A keresőóriás komolyat frissített a Földet a maga valójában ábrázoló térképes szolgáltatásán. A timelapse funkció megjelenése rávilágít bolygónk sérülékenységére.

A 15 éves múltra visszatekintő Google Earth egy fejlesztésnek köszönhetően mostantól virtuális időutazásra invitálja a felhasználókat. A vállalat a projekthez segítségül hívta a Carnegie Mellon Egyetem munkatársait is. Az eredmény egyszerre káprázatos és elszomorító.

1984 — 2020

A funkció implementálásához 24 millió műholdak által készített felvételt kellett egybegyúrni, amelyek a Föld felszínét különböző időpontokban mutatják 1984-től egészen tavalyig. A grafikai számítások sosem tartoztak a legegyszerűbb informatikai munkafázisokhoz, így könnyen elképzelhetjük, mennyit kellett osztani-szorozni a Google masináinak, mire az egész bolygót többszörösen lefedő nyersanyagot feldolgozták.

A témában írt blogbejegyzéséből viszont konkrétan kiderül: a vállalat felhőjében 2 millió munkaórát "szöszölt" rajta több ezer rendszer, hogy a 20 petabájtra rúgó képekből egyetlen, 4,4 terapixeles videós mozaikot kapjanak. Összehasonlításul: ez a méret nagyjából 530 ezer 4K felbontású átlagos videónak felel meg.

 

 

Az önálló felfedezéshez a g.co/Timelapse oldalt kell felkeresni, ahol manuálisan vagy a keresőmezőbe beírt helyiségnevek segítségével lehet a számunkra érdekes részekre fókuszálni. Szintén elérhető egy sor, bekészített anyag is, amelyek különböző témák szerint csoportosítva mutatják be, képpel, szöveggel kiegészítve, hogy miként alakult át a világ az elmúlt évtizedek során. Végezetül érdemes megemlíteni a több mint 800 videóból álló gyűjteményt, amelynek elemeit 2D-s és 3D-s verzióban is megnézhetjük YouTube kisfilmek formájában. A cég ígérete szerint a funkciót évente fogják aktualizálni az időközben érkező friss felvételekkel.

Az arcunkba tolják a valóságot

Az új fejlesztés nem titkolt célja, hogy felhívja a figyelmet arra, milyen drasztikusan alakul át környezetünk akár csak néhány év alatt is, "köszönhetően" az emberi terjeszkedésnek. Például egy dolog olvasni arról, hogy drámaian fogy az Amazonas mentén elterülő esőerdő, és teljesen más mindezt a folyamatot néhány másodperc alatt lepergő képeken keresztül a maga rideg valóságában megtapasztalni.

Cloud & big data

Olivia mindent kifecsegett a McDonald's-nál

Több tízmillió álláskereső személyes adatai kerültek veszélybe a Paradox.ai által létrehozott McHire oldalon, ahol a sebezhetőséget feltáró biztonsági kutatók taroltak az 123456 jelszóval.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.