A Telekomnak és a Telenornak is bejött a tavaly kötött hálózatmegosztási megállapodás. De nem állnak le. A Telenor idén 8,6 milliárd forintot költ hálózatfejlesztésére.

A Balaton környéke jól mutatja, hogy mennyire sikeres a hálózatmegosztási stratégia, amiről tavaly februárban állapodott meg a Magyar Telekom és a Telenor Magyarország.

A megállapodás szerint a Telenor a Dunántúlon, a Telekom pedig az ország fennmaradó részén bérbe adja a másik félnek a 800 MHz-es sávban használt frekvenciablokkjait. A hálózatmegosztás révén a hálózatépítést is tudták optimalizálni, mindkét szolgáltató azt vállalta, hogy összesen 800-800 bázisállomást épít ki 2015 végéig a saját területén, amit a másik szolgáltató ügyfelei is tudnak használni.

Mindenki jól jár a hálózatmegosztásosal

A Telekom a nyári hónapokban a Balatonnál az átlagos havi mobil adatforgalom ötszörösét, hatszorosát várja. Ott a legnagyobb forgalmat júliusban és augusztusban mérik. Tavaly februárban, a megállapodás megkötésekor például a Balaton menti települések összesített adatforgalma 45 terabájt körül volt, augusztusban viszont már 235 terabájtot mértek. Idén két fontos nyári sportesemény, a franciaországi futball EB és a riói olimpia miatt még a tavalyinál is nagyobb adatforgalomra számítanak a szolgáltatók a nyári nyaralóhelyek körzetében.

De nem csak a Balaton környékén, hanem a Velencei-tó és a Tisza-tó térségében is hasonló növekedést várnak a szolgáltatók.

A Telenor idén 8,6 milliárd forintot szán hálózatfejlesztésre. Eddig országszerte 180 bázisállomás szolgáltatja az elérhető leggyorsabb 4G+ sebességet és az év végére ez a szám eléri majd a 700-at. Tavaly 7 milliárdot költöttek ugyanerre.

A Telenor Magyarország műszaki vezérigazgató-helyettese, Sepsi Zsolt szerint Magyarország a világ egyik legjobb minőségű 4G hálózattal rendelkezik. A Telenor LTE-s kültéri lefedettsége meghaladja a 97 százalékot, miközben két éve még csak 50 százalék körül volt. A 2014-es tenderen elnyert frekvenciák – akkor a Telenor a 800, a 900 és a 2600 MHz-es tartományban jutott frekvenciához közel 32 milliárd forintért – felhasználásával kapcsolatos vállalások értelmében egyébként a szolgáltatónak mostanáig 350 darab, ezer lakosúnál kisebb települést kellett volna lefednie mobilinternettel, de a vállalat már 808 településen biztosítja a szolgáltatást.

A beltéri lefedettségen kell javítani

Amin javítani kell Sepsi szerint, az a beltéri lefedettség. Ebben 70 százalékos a lefedettségük, de az év végéig több száz településen elérik a 90 százalékot. Mint azt Sepsi elmondta, ez azért is fontos, mert a mobilhasználat jelentős része jellemzően beltéren történik.

A hálózatfejlesztés keretében idén a Nyugat-Dunántúlon és Budapesten 700 bázisállomást állítanak át az ún. carrier aggregationt módra – hetente mintegy 15-öt –, amely az LTE 800 megahertzes és 1800-as sávokat képes összekapcsolni intelligens módon a sávszélesség-igénynek megfelelően. Ezt azonban csak az ezt a módot támogató, 4G+ jelzésű készülékekkel lehet igénybe venni. A Telenornak százezres nagyságrendű ügyfele rendelkezik ilyen eszközzel. (A teljes ügyfélbázis ötödének van 4G-s készüléke.)

A carrier aggregációs szolgáltatást jelenleg Budapest, Győr és Szombathely bizonyos területein, a Balaton mellett pedig Siófokon és Balatonfüreden lehet használni. Eddig 180 bázisállomást állítottak át LTE Advancedre, a legtöbbet Budapesten (140 állomás). Hetente 15 bázisállomást állítanak át. A szolgáltatással elérhető elméleti sávszélesség letöltésnél 300, feltöltésnél 50 Mbit/s. A szolgáltatás ugyan jobban terheli a processzort, de ezt ellensúlyozza az, hogy gyorsabb az adatcsere a bázisállomásokkal, azaz a CPU-nak rövidebb ideig kell dolgoznia.

A Telenor szerint legalább 4-5 évig még jelentős marad a 3G-s hálózatot használó ügyfelek aránya, ezért ezt a hálózatot is fejlesztik.

Mobilitás

Linus Torvalds eligazította a generatív mesterséges intelligenciát

Már nagyon hiányzott a megfelelő iránymutatás a linuxos közösségnek.
 
Hirdetés

Rendszerek és emberek: a CIO választásai egy új magyar felmérés tükrében

"Nehéz informatikusnak lenni egy olyan cégben, ahol sok az IT-s" – jegyezte meg egy egészségügyi technológiákat fejlesztő cég informatikai vezetője, amikor megkérdeztük, milyennek látja házon belül az IT és a többi osztály közötti kommunikációt.

Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Hirdetés

Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni

A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.