A piackutató nemcsak a nagyvállalati informatika piacát monitorozza, hanem az amerikai mércével mérve a kkv-khoz sorolható, ezer főnél kevesebbet foglalkoztató vállalkozások IT-költését is. A mostani jelentés derűlátóbb, mint a korábbiak, a következő öt esztendőre átlagosan évi 4,5 százalékos növekedést jósol a szektor informatikai fejlesztéseivel kapcsolatban, beleértve a hardver- és szoftver beszerzéseket, az IT-szolgáltatásokat, köztük az úgynevezett üzleti szolgáltatásokat is.
A GDP-nél gyorsabban növekszik az IT-költés
A kkv-k költéseinek bővülése továbbra is mintegy két százalékponttal haladja meg az GDP növekedési ütemét egy-egy adott körzetben. Ebben nincs változás, annál inkább a legkorszerűbb technológiákhoz jutás módszerében – írják az elemzők.
A kis- és középvállalatok világszerte ma már elsősorban olyan technológiákba fektetnek szívesebben, amelyek az alkalmazottak termelékenységét és adott vállalkozás versenyképességét növeli. A jövőben a kkv-knál a három fő technológiai kategóriában – hardver, szoftver és IT-szolgáltatások – egyenlő arányban oszlanak meg a beruházások. Ez a három kategória több mint a 85 százalékát viszi el a szektor teljes IT-költésének.
A kkv-k ma még a hardvervásárlásokra fordítják a legtöbb forrást, ám ebből a szempontból 2019 vízválasztó lesz: onnantól előtérbe kerül a szoftver és IT-szolgáltatások, mindkettőre többet költenek majd, mint vasra. A három közül a legkisebbnél, vagyis az üzleti szolgáltatásoknál várható a legnagyobb arányú növekedés, itt átlagosan évi 7,1 százalékkal bővülő keresletre építhetnek a szállítók. Nem sokkal marad el ettől növekedésben a szoftverértékesítés, ahol átlagosan évi 6,9 százalékal bővül a piac.
Szoftverben a legkeresettebb az ERM és a CRM
Amikor a kkv-k szoftvert vásárolnak, leginkább vállalati erőforrás menedzsment (ERM), ügyfélkezelő (CRM) rendszereket és tartalomkezelőket rendelnek. Az ezer fő alatti cégeknek még az alkalmazásfejlesztő és telepítő, valamint a rendszer infrastruktúra szoftverek is fontosak.
Hardver kapcsán még mindig főleg PC-kre és perifériákra költenek, ez adta 2016-ban a kkv-k hardverkiadásainak közel felét. Itt azonban egyértelmű zsugorodással számolnak az elemzők, akik szerint vasra 2021-ben már csak a hardverbüdzsé alig több mint 43 százalékát fordítják.
A szolgáltatás kategória két részre osztható, vannak a klasszikus IT szolgáltatások, és vannak az úgynevezett üzleti szolgáltatások (beszerzés, a szállítási lánc, finanszírozás). Előbbire továbbra is jelentős összegeket költenek a cégek, de az üzleti szolgáltatásokra fordított költések is növekednek.
A legnagyobb egyedi szegmenst a kkv-kon belüli közepes, vagyis a 100-499 főt foglalkoztatók jelentik, részesedésük a teljes kkv-s IT-költésből meghaladja a 38 százalékot. A többi költés nagyjából arányosan oszlik meg a többi méretkategória között. A közepes és nagyobb, 500 főnél többet foglalkoztató vállalkozások IT-beruházásai átlagosan évi 4,6, illetve 4,5 százalékkal, a kisebb cégeké pedig 4,4 százalékkal növekszik éves átlagban.
Dobogós helyen a nyugat-európai kkv-k
Az IDC régiónként is vizsgálta a kkv-s költéseket. Ez a vállalati szegmens nem meglepő módon az Egyesült Államokban hajtja végre a legtöbb IT-beruházást: idén ez a piaci szegmens értékben meghaladja majd a 171 milliárd dollárt. A teljes észak-amerikai térség a vizsgált időszakban a kkv-k teljes globális IT-költésének egyharmadát adja. Második helyen Nyugat-Európa, a harmadikon pedig a Japán nélküli ázsiai és csendes-óceáni piacok állnak. Utóbbi régió viszont a világátlagnál gyorsabban nő. A legdinamikusabb bővülést azonban nem ott, hanem Latin-Amerikában várja az IDC, ahol a költések éves átlagban 6,3 százalékkal nőnek. (Kelet-Európával külön nem foglalkozik a jelentés, a magyarországi kkv-k infokommunikációs fejlesztéseivel kapcsolatban nagyjából egy éve készült egy átfogóbb felmérés, erről itt számoltunk be.)
A fejlett európai piacokon folyamatosan nő azoknak a kkv-knak az aránya, melyek a már a digitális korszakban születettek. Ezek a vállalkozások jellemzően innovatívak, előszeretettel élnek a technológia nyújtotta új lehetőségekkel, használják a felhő, a mobilitás és a dolgok internete nyújtotta előnyöket. Noha részesedésük ma még viszonylag alacsony a teljes kkv-s körhöz képest, az már látszik, hogy ők fogják kitaposni az újszerű IT-megoldások szélesebb körű elterjedése előtt az utat – állítják az elemzők.
Ez gyorsan ment, az Invitech bevezeti a SOAR-t
Az Invitech biztonsági műveleti központjában olyan automatizált megoldást vezetnek be, amellyel akár egy eddig félnapos elemzőmunka is csak negyedórát vehet majd igénybe. Ez a SOAR.
CIO KUTATÁS
A HAZAI NAGYVÁLLALATOK FELHŐHASZNÁLATÁRÓL
Az Ön véleményére is számítunk Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével és az IPR-Insights szakértőivel közösen összeállított kutatásunkban.
Segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!