészítésen esnek át, ami miatt a magas minőségű, ismert márkákat preferálják a kereskedők.  

 

Az új és használt okostelefon-piac közelmúltbeli és várható alakulása az IDC szerint

 

Ahogy az IDC grafikonján is jól kivehető, a használt telefonok értékesítése azokban az években is bővült, amikor a hagyományos piac látványosan szenvedett. Az előretekintő adatokat látva pedig elmondható, hogy az idei év egyfajta kivételnek tekinthető, amikor nagyjából ugyanolyan ütemben bővülhet a két torta.

Jövőre és az azt követő években azonban már csak minimális erősödésre számíthatnak az új modellek értékesítői, miközben a másodlagos piac továbbra is 5-6 százalék közötti szinteket produkálhat. Ráadásul ez akár még nagyobb is lehetne, ám a forgalmazást akadályozza a sok régióban tapasztalt készlethiány.

Európában megkavarják a kártyákat

A területre kontinensünkön komoly hatással lehet az az új szabály, amely alapján 2024 végétől az EU-ban csak USB Type-C típusú töltőcsatlakozóval hozható forgalomba mobiltelefon (és még egy sor más digitális eszköz). Az e-hulladék visszaszorítását célzó rendelkezés a használt készülékekre is vonatkozik, miközben becslések szerint az irányelv életbe lépésekor a forgalmazott használt telefonok több mint 60 százalékán nem lesz USB-C-s csatlakozó. (Az intézkedés potenciális hatásával egy korábbi cikkünkben részletesen foglalkoztunk.)

A kihívások ellenére a használt okostelefonok piaca 2028-ra várhatóan eléri a 257 millió darabot, az addig tartó ötéves periódus során pedig átlagosan 5,7 százalékos növekedést mutat az IDC jósgömbje szerint. Mindeközben az új mobilok ugyanezen időszak alatt várhatóan ennek kábé a felével, 2,8 százalékkal gyarapodhatnak éves átlagban.

Konzumer tech

Meglepően gyorsan fordulnak termőre az MI startupok

A Stripe elemzése szerint sokkal rövidebb idő alatt jutnak el a bevételtermelésig, mint a szoftvercégek korábbi generációi.
 
Minden törekvés ellenére jobb, ha megbarátkozunk azzal, hogy a nyomtatás velünk marad.

a melléklet támogatója a GLOBAL-UNION Kft., a Kyocera márka kizárólagos magyar disztribútora

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.