A big data ma világméretekben még kevesebb mint évi 2 milliárd dollárt hoz az IT-iparnak. Négy év múlva, vagyis 2020-ban viszont a piac mérete már megközelíti a 9,5 milliárd dollárt is, ami nagyjából a 10 százaléka lesz addigra az információmenedzsment eszközökből származó teljes bevételnek. Jövőre pedig már a mesterséges intelligencia, ezen belül a gépi tanulás is igen mélyreható nyomokat hagy a big data elemzések területén – állítja legfrissebb elemzésében az Ovum. A brit tanácsadó cég szerint a gépi tanulás már most is integráns része jó néhány hétköznapi szolgáltatásnak, de egyre nagyobb szerephez jut a nagyvállalati szoftverkörnyezetben is, valamint meghatározó eszköz az adatok előkészítésében és integrálásában.
Szaporodnak az új felhasználások
A Tractica piackutató 2025-ig szóló előrejelzése a várható kumulatív forgalom alapján rangsorolja azokat a területeket, amelyeken a mesterséges intelligencia és annak ágai leginkább szóhoz jutnak. Ennek alapján a statikus képi adatok felismerése, feldolgozása és indexelése lesz az a felhasználási ág, amelynek piaca világszerte átlépheti a 8 milliárd dolláros küszöböt, ettől pedig nem sokkal lemaradva, 7,5 milliárd körül várható a kereskedelmi stratégiák hatékonyságának algoritmus alapú növelése és az egészségügyi adatok hatékony, skálázható feldolgozása.
Hatalmas gyakorlati potenciállal bírnak az olyan felhasználások, mint például a szájról olvasás, amiben a tanuló algoritmusok ma már lekörözik az embert. Ez lehetővé teszi a néma diktálást nyilvános helyeken, fedett beszélgetéseket segíthet, szövegfelismerésre használható zajos környezetben, de akár biometriai azonosításra vagy némafilmek feldolgozására is alkalmazható.
A nagyvállalatok a gépi tanulás lehetőségeit kihasználva egyre inkább csapatsportként kezelik „adattudományos” tevékenységüket. Ennek alapján jövőre az egyik meghatározó növekedési szegmenst azok a megoldások jelentik majd, amelyek a kollaborációt ösztönzik, megakadályozva, hogy az adattudósok által felállított új modellek és hipotézisek az íróasztal fiókjában végezzék.
Segít az infrastruktúra fejlődése is
Miközben a szalagcímeket a gépi tanulás uralja, az adatok valós idejű áramlása lesz jövőre a leggyorsabban növekvő szegmens a big data arénában. A nyílt rendszerű real-time streaming hiánypótló technológiából fejlődött iparági szintű alapmegoldássá, amely a nagy mennyiségű adatfolyamok folyamatos feldolgozását műszakilag és gazdasági szempontból is hatékony módon teszi lehetővé.
A sávszélességben bekövetkezett robbanás és a szenzortechnológia fejlődése pedig az adatáramlás kapcsán új lehetőségeket tár fel olyan felhasználási területeken, mint a helymeghatározáson alapuló marketing, vagy az egészségügy és a biztonság, a behatolásvédelem, a megelőző karbantartás, hogy csak néhányat említsünk.
A big data megállíthatatlan nyomulását megfejeli még a felhőszámítástechnika növekvő dominanciája. Az Ovum szerint a következő két évben a big datával összefüggő új telepítések több mint a fele már cloud alapú lesz. A felhőtechnológia terjedése felerősíti a Hadoop-Spark big data elemző eszközök közötti versenyt is.
Rendszerek és emberek: a CIO választásai egy új magyar felmérés tükrében
"Nehéz informatikusnak lenni egy olyan cégben, ahol sok az IT-s" – jegyezte meg egy egészségügyi technológiákat fejlesztő cég informatikai vezetője, amikor megkérdeztük, milyennek látja házon belül az IT és a többi osztály közötti kommunikációt.
Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni
A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak