A Google vezérigazgatója, Sundar Pichai a múlt héten vett részt egy beszélgetésen a The New York Times rendezvényén, ahol szóba került az egész technológiai ipart foglalkoztató kérdés, a mesterséges intelligencia korlátossága a jelenlegi technikák mellett. Már határozott jelei vannak ugyanis, hogy a modellek folyamatos skálázása (az egyre nagyobb modellek építése) nem folytatható a végtelenségig, ami majd az extrém technológiai befektetéseknek is minimum kérdésessé teszi a megtérülését.
Természetesen a fejlesztők is dolgoznak a méretezési probléma leküzdésén az MI következtetési képességeinek javításával, de a pesszimista jóslatok az szerint egész iparágat összeomlással fenyegeti, ha nem sikerül belátható időn belül leküzdeniük ezt a kihívást. A Futurism beszámolója szerint Pichai sem volt hajlandó egyenesen fogalmazni, amikor közvetlenül a feladat technikai oldaláról lett volna szó, de egyértelművé tette, hogy véget ért a könnyű sikerek korszaka az MI-fejlesztésben.
A Google vezetője úgy látja, hogy az előrehaladás egyre nehezebb lesz ezen a területen, és már 2025-re vonatkozóan is azt várja, hogy eltűnnek az "alacsonyan lógó gyümölcsök". Bár nem vele egyet, hogy a generatív mesterséges intelligencia fejlődése hirtelen falakba ütközne, ő is úgy gondolja, de egyetért azzal, hogy az MI-fejlesztőknek fel kell hagyniuk a méretezésre épülő megközelítéssel: "határozottan mélyebb áttörésekre lesz szükségünk, amikor a következő szakaszba lépünk."
A végtelenségig skálázni nem kell félnetek jó lesz
Néhány nappal ezelőtt derült ki, hogy az OpenAI következő MI-modelljének teljesítménye már kisebb javulást mutat a korábbi iterációk egymáshoz mért növekedéséhez képest, amit sokan értékeltek bizonyítéknak a technológiai plafon elérésére és a skálázási törvények kifulladására. Válaszul az OpenAI vezérigazgatója, Sam Altman rögtön elutasította a "falas" elképzeléseket, a cég munkatársai pedig hatalmas, esetenként képtelen felhajtást csaptak nemrég kiadott o1 modelljüknek.
A számítási mennyiség Sundar Pichai szerint is csak egy tetszőleges érték, amiből még amúgy sem használunk különösebben sokat. Ahogy a Futurism is felhívja rá a figyelmet, ez a kijelentés zárójelbe teszi a Google vezetőjének okoskodását: a legnagyobb MI-modellek, köztük a Google rendszerei, ugyanis annyit fogyasztanak, hogy a nagy techvállalatok már az atomenergiában keresik az MI energiaéhségének kielégítését, és a csipgyártó Nvidia alig tudja tartani a lépést a megrendelésekkel.
Ezeket a dolgokat nehéz összeegyeztetni az örökös növekedés víziójával, azt pedig Pichai is elismeri, hogy a méretezés önmagában nem lesz elég: szerinte végül a "technikai és algoritmikus áttörések" lesznek a megkülönböztető tényezők. A Google első embere bízik benne, hogy ezek már 2025 során megjelennek, erősítve a mesterségesintelligencia-modellek érvelési képességét és megbízhatóságát – vagyis hozzájárulnak az önálló MI-ügynökök (agentic AI) megjelenéséhez.
Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel
Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak