Az európai hatóságok valós időben figyelték őket, majd a közelmúltban akcióba léptek: több tonna kábítószert és 80 millió eurónyi készpénzt foglaltak le.

Több ország hatóságainak összehangolt akciója nyomán sikerült felszámolni jelentős bűnözői csoportokat Európában. A hatóságok rengeteg embert letartóztattak – csak az Egyesült Királyságban több mint 700 bűnözőt –, lefoglaltak több tonna kábítószert, fegyvereket, a hollandok több mint 20 millió, a britek közel 60 millió eurónyi készpénzt, és megsemmisítettek több kábítószerlabort.

A történetben azonban az igazán érdekes az, hogy épp a nagy konspiráció és a speciális hálózat segített abban, hogy a hatóságok azonosítsanak több ezer bűnözőt, és lehallgassák a kommunikációjukat. Így sikerült felderíteni több olyan bűnözői hálózatot, melyek illegális fegyverkereskedelemmel és/vagy kábítószer-kereskedelemmel foglalkoztak. A holland rendőrség szerint tervezett gyilkosságokat is sikerült megakadályozniuk.

A kulcs: EncroChat

A rendőröket az segítette, hogy sikerült beépülniük egy Franciaországból üzemeltetett, titkosított kommunikációt biztosító hálózatba, az EncroChatbe. Miután egy nemzetközi szakértői csapat idén márciusban visszafejtette a rendszer titkosítását, a hatóságok minden fontos üzenetváltást valós időben tudtak figyelni, és ha kellett, be is tudtak avatkozni.

A franciaországi Lille-ből üzemeltett EncroChat voltaképpen egy olyan "internetes mobilhálózat" volt, amit csak speciális, némileg átalakított androidos telefonkészülékkel lehetett használni.

Mint a brit Independent írja, az anonimitást ígérő EncroPhone-ok kifejezetten a konspiratív kommunikációra voltak kihegyezve. Két operációs rendszer futott rajtuk, egy legális, valamint egy módosított. Utóbbi biztosította titkosított és anonim üzenetküldést és hanghívást, letiltotta a nyomkövetési lehetőségeket, valamint a kamerát is, sőt alapesetben a mikrofon is le volt tiltva. A küldött szöveges tartalmakat bizonyos idő után automatikusan és visszaállíthatatlanul megsemmisítette. Volt rajta egy pániktörlés funkció is. Ehhez be kellett állítani egy speciális PIN-kódot, és ha a felhasználó azzal nyitotta fel a képernyő-zárat, a telefon automatikusan törölt minden, a felhasználóra utaló adatot.
 

Az EncroPhone és az EncroChat teljesen úgy működött, mint egy mobilszolgáltatás, azzal a  különbséggel, hogy itt a telefon és a szolgáltatás elválaszthatatlanok voltak egymástól. A BBC értesülései szerintA BBC értesülései szerint a telefonokat nagyjából ezer euróért (kb. 350-360 ezer forint) adták, hozzá a szolgáltatás félévente 1500 euróba került.

Későn kapcsoltak a bűnözők

Azt, hogy az európai bűnözői csoportok használnak ilyen telefonokat, a francia hatóságok fedezték fel 2017-ben. Onnantól pedig több olyan bűnesetet is azonosítottak, amelyben használták az EncroChatet. A szolgáltatásnak 2020-ra mintegy 60 ezer előfizetője lehetett, csak a brit rendőrség 10 ezer felhasználót azonosított, miután a francia hatóságoknak sikerült bejutniuk a EncroChat szervereire.

Azt, hogy a hatóságok figyelik a hálózaton folyó kommunikációt, az üzemeltetők is érzékelték, de már későn. Június közepén riadóztatták a felhasználókat, hogy nem tudják garantálni a platform biztonságát, mert a hatóságok bejutottak a rendszereikbe. Üzenetükben mindenkinek azt javasolták, azonnal kapcsolja ki, majd fizikailag is semmisítse meg az EncroPhone-ját.

Addigra azonban már a hatóságok kezébe került több millió üzenetváltás, aminek egy részét még fel sem dolgozták.

Biztonság

Szabadon kipróbálható a Google legfejlettebb videógeneráló modellje

A YouTube videók millióin pallérozott Veo 3 képességeit a Google Cloud részeként mostantól bárki letesztelheti.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.

a melléklet támogatója a One Solutions

Hirdetés

Cyber Threat Intelligence: üzleti előny a sötét adatokból

Egyetlen kompromittált jelszó. Egy belépési pont, amit már nem használnak. Egy korábbi alkalmazott adatszivárgása. Ezek ma már nem csupán technikai hibák, hanem valós üzleti fenyegetések, amelyek a digitális alvilág piacán előbb bukkannak fel, mint ahogy a cég egyáltalán észrevenné.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.