Sundar Pichai szerint véget ért az az időszak, amikor gyors sikereket lehetett aratni a mesterséges intelligencia területén, a szintlépéshez pedig már nem lesz elég a számítási kapacitás folyamatos növelése.

A Google vezérigazgatója, Sundar Pichai a múlt héten vett részt egy beszélgetésen a The New York Times rendezvényén, ahol szóba került az egész technológiai ipart foglalkoztató kérdés, a mesterséges intelligencia korlátossága a jelenlegi technikák mellett. Már határozott jelei vannak ugyanis, hogy a modellek folyamatos skálázása (az egyre nagyobb modellek építése) nem folytatható a végtelenségig, ami majd az extrém technológiai befektetéseknek is minimum kérdésessé teszi a megtérülését.

Természetesen a fejlesztők is dolgoznak a méretezési probléma leküzdésén az MI következtetési képességeinek javításával, de a pesszimista jóslatok az szerint egész iparágat összeomlással fenyegeti, ha nem sikerül belátható időn belül leküzdeniük ezt a kihívást. A Futurism beszámolója szerint Pichai sem volt hajlandó egyenesen fogalmazni, amikor közvetlenül a feladat technikai oldaláról lett volna szó, de egyértelművé tette, hogy véget ért a könnyű sikerek korszaka az MI-fejlesztésben.

A Google vezetője úgy látja, hogy az előrehaladás egyre nehezebb lesz ezen a területen, és már 2025-re vonatkozóan is azt várja, hogy eltűnnek az "alacsonyan lógó gyümölcsök". Bár nem vele egyet, hogy a generatív mesterséges intelligencia fejlődése hirtelen falakba ütközne, ő is úgy gondolja, de egyetért azzal, hogy az MI-fejlesztőknek fel kell hagyniuk a méretezésre épülő megközelítéssel: "határozottan mélyebb áttörésekre lesz szükségünk, amikor a következő szakaszba lépünk."

A végtelenségig skálázni nem kell félnetek jó lesz

Néhány nappal ezelőtt derült ki, hogy az OpenAI következő MI-modelljének teljesítménye már kisebb javulást mutat a korábbi iterációk egymáshoz mért növekedéséhez képest, amit sokan értékeltek bizonyítéknak a technológiai plafon elérésére és a skálázási törvények kifulladására. Válaszul az OpenAI vezérigazgatója, Sam Altman rögtön elutasította a "falas" elképzeléseket, a cég munkatársai pedig hatalmas, esetenként képtelen felhajtást csaptak nemrég kiadott o1 modelljüknek.

A számítási mennyiség Sundar Pichai szerint is csak egy tetszőleges érték, amiből még amúgy sem használunk különösebben sokat. Ahogy a Futurism is felhívja rá a figyelmet, ez a kijelentés zárójelbe teszi a Google vezetőjének okoskodását: a legnagyobb MI-modellek, köztük a Google rendszerei, ugyanis annyit fogyasztanak, hogy a nagy techvállalatok már az atomenergiában keresik az MI energiaéhségének kielégítését, és a csipgyártó Nvidia alig tudja tartani a lépést a megrendelésekkel.

Ezeket a dolgokat nehéz összeegyeztetni az örökös növekedés víziójával, azt pedig Pichai is elismeri, hogy a méretezés önmagában nem lesz elég: szerinte végül a "technikai és algoritmikus áttörések" lesznek a megkülönböztető tényezők. A Google első embere bízik benne, hogy ezek már 2025 során megjelennek, erősítve a mesterségesintelligencia-modellek érvelési képességét és megbízhatóságát – vagyis hozzájárulnak az önálló MI-ügynökök (agentic AI) megjelenéséhez.

Piaci hírek

3D-ben nyomtatott karácsonyi csoda

Charlotte, a balesetben megsérült teknős egy gyógyászati célú hámot kapott ajándékba, amellyel a remények szerint újra úgy úszkálhat majd, mint egészséges társai.
 
Hirdetés

Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel

Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.

A szoftveresen definiált WAN hálózatok kiépítése jóval komplexebb feladat egy hagyományos hálózati fejlesztésnél.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.